Кабінет Міністрів України прийняв постанову «Деякі питання надання субсидій населенню», згідно з якою субсідіанти не оплачуватимуть заборгованість за ЖКП, яка виникла з вини компанії-постачальника послуги. – повідомляє Корупція.Інфо

Останні зміни до Постанови КМУ № 848 набули чинності 21 вересня 2016 року.

Нижче надано опис основних умов, підстав та порядку призначення субсидій населення, що діє з вересня 2016 року.
Право на призначення субсидії мають сім’ї, у яких розмір плати за житлово-комунальні послуги у межах норм споживання (норми дивіться нижче), з урахуванням пільг, перевищує обсяг визначеного Кабінетом Міністрів України обов’язкового платежу.

Розмір обов’язкового платежу визначається для кожного домогосподарства індивідуально в залежності від сукупного доходу (приклад розрахунку нижче).

Субсидія призначається особі, яка зареєстрована у будинку (квартирі) та на яку відкрито особові рахунки по сплаті за житлово- комунальні послуги.
В окремих випадках на підставі рішення місцевого органу влади або утвореної ними комісії та акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства субсидія може призначатися особі, яка не зареєстрована, але фактично проживає у житловому приміщенні (будинку) на підставі договору найму (оренди) житла , якщо їй нараховується плата за житлово-комунальні послуги, або індивідуальним забудовникам, будинки яких не прийняті в експлуатацію.

Право власності на призначення субсидії не впливає. Тобто, за призначенням житлової субсидії може звернутися особа (не власник), яка зареєстрована у будинку (квартирі) і на яку відкрито, в тому числі, особові рахунки, або особа, яка не зареєстрована у будинку (квартирі), при наявності договору найму (оренди) житла і на яку переведено особові рахунки із сплати житлово-комунальних послуг.

Субсидія є безповоротною і її отримання не пов’язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Куди подаються документи

З питання призначення житлової субсидії необхідно звернутися до управління соціального захисту населення за місцем реєстрації.

У сільській місцевості приймання заяв з необхідними документами для призначення субсидій здійснюють уповноважені особи, які визначаються виконавчими органами сільських і селищних рад.
        
 Перелік документів для призначення житлової субсидії
-заява (за встановленою формою);
-декларація про доходи і майновий стан осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні, яка –зповнюється на місці (за встановленою формою);
довідки про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні (крім довідок про розмір пенсії та соціальної допомоги).

Інші відомості, що необхідні для призначення житлових субсидій (про забезпеченість громадян житловою площею та комунальними послугами) надають організації, які надають ці послуги, на запит органів соціального захисту населення.

Заповнення заяви на отримання субсидії:

Заяву заповнює особа, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації (або особа, яка фактично сплачує вартість одержуваних послуг). Особи, які орендують житло, додають до Заяви договір найму (оренди) житла. При цьому, крім Заяви та Декларації, заборонено вимагати від громадян інші документи, довідки тощо. У правому верхньому куті має бути зазначено назва місцевого управління соціального захисту населення, до якого подається Заява.

Заповнення декларації:

Декларацію заповнює особа, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації (або особа, яка фактично сплачує вартість одержуваних послуг). У правому верхньому куті зазначається назва місцевого управління соціального захисту населення до якого подається Декларація. Розділ І. У позиції 1 вказується: прізвище, ім’я по батькові особи, на яку відкрито особовий рахунок по сплаті житлово-комунальних послуг за місцем реєстрації (або особи, яка фактично сплачує вартість одержуваних послуг). У позиції 2 необхідно зазначити:  загальну площу житлового приміщення (кв. метрів);  кількість поверхів у будинку;  підкреслити тип будинку: індивідуальний чи багатоквартирний. У позиції 3 вказуються відомості про всіх осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих – для осіб, які орендують житло і вказані у договорі оренди, або для індивідуальних забудовників, будинки яких не прийняті в експлуатацію), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги із зазначенням:  прізвища, ім’я по батькові,  дати народження,  ідентифікаційного номера (за наявності) осіб. У графі «Примітки» можливо зазначити, що конкретна особа не проживає і їй не нараховується плата за житлово-комунальні послуги.
У ІІ РОЗДІЛІ заповнюються відомості про всі види доходів осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні (або фактично проживаючих, зазначених у договорі оренди), за попередній календарний рік (12 місяців 2015 року).

