Сьогодні, на вулицях нашого міста можна побачити надзвичайно багато іноземних автівок на європейських номерних знаках. Практично кожен десятий автомобіль на Львівщині їздить на польських, чеських, німецьких, голландських, литовських, латвійських та інших номерах.

Українці знайшли спосіб пересуватися автомобілями преміум-класів за мінімальну ціну при купівлі. Дешевизна авто та відсутність сплати найвищого податку на привезені з Європи засобу пересування, спричинені ратифікованою в Україні митною угодою. Іншими словами – це «Стамбульська конвенція», прийнята у 1990 році, ратифікована у 2004 році Україною, після вступу нашої держави до Світової організації торгівлі.

Конвенція дає ряд пільг при перетині кордону та перебуванні на території іноземної держави багатьом бізнесменам. За неофіційними даними в нашій країні понад 30% автівок зареєстровані за кордоном.

Які ж «привілеї» чекають українців за поїздки на нерозмитнених автівках? Для початку потрібно сказати, що автомобілі, які купують водії на території України, оподатковуються, а від того і формується їхня ціна. Вартість транспортних засобів придбаних на вітчизняному ринку вражає своїми висотами, в порівнянні з іноземними ринковими цінами. Якість придбаних в Україні авто теж не вражає, адже машини, які довший час пересуваються на неякісному паливі по розбитих дорогах не мають чим похизуватися. Автомобілі з Європи мають значно кращий технічний стан.

Авто «з салону», які купують наші співвітчизники за кордоном переважно дешевші на декілька тисяч доларів, на вживані автомобілі ціна знижується у 2, а то й 3 рази. Саме тому кмітливі громадяни нашої країни подбали про власні кошти і почали користуватися «пільгами», які надає «Стамбульська конвенція».

Згідно з міжнародним договором, авто, які ввезені до України з-за кордону (на іноземній реєстрації) на тимчасовій основі звільняється від мита. Умови та порядок тимчасового ввезення на митну територію України будь-яких підтриманих або нових автомобілів регулюється Додатком С Конвенції про тимчасове ввезення транспортних засобів, до якої Україна приєдналась, згідно із Законом України від 24.03.2004 №1661-ІV.

У статті 2 цього Додатку йдеться про те, що режимом тимчасового ввезення користуються автомобілі лише комерційного або приватного використання. «Комерційне використання» визначається як оплачуване перевезення пасажирів або безкоштовне перевезення вантажів. «Приватне використання» – це перевезення фізичною особою виключно особистих потреб, за винятком будь-якого комерційного використання.

Відповідно до пункту «А» стaттi 5 Додатка C до Стамбульської конвенцiї для того, щоб можна було скoристатись правами на пiльги, що надаються цим Додатком, транспортнi засоби комерцiйного використання повиннi бути зареєстрованими на територiї, яка не є територiєю тимчасового ввезення, на iм'я особи, яка зареєстрована або постiйно проживає за межами територiї тимчасового ввезення, i ввозитись та використовуватись особами, якi здiйснюють свою дiяльнiсть з такої тeритoрiї.

При цьому, пунктом «А» статтi 7 Додатка C до Стамбульської кoнвeнцiї зазначається, що незважаючи на положення cтaттi 5 цього Додатка, транспортнi засоби комерцiйного використання можуть використовуватись третiми особами, якi мають належний дозвiл користувача права на тимчасове ввезення i якi здiйснюють свою дiяльнiсть на користь останнього, навiть якщо вони зареєстрованi або постiйно проживають на територiї тимчасового ввезення.

Вiдповiдно до пункту «В» статтi 1 Додатка C до Стамбульської конвенцiї «комерцiйне використання» означає платне перевезення осiб або промислове чи комерцiйне платне або безоплатне перевезення вантажiв.

Пунктом «F» статтi 1 Стамбульської конвенцiї термiн «особа» означає як фiзичну, так i юридичну особу, якщо iнше не передбачене контекстом.

Виходячи з вищезгаданих положень Стамбульської конвенцiї, можна зробити висновок, що громадянин України може тимчасово в'їжджати на територiю України на транспортному засобi, зареєстрованому постiйно у вiдповiдних реєстрацiйних органах iноземних держав, без сплати будь-яких податкiв i зборiв та без застосування до нього ввiзних обмежень чи заборон економiчного характеру, за умови, що зазначений транспортний засiб знаходиться у власностi (розпорядженнi) фiзичної (юридичної) особи, яка проживає (зареєстрована) на територiї iншої держави та використовується в комерцiйних цiлях (платне перевезення осiб або промислове чи комерцiйне платне або безоплатне перевезення вантажiв).

