На вихідних з'явилася сенсаційна новина ніби НАБУ отримало доступ до дзвінків міністра МВС Арсена Авакова у скандальній справі про закупівлю рюкзаків для спецпідрозділів міліції. Такий висновок ряд ЗМІ зробили, побачивши ухвалу Солом'янського райсуду Києва від 15 серпня цього року.

Дозвіл на прослушку видали судді "під ковпаком"

Однак за даними наших джерел у НАБУ, йдеться про дозвіл на отримання моніторингу дзвінків і повідомлень не Авакова – старшого, а його сина – Олександра. Примітно те, що рішення по цьому клопотанню НАБУ брала суддя Алла Демидовская, яка сама разом з колегою, суддею цього ж суду Андрієм Макухою, зараз перебуває в статусі обвинуваченої.

Йдеться про звинувачення в отриманні хабарів. До речі, наступне засідання у цій справі призначене на 31 серпня в Печерському районному суді під головуванням судді Володимира Карабаня. Однак, схоже, у детективів НАБУ тут не було вибору – бо клопотання потрапило до чергової слідчої судді, якою 15 серпня була як раз Демидовська.

З тексту прийнятого нею рішення випливає, що НАБУ зараз "розслідує справу під № 42015000000001349 від 07 липня 2015 року за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364. Зловживання службовим становищем, що спричинило тяжкі наслідки (максимальне покарання до 6 років в'язниці), ч. 5 ст. 191 КК України (розтрата в особливо великих розмірах (покарання до 12 років за ґратами з конфіскацією майна). 

З матеріалів кримінального провадження з'ясовується, що 9 лютого 2015 року комітетом з конкурсних торгів Міністерства внутрішніх справ було прийнято рішення про застосування переговорної процедури закупівлі для потреб МВС рюкзаків. Участь в переговорній процедурі брали п'ять учасників, а саме: ТОВ "Дніпровенд", якийсь приватний підприємець, ТОВ "Таллегпром", ТОВ "Ібіс" і KROKO PROIZVODJA RAZVOJ d.o.o. 

Майже 15 мільйонів пішло на фірму-прокладку

В подальшому, за результатами проведених 9 лютого 2015 року і 16 лютого 2015 року закупівель, між МВС України і фізособою, певним підприємцем, 24 лютого 2015 року було укладено договір про закупівлю 1 000 рюкзаків на суму 2 100 000 гривень.

А 25 лютого був укладений договір з ТОВ "Дніпровенд" про закупівлю 5 000 рюкзаків на суму 14 495 000 гривень. У постанові суду зазначено, що вибір переможців відбувся за особистого втручання колишнього заступника Міністра внутрішніх справ Чоботаря.

В ході слідства з'ясувалося, що у ТОВ "Дніпровенд" відсутнє необхідне обладнання, кваліфіковані працівники, наявність документально підтвердженого досвіду виконання аналогічних договорів. Податкова звітність ТОВ "Дніпровенд" останній раз здавалася 7 лютого 2014 року. Тобто ТОВ "Дніпровенд" – ймовірно фірма-прокладка і не здійснює реальну господарську діяльність.

У НАБУ є всі підстави вважати, що закупівля рюкзаків була здійснена за завищеними цінами. Таким чином, органу попереднього розслідування існує обґрунтована підозра, що посадові особи МВС за попередньою змовою зі службовими особами ТОВ "Дніпровенд", уклали фіктивну угоду з метою заволодіння державними коштами в особливо великих розмірах та їх подальшою легалізацією.

Крім того, встановлено,що перераховані 24.03.2015, 26.03.2015 і 14.05.2015 МВС грошові кошти на загальну суму 14 495 000 гривень на рахунки ТОВ "Дніпровенд", в подальшому були перераховані на рахунки ряду інших фірм – одноденок з ознаками фіктивності, якими нібито надавалися послуги для ТОВ "Дніпровенд", з метою подальшого надання таких коштів. 

