Українці в середньому витрачають 3000 грн на ліки при госпіталізації, а лікарні приховують препарати, куплені за рахунок держбюджету.

Через невчасне проведення закупівель у 2014 році в Україну почали поставляти ліки і вакцини з запізненням на рік, а в лікарнях країни були відсутні медпрепарати.

У 2015 медичні заклади отримали  ліки за потребами 2014, а в минулому році – по замовленнях 2015 року. У червні 2015 року Верховна Рада прийняла закон про передачі закупівель ліків міжнародним організаціям: ЮНІСЕФ, ПРООН, Crown Agents, в той же рік міжнародні закупівлі заробили частково, а з 2016 року держава більше не закуповував ліки самостійно.

Зараз закупівлі почали "наздоганяти" свій термін. В кінці 2016 відомство провело тендер по бюджету 2016 року, а в квітні цього року почнуться закупівлі по бюджету 2017 року. З 2018 Україна почне купувати медпрепарати рік у рік.

Джерело : "Сегодня" повідомляє Корупція Інфо

Коли Україна буде закуповувати ліки вчасно?

У квітні цього року МОЗ  проведе закупівлі медпрепаратів по бюджету 2017 року. Щодо термінів поставки зі закупівель 2016 року в.о. глави міністерства Уляна Супрун зазначає: "До осені ліки будуть поставлені". За її словами, багато препаратів Моз не може прийняти одразу, оскільки деякі з них мають термін придатності 60-100 днів.

Виконавчий директор благодійного фонду "Пацієнти України" Ольга Стефанишина пояснює, процес виготовлення вакцин тривалий, деякі проводять протягом 1-2 років. Країна наздожене закупівлі, коли почне замовляти медпрепарати на три роки вперед.

У МОЗ вже готуються до того, що в 2018 році Україна почне потроху купувати ліки через свою госорганизацию, а в 2019 перейти до власних закупівель на 100%..

"Ми йдемо до того, щоб Україна мала свою організацію, яка буде займатися держзакупівлями. Вже є прописаний статут, підібраний склад людей, які будуть там працювати, і є розуміння того, як все буде функціонувати. Все це зараз обговорюється. Організація буде створена постановою Кабінету Міністрів України. У цьому році ми завершуємо її створення, набираємо людей, щоб вони почали працювати, зараз вони проходять навчання", – сказала Уляна Супрун.

За її словами, в 2018 році національне агентство почне закупівлі за трьома програмами. Після того, як в Україні почне працювати система електронного охорони здоров'я – протягом 2017-2018 роках – Нацагенство буде проводити медпрепарати на 2-3 роки – це дозволити купувати ліки за нижчими цінами.

Як дізнатися, чи є в лікарнях безкоштовні ліки?

Згідно з дослідженням "Індекс здоров'я. Україна – 2016", лише 17% українців, яким призначали ліки на стаціонарному лікуванні, отримали ліки безкоштовно, інші купували препарати самостійно. В середньому на ліки на стаціонарі українці витрачають 3000 грн.

Лікарні приховують від пацієнтів препарати, які купуються за державний рахунок і перепродують їх в аптеці, яка часто знаходиться в самій же лікарні.

"Є проблема, коли ліки, куплені за державою є, а пацієнти самі купують їх у аптеках, які знаходяться в лікарнях»

Лікарні часто не розкривають пацієнту інформацію про наявність безкоштовних ліків, а відправляють в аптеку.  У 2016 році Моз зобов'язав лікарні інформувати населення про наявність препаратів, закуплених за державні кошти, у відповідності з наказом № 509 "Про здійснення заходів щодо контролю використання лікарських засобів і медичних виробів, закуплених за бюджетні кошти". Тепер лікарні зобов'язані розміщувати залишки ліків на сайтах і щотижня оновлювати список.

"Ми вимагаємо публічно – або на сайті, або у себе в лікарні розміщувати інформацію про те, які ліки є у наявності. Пацієнти можуть вимагати від головних лікарів у лікарнях показувати список ліків", – додала Уляна Супрун.

Після того, як запрацює система електронного охорони здоров'я E-Health, вся інформація щодо отриманих та виданих лікарнями ліків буде знаходиться на одному ресурсі. У Міністерстві охорони здоров'я зазначають, після запуску системи, закупівлі ліків будуть відповідати потребам. До того ж, коли з'явиться реєстр пацієнтів, буде зрозуміло, чому хворіють українці і які ліки потрібно купувати. Наприклад, зараз немає точних даних, скільки в країні хворих серцево-судинними захворюваннями

Якщо в лікарні відсутня інформація про наявність ліків, пацієнт може відправити запит головлікареві або в обласну державну адміністрацію. Наявність у лікарні препаратів для онкохворих можна перевірити на сайті likycontrol.org.ua.

Також залишок ліків в медустанові можна перевірити на ресурсі eliky.in.ua. Інформація на сайті поки актуальна для жителів Рівненської, Одеської, частково для Київської, Хмельницької, Сумської та Луганської областей.

Фактично відповідальні за наявність ліків – департаменти охорони здоров'я ОДА.

"Спочатку міжнародна організація довозить ліки до української митниці, де їх приймають державні організації Моз. Їх дві: "Укрвакцина" та "УкрМедПостач". Вони повинні отримати наказ про розподіл по регіонах від Моз – це продовжується від трьох до п'яти днів. Потім ліки розвозяться по областях, але не в лікарні, а в обласні державні адміністрації. Тоді ОДА розподіляють їх по лікарнях. Весь процес займає близько двох тижнів", – пояснює процес Ольга Стефанишина.