Команда «Поборемо корупцію разом» вирішила проаналізувати, яка наразі ситуація із політичними перегонами і кому вже незабаром доведеться позбутися своїх «нагрітих посад» у парламенті.

Передвиборча гонка перебуває у розпалі. І окрім різноманітних скандалів та інтриг, в нас поступово змінюється картина фаворитів та аутсайдерів.

Втім імовірна похибка в рейтингах останніх соцопитувань доволі велика, тому робити однозначні висновки не доводиться.

Цікаво, що і самі учасники передвиборчих змагань, схоже, на відкриті дані не орієнтуються. Інша річ – закриті соцопитування партійних штабів.

Зокрема, нещодавно у виданні Вести, з’явилася інформація від джерела в оточенні президента, за якою дані, якими оперує Блок Петра Порошенко явно відрізняються від тих, що є у відкритому доступі.

 

Якою бачить електоральну картину президент?

Його партія лідирує, набираючи близько 35%. З другим місцем не ясно: майже однакові показники – 8% -9% – мають Радикальна партія Олега Ляшка, "Батьківщина" Юлії Тимошенко і "Народний фронт" Арсенія Яценюка.

Варто відзначити, що останніми тижнями сформувався своєрідний тренд – падіння рейтингу Ляшко (є інформація, що проти нього веде інформаційну війну Ігор Коломойський за допомогою своєї медіаімперії), і зростання рейтингу Яценюка.

І це незважаючи на нещодавній скандал, який вже аналізувала наша команда. Зокрема йдеться про народного депутата Ігора Скосара, який в інтерв’ю телеканалу ZIK зізнався, що у 2012 році заплатив $6 млн за прохідне місце у списку Об’єднаної опозиції "Батьківщина" на парламентських виборах.

Виходячи з цього, можна спрогнозувати, що другим буде «Народний фронт», третьою «Батьківщина», а рейтинг партії Ляшка може виявитися на рівні партій Гриценка і Тігіпка.

По закритому рейтингу Блоку Порошенка, "Громадянська позиція" Анатолія Гриценка та "Сильна Україна" Сергія Тігіпка також проходять в парламент з 6-7%, при чому рейтинг Тігіпка стійко зростає.

Решта партій на даний момент мають непрохідні результати.

У Самопомочі і комуністів трохи більше 4%, але рейтинг партії Садового стабільно зростає і може дорости до виборів до прохідних 5%.

Комуністи ж кілька місяців стоять на місці, і навіть якщо дотягнуться до 5%, не зможуть захистити результат.  

Перешкодити їм можуть "Опозиційний блок" і партія Тігіпка. У них є електоральна підтримка у областях комуністів – Харківській, Дніпропетровській та Запорізькій. А в Донбасі взагалі окрема ситуація, адже там вибори будуть приходити в особливих умовах.

Показники "Опозиційного блоку", за даними президентських соціологів, поки невтішні – менше 3% (хоча інші соціологи дають уже майже 5% ).

Ще гірше, за замірами Блоку Порошенка, тільки у "Свободи", її рейтинг останні місяці падає.

 

Пост прем'єра

Торги в майбутній ВР обіцяють бути цікавими і безпринципними. Якщо КПУ і "Свобода" не потраплять до парламенту, серед минулих 6-7 партій не буде ідеологічних протиріч, щоб відмовитися від коаліції один з одним.

Але є суперечності особистісні, часто не менш жорсткі.

Ідеальним був би варіант коаліції – союз всіх, окрім "Батьківщини". Адже вже не є секретом, що відносини  Порошенко і Тимошенко знову на рівні 2005 року.

"Очікуємо 100-110 місць за партійними списками і приходу 120-130 мажоритарників. В принципі, коаліцію можна робити самим, але краще дати всім по чуть-чуть і мати конституційну більшість, ніж плодити ворогів. Ми готові віддати Яценюку пост прем'єра, якщо більшість міністрів будуть наші. Імовірність же того, що Турчинов залишиться спікером ВР, майже нульова. Зате ймовірність призначення його секретарем РНБО практично стовідсоткова", – розповіло джерело.

Крім того, за інформацією "Вестей", після створення нової коаліції з постом глави МВС розлучиться Арсен Аваков. Його місце може зайняти нинішній генпрокурор і професійний міліціонер Віталій Ярема.

 

КОАЛІЦІЯ-300

Найбільшим ноу-хау майбутньог праламенту може стати ймовірність коаліції в більш ніж 300 депутатів. Мало того, умови для такого процесу явно підходящі.

Так вважає і політолог Володимир Фесенко.

"Я чув про переговори. Ядро коаліції складуть Блок Порошенко і безпартійні мажоритарники, але вона напевно буде ширше. Але є ризики. По-перше, суперечності насамперед між Яценюком і Гриценком. В одному уряді вони працювати не зможуть, Гриценко потрібно дати посаду в ВР. По-друге, частина політиків від Майдану буде проти партії Тігіпка. Вийде дилема: заради єдності країни на об'єднання йти потрібно, але революційні настрої можуть взяти вгору. Крім того, присутність "Самопомочі" і "Опозиційного блоку" в торгах за результатами виборів я б не виключав".

 

Автор: Кай Кіт

Джерело: Вести