На початку року 313 мільйонів гривень були перераховані з банку Олександра Януковича на рахунки банку Петра Порошенка і згодом були заарештовані. Як це стало можливим і чому найбільше від цієї операції втратила держава.

Після Революції гідності в різних фінансових установах України було заарештовано десятки мільярдів коштів, пов'язаних з "сім'єю" Януковича, передає Корупція. Інфо

Нинішня влада декларувала їх повернення до державного бюджету, проте суттєвих зрушень у цій справі не відбулося. Більше того, за дивним збігом обставин, частина цих коштів тепер працює на Міжнародний інвестиційний банк Петра Порошенка.

Популярне: Їх стає все менше: українців залишили без популярного лікарського засобу. Причина вас здивує

Кілька тижнів тому Генеральна прокуратура відрапортувала, як перешкодила зняттю арешту з банківських рахунків Олександра Януковича, де знаходилося, щонайменше, 313 млн грн.

Найбільш дивне в цій історії те, що згадані заарештовані кошти виявили на рахунках "Міжнародного інвестиційного банку", який належить президенту Петру Порошенку.

Ще на початку 2017 року, за даними Держфінмоніторингу, працівники ПАТ "Всеукраїнський банк розвитку", який належить Олександру Януковичу і зараз перебуває в процедурі ліквідації, перерахували у банк президента 312,49 млн грн.

Подробиці цієї операції, як і мотив, досі невідомі. ЗМІ дізналися про це лише через місяць, уже після накладання арешту на кошти.

У постанові Печерського суду про арешт зазначалося, що зазначені гроші є предметом кримінального правопорушення, а їх фактичним власником є син екс-президента і власник ВБР Олександр Янукович.

Що ж до президентського банку, то там поспішили запевнити, що і гадки не мали, що це за кошти, і взагалі службовці банку надходження коштів не узгоджували. Також в МІБ наголосили, що діяли в рамках законодавства.

На початку березня історія отримала своє продовження, коли Печерський суд несподівано зняв арешт із згаданих 313 мільйонів. Новина викликала великий суспільний резонанс, однак наступного дня в Генпрокуратурі завірили, що ситуація під контролем і кошти заблоковані.

"Зняття арешту з рахунків Януковича-молодшого не відбулося. ГПУ та Держфінмоніторинг одразу заблокували кошти. Вдячні небайдужим працівникам банку, які своєчасно проінформували прокуратуру про зняття арешту з рахунків у суді", — повідомила прес-секретар Юрія Луценка Людмила Сарган.

Міжнародний інвестиційний банк теж може бути вдячній ГПУ. Тепер ці кошти лежатимуть у президентському банку протягом найближчих років, а не у Фонді гарантування вкладів, який міг би отримувати від них дохід.  

Аби зрозуміти, що це за кошти, потрібно трохи зануритися в історію. Ще чотири-п'ять років тому на фоні загальної стагнації банківського сектору Всеукраїнський банк розвитку Олександра Януковича демонстрував помітні успіхи.

Дуже швидко ВБР з підвалу рейтингу українських банків перескочив у ТОП-50 за активами. Фінансова установа сина екс-президента вигравала найкращі тендери на кредитування державних підприємств, а також була одним з уповноважених банків для "зарплатних" проектів бюджетних установ.

Після Революції гідності Януковичу-молодшому довелось попрощатися зі своєю успішною установою. Підставою для введення тимчасової адміністрації стали персональні санкції щодо головного акціонера ВБР, введені ЄС.

Банк визнали неплатоспроможним і наразі він проходить процедуру ліквідації, хоча він і не мав особливих фінансових проблем. Навпаки — активи повністю покривали пасиви. Син Януковича оберігав свій банк від проблем та заводив туди лише "чисті" активи.

Для порівняння — зараз Фонд гарантування виплачує кошти шостій-сьомій чергам кредиторів ВБР, тоді як у більшості ліквідованих банків ледь вистачає активів на

Після революції за банк активно взялися і правоохоронці. За рік після введення в банк тимчасової адміністрації Печерський районний суд видав низку дозволів слідчим МВС на арешт коштів на рахунках у "Всеукраїнському банку розвитку" на суму понад 2,75 млрд грн.

Частина грошей була арештована в рамках справи про виведення коштів з державних банків за допомогою збиткових угод з облігаціями внутрішньої держпозики. Частина — за фактом незаконного кредитування регіональних залізниць. Власне, в рамках останнього епізоду і були заарештовані кошти, що опинилися в МІБ Порошенка, хоча матеріали справи про це прямо не свідчать.

Серед фізосіб, кошти яких заарештували, фігурують Валерія Єсаулкова, Олександр Костілов і Роман Ємелін. Усі працювали у ВБР на посадах від офіс-менеджера до директора департаменту. Разом вони мали на рахунках у ВБР близько 15 млн доларів.

Разом з тим, у ГПУ вважають, що ці гроші належать Олександру Януковичу. Останній заявив через свого прес-секретаря в коментарі УП, що він, буцімто, особисто до цих коштів відношення не має.