Поляки вимагають компенсацію за землі, які відійшли Україні.

 

Польські громадяни мають намір скористатися правом реституції, повідомляє Корупція. інфо

Найближчим часом в українські суди будуть подані перші чотири позови з вимогами відшкодувати збиток нащадкам власників польських маєтків на територіях, що нині зараховані до України.

Іншими словами, польські громадяни мають намір скористатися правом реституції, повідомляє польське видання Prawica.

Така можливість у них з'явилася після того, як Україна підписала угоду про Асоціацію з ЄС.

Два з чотирьох позовів підпадають під юрисдикцію суду Луцька, ще один буде направлений до Тернопільської суд, а четвертий – стосується маєтків, які перебувають на території Києва і Харкова.

«Ми і не думали готувати перші позови до різних судів, створюючи таким чином прецеденти у віддалених один від одного регіонах. Просто в цих справах найкраще збереглися документи», – розповів голова «Товариства кресовян» (організації, яка за рік зібрала матеріали на 1600 позовів по реституції – ред.) Конрад Рекас.

За його словами, вимоги у кожного з позивачів різні: хтось хоче компенсацію за використання, хтось – виплату збитків від неотриманого прибутку через конфіскації засобів виробництва, а хтось – просто хоче повернути свій маєток.

«Серед власності, наприклад, житловий будинок з прилеглими господарськими будівлями і 12 га сільськогосподарських угідь в смт. Мельниця-Подільська Борщівського району Тернопільської області. Орієнтовна вартість цього майна – $ 60 тис. Житловий будинок, корисною площею в 63 кв. м, з прилеглою жерстяній майстерні з ділянкою для будівництва в 1200 кв. м в Ковельському районі Волинської області – вже близько $ 78 тис. плюс компенсація», – уточнив Рекас.

Окремо він розповів про процес повернення колишнього панського господарства в Рівненській області з 13,5 га землі вартістю в $ 67 тис. І двох житлових будинків в Києві з компенсацією за експлуатацію мідного рудника в Харківській області, вартість яких оцінюється в $ 1,5 млн.

Сума компенсацій вираховувалася, судячи з розцінок такого майна в сусідніх країнах і даних чорного ринку землі. Також враховувалися прогнози західних і українських експертів, які прогнозують стрибок цін після закінчення терміну дії мораторію на торгівлю землею в Україні (1 січня 2017 року) і зняття Європейською комісією обмежень на володіння землею іноземцями, пояснив Рекас.

Додамо, з початку 2017 року Польщі з'являться війська територіальної оборони. У 2019 їх кількість повинна становити 50 тис. осіб.