Компанія "Інвестиційний капітал України" (ICU), що раніше належала нинішньому главі НБУ Валерії Гонтарєвої, в 2014 році в 2,5 разу наростила свою присутність на ринку ОВДП і вирвалася з шостого на друге місце в рейтингу торговців цими цінними паперами. У Нацбанку стверджують, що Гонтарєва не має до цього ніякого відношення.
За результатами 2014 року, компанія "Інвестиційний капітал Україна" (ICU), яка була підконтрольна Валерії Гонтарєвої до її призначення на посаду глави НБУ, за обсягом угод посіла друге місце у ренкінгу торговців ОВДП на біржовому і позабіржовому ринку. На частку ICU довелося 18,5% всього вторинного ринку ОВДП. Більше виявилося тільки у державного "Ощадбанку" – 25,1% ринку.
Топ-15 торговців ОВДП у 2014 році

За даними  інформаційного агенство Cbonds

Відзначимо, що в 2013 році ICU займала шосту позицію в рейтингу торговців ОВДП.
Топ10 торговців ОВДП в 2013 році

За дивовижним збігом виходить, що колишня компанія нинішнього глави регулятора піднялася на чотири позиції. При цьому, частка ринку компанії зросла у 2,6 разів. ICU всього за рік вдалося обійти таких гравців на ринку ОВДП як "Сбербанк Росії", державні "Укрексімбанк" і "Укргазбанк", а також вже неблагополучний "Дельта Банк" Миколи Лагуна.
До речі, на думку представників ринку, не виключено, що частка "Дельта Банку" на ринку ОВДП перекочувала до ICU.
У минулому році в топ-10 найбільших торговців ОВДП потрапив і раніше підконтрольний Валерії Гонтарєвої банк "Авангард" (1,55% ринку). Раніше "Авангард" не входив навіть у топ-50 торговців ОВДП.
У будь-якому випадку, це дуже непоганий показник для банку, який займає 128 місце за обсягом загальних активів. Особливо, якщо подивитися на 14 місце ВТБ і 15 місце "Укрсиббанку" в рейтингу торговців ОВДП за 2014 рік. Згідно з даними НБУ, ВТБ і "УкрСиббанк", відповідно, на 10 і 14 місцях – за обсягом активів.
Втім, збіги, коли бізнес починає процвітати після відходу його власника на державну посаду – для України не рідкість. Наприклад, у рейтингу торговців ОВДП в 2014 році піднявся з 26 на 20 позицію і "Міжнародний інвестиційний банк (МІБ), який підконтрольний Президенту Петру Порошенку.
МІБ зріс з 0,38% частки ринку до 0,49%. Але навіть такі мікроскопічні частки зростання обіцяють великі заробітки. За даними НБУ, на 1 січня 2015 року в обігу перебували держоблігації на загальну суму 457,6 млрд грн. З них у власності банків були 93,4 млрд грн. Річні обороти ОВДП на вторинному ринку обчислюються сотнями мільярдів гривень.
Але повернемося до ICU. Більшість операцій з держоблігаціями здійснюється на умовах передоплати, тому для гри по-крупному потрібні колосальні суми готівкових грошей. Як пояснили РБК-Україна на правах анонімності учасники ринку, ICU працює на ринку ОВДП як посередник.
За словами фондовиків, працює, нібито, наступна схема. "Припустимо, одному великому банку треба продати ОВДП іншій фінустанові на пару мільярдів. Є два варіанти – зробити це безпосередньо або через професійного посередника, який заробляє на транзакції 0,1-0,5% чистого прибутку", – сказав представник ринку.
При такій схемі усні домовленості контрагентів реалізуються через одну з фондових бірж, щоб при аудиті не виникало питань щодо вибору продавця/покупця та ціни облігацій. "Приватна компанія-посередник у такій угоді завжди має можливість віддячити як продавця, так і покупця ЦБ", – стверджує скарбник середнього за розміром банку.
За словами фахівців, особливою популярністю таке посередництво користується у керівників держбанків і великих фінустанов з іноземним капіталом. Суми відкатів, які при цьому перерозподіляються між учасниками схеми, ніхто точно не називає. Тільки говорять про сотні мільйонів гривень неврахованої готівки.
У цьому зв'язку вельми показово виглядає дохідність ОВДП на вторинному, особливо на позабіржовому ринку. У минулому році прибутковість короткострокових держоблігацій на біржі іноді досягала 52,09% річних, а поза біржею – котирування в окремі моменти становили 91,5%. Але це, швидше, пікові або аномальні явища. Середня прибутковість по короткострокових держоблігацій коливається в межах 30-40% річних, за довгостроковими – 15-25% річних.
Дохідність ОВДП на вторинному ринку в 2014 році

По даним НБУ

Фондовики стверджують, що посередницька схема на ринку держоблігацій безвідмовно функціонує вже багато років. При цьому, іноді вона виглядає більш складно і включає в себе ще кількох учасників, які, в тому числі, фінансують посередника або отримують частку від заробітку.
Цікаво, але ще недавно у верхніх рядках рейтингу Cbonds фігурували банки, наближені до "Сім'ї" Януковича. Минулий рік виявився для них не настільки вдалим, багато з них зовсім покинули ринок з легкої руки НБУ, очолюваного Валерією Гонтарєвої.
Також варто зазначити, що компанії, які раніше підконтрольні Валерії Гонтарєвої заробляють не тільки на посередницьких операціях з облігаціями. Так, КУА "Інвестиційний Капітал Україна" ще в 2011 році запустила закритий недиверсифікований пайовий фонд "Інвестиційний капітал – фонд облігацій". Всі зібрані кошти інвесторів ( близько 309 млн грн) були вкладені в облігації різних емітентів, номіновані виключно в іноземній валюті. І в минулому році "Інвестиційний капітал – фонд облігацій" заробив для своїх вкладників 31,86% річних і став лідером ринку.
Рейтинг найуспішніших пайових фондів у 2014 році

По даним порталу Investfunds.ua

У відповіді НБУ на запит автора відповіли, що призначення Валерії Гонтарєвої на посаду голови Нацбанку ніяк не пов'язано з зростанням показників ICU, банку "Авангард" та пайового фонду"Інвестиційний капіталфонд облігацій".
У компанії ICU надіслали наступний відповідь:

Не коментуючи в цілому відповідь ICU, можна лише звернути увагу на останнє речення: "На сьогодні Фонд Облігацій повністю складається з валютних ОВДП і депозитів в іноземній валюті". Виходить, різка девальвація гривні, що почалася при голові НБУ Степану Кубіву і досягла апогею за його наступниці Валерії Гонтарєвої, зіграла на руку бізнесам, які раніше належали нинішній голові НБУ.

www.rbcua.com