У розділі ІІІ вказується інформація про особу, яка здійснила одноразову купівлю майна або оплату послуг протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії на суму, яка на час купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень із зазначенням виду, вартості, дати здійснення купівлі (оплати) майна або послуг. Відомості, зазначені у Декларації, засвідчуються підписом особи, а також зазначається дата заповнення Декларації.

Доходи вказуються тільки без урахування податку з доходів фізичних осіб.

Субсидія призначається на 12 місяців з місяця звернення за її призначенням. У разі звернення із заявою про призначення субсидії протягом двох місяців з початку опалювального періоду (з дати зміни цін і тарифів на житлово-комунальні послуги) як виняток субсидія призначається з початку опалювального періоду (з місяця, в якому відбулися такі зміни). Після закінчення строку отримання субсидії структурні органи соціального захисту населення здійснюють розрахунок субсидії на наступний період (12 місяців, календарний рік) для домогосподарств, які отримували субсидію у попередньому відповідному періоді. Для цього органи соціального захисту населення збирають необхідну інформацію без звернення громадянина. У разі, коли оплата послуг з централізованого опалення проводиться лише в опалювальний період або за двоставковим тарифом, або для індивідуального опалення використовується природний газ (електроенергія), розмір субсидії розраховується окремо на опалювальний і неопалювальний періоди.

Випадки, коли сбусидія не призначається: 

— будь-хто із зареєстрованих у житловому приміщенні (будинку) осіб (осіб, які фактично проживають), яким нараховується плата за житлово-комунальні послуги, протягом 12 місяців перед зверненням за призначенням субсидії (призначенням субсидії без звернення) здійснив купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатив послуги (одноразово) з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв’язку, крім житлово-комунальних послуг у межах соціальної норми житла та соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами та медичних послуг, пов’язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тис. гривень.

Варто пам’ятати, що сума субсидії, перерахованої (виплаченої) надміру внаслідок подання
громадянином документів з недостовірними відомостями, повертається ним у подвійному розмірі.
Заявник зобов’язаний надати інформацію до управління соціального захисту населення у письмовій формі, з додаванням відповідних підтверджуючих документів, протягом місяця з часу їх настання. Якщо від заявника надійшло повідомлення про зміни складу зареєстрованих осіб, переліку послуг, субсидія має бути перепризначена на підставі звернення особи на новий період. Якщо від заявника надійшло повідомлення про зміни джерел доходу, придбання майна, товарів або оплати послуг на суму, що перевищує 50 тис. гривень, то така інформація враховується при призначенні субсидії на наступний період, після закінчення терміну діючої.

Уряд заборонив постачальникам комунальних послуг нараховувати борги за ЖКП тим громадянам, які оформили субсидію.

Як пише newsdaily, про це повідомили в Міністерстві соціальної політики України. Також не буде нараховуватися заборгованість, якщо норми споживання води, встановлені місцевою владою, вище, затверджених Кабміном.

Різниця буде оплачуватися з місцевого бюджету. «Постановою Кабінету Міністрів України від 06.08.2014 № 409" Про встановлення державних соціальних стандартів у сфері житлово-комунального обслуговування встановлені соціальні нормативи споживання комунальних послуг, на які надаєтьс субсидія.

Якщо нарахування плати за послугу водопостачання споживачам, без приладів обліку, здійснюється за нормами, затвердженими органами місцевого самоврядування, прийнятою постановою передбачається компенсація відповідних витрат одержувачам субсидії за рахунок коштів місцевих бюджетів – у разі, якщо затверджені норми споживання болільше, ніж соціальні нормативи.

– повідомили у відомстві.

Станом на 1 листопада 2016 року субсидії на оплату ЖКП отримували 6,4 млн домогосподарств. За словами прем'єр-міністра України Володимира Гройсмана, найбільша кількість субсідіантов в Сумській, Полтавській, Донецькій, Черкаській, Вінницькій, Київській, Івано-Франківській, Львівській та Волинській областях.

А ось в Одеській, Закарпатській областях та місті Харкові компенсація на оплату комунальних послуг не користується великим попитом.