Ім'я сина шефа МВС з'явилося в судовому визначенні

В ухвалі судді Демидівської відкритим текстом написано наступне: "В даний час існує обґрунтована підозра вважати, що колишній заступник міністра внутрішніх справ Чеботар, діючи спільно з сином міністра внутрішніх справ Авакова А. Б., Аваковим А. А., дав завідомо незаконні вказівки членам комітету з конкурсних торгів щодо організації проведення переговорної процедури закупівлі рюкзаків і організував проведення процедури закупівлі таким чином, щоб переможцем було визнано "ТОВ" Днипровенд ", яке фактично ніякої господарської діяльності не здійснювало і зазначені рюкзаки не виробляло (при цьому представником ТОВ "Днипровенд" виступив товариш Авакова А. А.)".

Детективи НАБУ просили отримати доступ до моніторингами телефонних з'єднань Чоботаря і сина Авакова. Але невідомо як допоможе слідству той факт, що син телефонував батькові – адже це очевидні речі. Не пришиєш до справи і дзвінки Авакова Чеботарю – на той час його заступнику. Адже це само собою зрозумілі службові контакти.

Незаперечним доказом у цій справі може стати відеозапис з кабінету Чоботаря. Там чоловік, схожий на заступника міністра обговорює закупівлю рюкзаків для МВС з людиною, схожою на сина Авакова. Однак незрозуміло, чи була ця відеозйомка санкціонована судом. Якщо ні – то це буде недопустимим доказом у суді. 

Політичні наслідки

Сімейство Авакова причетність до афери з рюкзаками наполегливо заперечує. 

Олександр Аваков у телефонному коментарі журналістам проекту "Схеми" сказав, що вперше чує про відео з кабінету Чоботаря.

Політолог Вадим Карасьов вважає, що дії НАБУ щодо сина Авакова – це спроба президента показати всьому "Народного Фронту", "хто в домі головний".

"Вся ця історія з обвинуваченнями сина Авакова – це наслідок напівпідпільної, підкилимної боротьби між БПП і "Народним фронтом", – вважає політолог. – Ми бачимо, що зараз активізувалася тема Яценюка "стіна" спливе, то інші моменти, пов'язані з роботою екс – прем'єра. Зараз ось рюкзаки Авакова спливли. Це спроби показати, хто в домі господар. Якщо вийде, то і розхитати крісло під самим Аваковим, пам'ятаючи, що він не тільки один з найважливіших міністрів за квотою "Народного фронту", але і неформальний лідер і спонсор військових формувань – "Азов" та інші. Те, що зараз відбувається – це натяки самому Авакову і всьому "Народного фронту", що треба бути трохи спокійніше, інакше по репутації завдадуть куди більш сильні удари або ж реанімують і заведуть ще не одну кримінальну справу".

"Крім рюкзаків сина Авакова зараз активні ще з десяток показових кримінальних справ проти Авакова, – каже політолог Руслан Бортник. – Різко активізувалася справа бізнес-партнера міністра Котвіцького по виведенню коштів за кордон, була справа за призначенням Іщука в Концерн телерадіомовлення та зв'язку, якого лобіював Яценюк, розслідується справа по Коболєва, спливла справа проти Коломойського десятирічної давності за дачу хабара. Це говорить про системний протистоянні – БПП виступає проти Народного фронту, і намагається задавити як спонсорів, так і лідерів Народного фронту. Йде боротьба за всіма напрямами – за звуження економічних ресурсів, які ділять ці особи, які представляють дві партії, за медійну складову. Є всі передумови вважати, що БПП шукає нового цапа-відбувайла, на якого буде повалено провал реформ. З іншого боку, Яценюк демонстративно намагається заручитися підтримкою західних еліт, тому ми і бачимо всі його пробіжки по Америці, візити до Брюсселя. Але ця підтримка у нього буде тільки до президентських виборів в США. Після них, хто б там не виграв, справи у Народного фронту можуть піти зовсім погано. Тому що нова адміністрація США захоче нових реформ від України. І ось тут хтось буде призначений винним у провалі. І цим хтось стане Народний фронт, який сьогодні задавлений розслідуваннями і кримінальними справами з усіх сторін".