Верховна Рада розгляне законопроекти про пенсійну реформу на початку осені. У меморандумі з МВФ українська влада взяла на себе зобов'язання до кінця травня вжити необхідних для реформи законів, проте виконати цю вимогу не встигли, передає Корупція.Інфо

Популярне: Поки розбиралися з одним ДТП трапилось інше! Подробиці шокують

У тому числі з цієї причини черговий кредитний транш з червня-липня перенесли на осінь. Якщо документ ухвалять, вже з наступного року українці виходитимуть на пенсію за новими правилами. Розібратися, який стаж потрібен буде українцям для отримання пенсії після реформи і що робити, якщо не встигли накопичити стаж.

Українці будуть виходити на пенсію в 60, 63 і 65 років

Пенсійний вік в Україні, незважаючи на вимогу МВФ, переглядати не стали. Як і раніше, більшість українців будуть виходити на "заслужений відпочинок" в 60 років. Правда, вимоги для виходу на пенсію "вчасно" посилять. У наступному році знадобиться як мінімум 25 років стажу. З кожним роком необхідний стаж будуть збільшувати на 12 місяців. Так, для того, щоб вийти на пенсію в 60 років 2028 року знадобиться вже 35 років стажу.

Тим, хто не зможе виконати цю вимогу, доведеться працювати до 63 або до 65 років. Таким чином, уряд пропонує збільшити ефективний пенсійний вік, не змінюючи при цьому цифру "60", пояснює старший науковий співробітник Інституту демографії Лідія Ткаченко.

Вимоги для виходу на пенсію в 63 роки також буде збільшувати на 12 місяців щорічно. У наступному році для виходу на пенсію в 63 знадобиться як мінімум 15 повних років стажу. Але вже через 10 років в цьому віці на "заслужений відпочинок" виходитимуть українці зі стажем від 25 до 35 років. У той же час мінімальний стаж для отримання пенсії в 65, згідно з документом, переглядати не будуть. Українці мають право на пенсію в цьому віці за умови наявності хоча б 15 років стажу.

Повноцінно ці нововведення запрацюють тільки в 2021 році. З наступного року і до кінця 2020 законопроект передбачає державну допомогу українцям, які досягли 60 років в період з 2018 по 2021 рік і при цьому мають менше необхідного стажу. Згідно із законом вони повинні чекати пенсію до 63 або 65 років, але ці кілька років вони можуть отримувати допомогу від держави.

"Правда, тут теж є ризики, і багато що залежить від того, як поведе себе Пенсійний фонд (ПФ). Наприклад, комусь пощастило народитися другого січня і йому в 2018 році виповниться 60 років, але йому далеко до 25 років стажу, є тільки 15. Припустимо, людина прийде в ПФ оформляти пенсію, а йому у відповідь: "Вибачте, у нас нові правила і щоб піти на пенсію в 60, потрібно 25 років стажу, а у вас тільки 15, ви такого права не маєте. Якщо людина сама недостатньо розбирається, він може подумати, що його взагалі всього позбавили. ПФ повинен розробити детальні інструкції для своїх співробітників, які вони повинні діяти, щоб люди не залишилися без нічого ", – зазначає Лідія Ткаченко.

Якщо не набереться і 15 років стажу, пенсія не призначена. Замість цього держава гарантує соціальну допомогу. Якщо державна допомога нижче прожиткового мінімуму для непрацездатних, українці мають право звернутися до органів соціального захисту та написати заяву на доплату.

Пощастило тим, хто закінчив ВНЗ до 2004 року

Пенсійний фонд проводить персоніфікований облік пенсіонерів з 2000 року. З цього моменту ПФ уважніше стежить за соціальними внесками.

Крім того, з 2004 року до страхового стажу перестали враховувати час навчання у вищих навчальних закладах. Наприклад, українець, який закінчив вуз в 2010-му, для отримання пенсії в 60 років повинен працювати 35 років. А ті, хто закінчив вуз, наприклад, в 2003-му, можуть отримати пенсію в 60 років, пропрацювавши 30 років (ще п'ять років зарахують до стажу за час, проведений в вузі).

Ще одне важливе нововведення – стаж можна буде купити. Раніше міністр соцполітики припускав, що пенсійною реформою передбачать покупку до п'яти років стажу, однак після цю норму переглянули. На даний момент в законопроекті йдеться про те, що українці зможуть купити як мінімум два роки стажу. Щоб порахувати, скільки це коштує, потрібно визначити мінімальну суму соціального внеску = мінімальна зарплата × 22%. Зараз це 704 гривні. Щоб дізнатися вартість одного року, потрібно суму мінімального внеску помножити на 24, а два роки обійдуться в 42 мінімальних внеску. На даний момент перший рік купленого стажу варто 16 896 гривень, а два роки – 29 568 гривень.

Якщо є всього 13 років стажу, покупка двох років дозволить претендувати на мінімальну пенсію в 65 років. Крім того, від стажу залежить розмір пенсії. Наприклад, якби пенсійна реформа діяла вже сьогодні, при зарплаті в 10 тисяч гривень (приблизно в півтора рази вище середньої по країні) і 30 роках стажу можна було б претендувати на пенсію в 1694 гривні, а при 32 років стажу – на 1806 гривень.

Відзначимо, як йдеться в урядовій презентації пенсійної реформи, через 10 років на пенсію в 60 виходитиме тільки половина українців. Як пояснює прем'єр-міністр Володимир Гройсман, це дозволить створити більш "справедливі умови": чим менше працював – тим пізніше на пенсію.

"Не треба забрати у одного пенсіонера, який все життя працював, і віддати іншому, який не працював. Якщо по здоров'ю – є пенсія по інвалідності. Але якщо людина байдикувала, не хотіла працювати або займався прихованої роботою, звичайно, він не може бути в таких же умовах. Ми діємо в інтересах людини праці ", – заявив прем'єр на парламентських слуханнях.