Щоб скористатися перевагами такої системи на державному кордоні водій повинен надати митникам чотири документи:

  1. Водійське посвідчення.
  2. Свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу.
  3. Техпаспорт та довіреність, виписана на особу фірмою-власником транспортного засобу чи трудову угоду з іноземною компанією.
  4. Шляховий лист.

Якщо ж Ви не є співробітником європейської компанії, чи засновником власного бізнесу за кордоном, є безліч виходів провернути аферу з нерозмитненням автівки. Зареєструвати свій новопридбаний автомобіль на будь-яку іноземну компанію – це справа 5-ти хвилин. Для цього достатньо в пошуковій системі будь-якого Інтернет-ресурсу дати запит щодо цікавої Вам теми, та зразу ж знайти безліч фірм, які побудували свій бізнес на реєстрації автівок на європейські кантори.

Спектр послуг цих фірм широкий: вони можуть оформити повний пакет документів на автомобіль, перегнати автомобіль з-за кордону, та підібрати Вам автівку за будь-якими побажаннями, при тому доставити його у будь-який регіон України.

Ціна на такі послуги стартує від 1200 доларів. Тобто, купівля транспортного засобу може обійтися покупцю у 3-4 тисячі доларів, а легалізація – приблизно 1500 доларів. Таким чином, іномарка з хорошими технічними даними обійдеться у 6-7 тисяч доларів. Це значно дешевше, ніж купувати транспортний засіб на території нашої країни.

Але українські митники та працівники ДАІ керуються не нормами міжнародної угоди, вони трактують її по-своєму. Часто працівники митниці та даівці ссилаються на внутрішні розпорядження чи накази. Таким чином, задуривши голову водію, можуть накладати штрафи чи вимагати хабар. Слід пам’ятати, що Стамбульська конвенція має більшу юридичну силу, оскільки це є міжнародний договір, і якщо у Вас є усі документи на нерозмитнене авто, то не слід вірити у байки про штрафи чи гріти руку хабаром працівникам митниці чи ДАІ.

Розповімо Вам про схему, якою користуються митні та дорожні інспекційні служби. На автомобілі, які перебувають в режимі тимчасового ввезення накладають так звані «штрафи». Під час митного контролю, кожен митник знайде зачіпку, згідно з якою, за його словами, матиме повне право не пропускати Вашу машину на контролі. Аби врегулювати конфлікт горе-водії йдуть на компроміс, пропонуючи митнику хабара. Ціни на такі послуги стартують від 50 доларів. Якщо компромісу не знаходять, працівник митної служби може маніпулювати тим, що у випадку незаконного перебування автомобіля на території України на Вас чекає адміністративне стягнення у вигляді конфіскації або накладення штрафу в розмiрi п’ятиста неоподатковуваних мiнiмумiв доходiв громадян. Тут важливо оперувати фактами, та бути впевненим у своїх правах та діях.

Що стосується працівників Державтоінспекції, то заробити на нерозмитненому авто їм так само легко, як і митникам. При зупинці автомобіля даівцями Ви потрапите під моральний тиск, з вимогою надання працівнику ДАІ повного пакету документів. Якщо Ви не зможете переконати інспектора у правомірності користування авто з іноземною реєстрацією, то даівці зразу ж зв’яжуться з митницею і спробують арештувати Ваш транспортний засіб через суд. Можуть також пригрозити протоколом, складеним разом із митниками. Штраф, який може очікувати водія не знає меж. Деякі автомобілісти розповідать, що даівці називають просто космічні суми. За словами очевидців, штрафи можуть стартувати від 3000 до 8 500 000 гривень. Окрім цього власника авто може чекати конфіскація транспортного засобу.

Але незаконного штрафу можна уникнути. Для цього варто поцікавитися в інспектора скільки вартує врегулювання цього конфлікту. Такса коливається від 1000 гривень. Водії розповідають, що з даівцями сперечатися важко, тому простіше просто дати хабара і зі спокійною душею їхати далі на своєму нерозмитненому автомобілі.

Ці дії працівників митниці та ДАІ є неправомірними. Працівники цих державних структур неодноразово були впійманими на хабарництві саме по цій справі. Згідно з Законом, конвенція дозволяє упродовж року пересуватись на автомобілі, зареєстрованому в іноземній компанії. Але у наших чиновників на кожен закон є свій закон.

Ми закликаємо кожного громадянина, який мріє стати щасливим власником іномарки з іноземним номерним знаком уважно ознайомитися з Законами, та не розвивати корупцію через власну необізнаність.