До санкційного списку проти Росії потрапили розробники антивірусів Kaspersky Lab, Dr. Web, творці програмного забезпечення ABBYY і 1С. Також Рада нацбезпеки та оборони ввела заборону на ресурси Mail.ru і "Яндекс", соцмережі "ВКонтакте" і "Одноклассники". Санкції діятимуть три роки. На цей період російським компаніям в Україні забороняється користуватися своїм майном, продавати і купувати що-небудь, вивозити свої капітали. Заблокують також їх фінансову діяльність. А провайдери зобов'язані закрити доступ до російського пошукача і соцмереж. Указ вже опублікували в "Урядовому кур'єрі" і він набув чинності 17 травня. Всього в Україні ввели санкції проти 1228 осіб і російських 468 компаній.

Чи працюватимуть антивіруси Kaspersky і Dr. Web, – передає Корупція Інфо

Популярне: Мене пропустили: автоледі спровокувала жорстку ДТП у Дніпрі. Фото вражають!

 

Майже всі IT-компанії з списку санкцій заявили, що спробують зберегти українцям доступ до своїх ресурсів. Розробники програмного забезпечення обіцяють і далі обслуговувати програми, незважаючи на заборону.

"Ми знаємо про нові санкції і орієнтовані на те, щоб забезпечити безперервний захист своїх клієнтів відповідно до українського законодавства. Продукти "Лабораторії Касперського" продовжують бути доступними на території України через існуючі дистриб'юторські канали, тому нові санкції не матимуть значного впливу на наших клієнтів і партнерів", – заявили в Kaspersky Lab.

Dr. Web і ABBYY поки що офіційних коментарів про роботу в Україні не дають. Всі три компанії працюють через офіси в Києві.

Українське представництво "1C" також повідомляє, що продовжує працювати.

"Використання програмних продуктів "1С:Підприємство" повністю відповідає чинному законодавству України. Програма "1С: Підприємство" працездатна, технічна підтримка працює в штатному режимі, всі інформаційно-методологічні ресурси доступні для користування. Партнери "1С:Франчайзі" продовжують надавати послуги з оновлення продуктів і інформаційно-технологічної підтримки користувачів програмних продуктів "1С:Підприємство", – прокоментували в компанії.

За останніми заявами СБУ, приватний сектор силовики не перевірятимуть, проте попереджають, що програми обробляють всю інформацію в Росії. А ось держпідприємствам доведеться купувати інші програми.

Що буде з поштою на Mail.ru, "Яндексом" і соцмережами

"ВКонтакте" і "Одноклассники" розіслали інструкції про те, як обійти блокування. Такі ж листи приходять українцям на пошту Mail.ru.

"ВКонтакте – найпопулярніша соціальна мережа в Україні, щомісяця ресурс відвідують 16 мільйонів жителів країни. Українці вже десять років спілкуються зі своїми друзями і родичами, об'єднуються в спільноти з особистих і професійних інтересів, діляться фотографіями та думками. Ми, Команда ВКонтакте, завжди обходили політику стороною. Вважаємо, що інтернет по суті своїй не має кордонів. Ми захищали і захищатимемо інтереси всіх наших користувачів і партнерів", – прокоментував директор з комунікацій "ВКонтакте" в Україні Влад Леготкін.


Деякі провайдери вже заблокували доступ до російських соцмереж.

Директор з комунікацій "Одноклассников" Анастасія Жбанова заявила, що компанія спробує залишити на зв'язку українських користувачів: "Ми сподіваємося, що інтереси наших користувачів залишаться на першому місці. Разом ми знайдемо спосіб залишатися на зв'язку, і 9,5 млн українських користувачів ОК, наші партнери і рекламодавці зможуть користуватися сервісами соціальної мережі так, як вони звикли", – прокоментувала вона.

Mail.Ru Group також запевняє українців, що сервіси компанії будуть доступні для всіх.

"Ми ніколи не брали участь в політиці. Ми не порушили жодного закону України, – йдеться в заяві компанії. – Нашій багатомільйонній аудиторії ми хочемо сказати, що в нашій роботі нічого не зміниться, ми продовжуватимемо надавати всі сервіси нашим користувачам у всіх країнах, а існуючі можливості спеціальних сервісів дозволять продовжити використовувати наші інтернет-ресурси. Наших співробітників, партнерів і клієнтів на території України ми хочемо запевнити, що всі зобов'язання Mail.Ru Group виконуватимуться перед ними в повному обсязі".

Водночас "Яндекс" заявив, що Україна буде не великою втратою для компанії: "Бізнес групи компаній Яндекса, звичайно, дуже великий, і санкції не матимуть на нього негативного впливу. Але ми вважаємо Україну важливою частиною нашої роботи і шкодуємо, що санкції зводять нанівець всі багаторічні зусилля нашої команди. Головний потерпілий від санкцій – це український користувач. Дуже шкода", – прокоментували в прес-службі.

В СБУ пояснили заборону російських інтернет-ресурсів тим, що вони беруть участь в гібридній війні проти України і регулярно ігнорують попередження силовиків.

"СБУ постійно фіксує активне поширення через такі ресурси антиукраїнських закликів до радикальних протестних акцій з використанням зброї. Керівництво інтернет-ресурсів, які потрапили до списку санкцій, жодного разу не реагувало на звернення СБУ. Служба безпеки разом з іншими правоохоронними органами розробляє механізм блокування цих інтернет-ресурсів", – повідомили в СБУ.


"ВКонтакте", "Одноклассники" і Mail.ru відправляють українцям повідомлення з інструкціями обходу заборони.

На це повідомлення заперечили в "Яндексі": "Ми працювали і працюємо в суворій відповідності до законодавства. Ми завжди реагуємо на звернення СБУ та інших правоохоронних органів України відповідно до встановлених процедур. Яндекс не є соціальною мережею, у нього немає власної соціальної мережі, де в тому числі міг би поширюватися контент, про який йдеться в заяві".

Українські оператори стали LifeCell і "Добробут" вже почали блокувати роботу російських сайтів. Крім них, до блокування російських сайтів приступили "Укртелеком", "Київстар", "Ланет". Також готуються виконати указ президента і "Тріолан" з "Волею". За оцінками керівництва "Укртелекому", на блокування сайтів піде від двох днів до тижня.