Щоб не погоріти, експерти радять перевіряти таємницю служб таксі, яким здаєш автомобіль і регулярно його відвідувати, передає Корупція.Інфо

Популярне: Ви це вже чули? Порошенко звільнив Ківалова, те, що написано в указі приголомшило всю країну

Авто може стати джерелом додаткового прибутку.
Сьогодні стало популярним перетворювати свою машину в джерело доходу, здаючи її напрокат. За один місяць оренди компанії – як правило, служби таксі або ті, хто займаються доставкою товару, – обіцяють заробіток від 5000 гривень! На перший погляд, справа дійсно дуже прибуткова.

По-перше, машина як була вашою, так і залишається. По-друге, ви нічого не робите і при цьому отримуєте гроші. Однак юристи настійно радять не піддаватися на занадто привабливі умови і обов'язково погоджувати юридичну сторону питання: скласти грамотний договір і купити правильну страховку. Інакше є ймовірність не тільки отримати збитки, але і зовсім позбутися автомобіля.

Разом з фахівцями ми розбиралися, як убезпечити себе від неприємних наслідків, здаючи свою улюблену "конячку" в прокат.

КРОК №1 — ПЕРЕВРІЄМО ІНФОРМАЦІЮ
Вибір служби таксі – один з найбільш важливих питань, і до його вирішення потрібно підійти з усією відповідальністю. Ситуація ускладнюється тим, що зараз в кожному місті є безліч служб таксі. Щоб не потрапити в шарашкіну контору (яка завтра закриється і безслідно зникне з вашою машиною), краще звернутися в відому компанію з гарною репутацією, яка працює вже не перший рік.

Правда, в таких суворих вимогах до транспортного засобу – починаючи від моделі, року випуску, стану і закінчуючи часом, скільки авто на ходу. Якщо ваша "конячка" запитам не відповідає, можна підшукати службу таксі простіше, але головне – не керуйтеся при виборі тільки принципом "хто більше заплатить". Це вірний спосіб залишитися в збитку! Непогано було б почитати відгуки в інтернеті, скористатися послугами сарафанного радіо або знайти людей, які вже здавали свої машини в цю службу таксі. Далі необхідно перевірити, чи зареєстрований власник як ФОП або юрособа, чи стоїть на податковому обліку і чи має коди КВЕД на заняття цим видом бізнесу.

"На жаль, не існує документа, який зміг би відразу підтвердити добропорядність підприємства, яке надає послуги таксі, – каже Денис Федоркін. – Але юристу не важко пробити службу таксі з різних баз і надати інформацію про неї. Можна дізнатися, приміром, не було у компанії судових розглядів, чи немає незакритих фінансових і корпоративних питань, будь-яких проблем з державою".

У даній сфері послуг є також і нестандартний "показник солідності". Мова про ліцензії на перевезення пасажирів. "Зараз робити таку невигідно, тому більшість таксистів їздять без неї, і мало які служби її вимагають, – пояснює Денис Федоркін. – Так що якщо у водія є ліцензія – ставте плюс на користь цієї компанії!"

КРОК №2 — СКЛАДАЄМО ГРАМОТНИЙ ДОГОВІР
Зі службою таксі в обов'язковому порядку потрібно укласти офіційний договір. "Це повинен бути договір оренди транспортного засобу. Його умови прописані в Цивільному кодексі України, – розповідає Дмитро Люшенко. – Він повинен бути укладений у письмовій формі. Сторонами за договором буде служба таксі – ФОП (або юридична особа) і ви як власник автомобіля – фізособа. Щоб договір мав юридичну силу, достатньо печатки фірми і підпису уповноваженої особи". У договорі необхідно прописати всі тонкощі оренди так, щоб у разі виникнення суперечок їх можна було вирішити за допомогою цього документа.

Що ж там має бути? "По-перше, вартість оренди і порядок виплат. Це можуть бути щомісячні платежі, щотижневі та навіть щоденні, – говорить Дмитро Люшенко. – По-друге, не зайвим буде обмежити допустимий пробіг в місяць. У службах таксі рідко дбайливо ставляться до орендованих авто. Щоб вашу машину не експлуатували в дві зміни на знос, чітко пропишіть цей момент. По-третє, в документі повинно бути вказано, що наймач несе всі витрати, пов'язані з експлуатацією авто (бензин, шиномонтажні і ремонтні роботи, оплата парковки і штрафів за порушення ПДР). Повинен бути пункт і про те, що наймач несе відповідальність за збереження авто протягом всього терміну прокату, а саме – до моменту передачі власнику". До речі, здача машини в оренду прокатній компанії (здає подобово), по суті, практично нічим не відрізняється від здачі авто в службу таксі. Правда, великих доходів такий варіант не принесе, адже багато часу машина буде простоювати.

КРОК №3 — РОБИМО СТРАХОВКУ
Особливість договору оренди транспортного засобу полягає в необхідності страхування автомобіля власником і страхування відповідальності орендарем.

"Договір, який ви укладаєте зі службою таксі, як правило, не передбачає страхові виплати. Але в ньому повинні бути умови обов'язкового укладення договору зі страховими компаніями, – пояснює Денис Федоркін. – Доцільно купити КАСКО на автомобіль. Причому бажано вибрати варіант "повне КАСКО", в який входять всі ризики. Так ви отримаєте гарантію на відшкодування збитків у різних випадках. Пам'ятайте: страховка, яка використовується в таксі, обійдеться майже в два рази дорожче звичайної".

КРОК №4 — ПІД РЕГУЛЯРНИМ І СУВОРИМ КОНТРОЛЕМ
Навіть після того, як всі документи оформлені і ваша "конячка" почала приносити прибуток, розслаблятися не варто. Ретельно стежте за станом машини – хоча б раз на місяць приїжджайте і оглядайте авто (це зазвичай передбачено договором), самостійно проводите планові ТО, а в разі потреби – ремонт (за рахунок орендаря). Ці дії дозволять контролювати якість обслуговування вашої машини.

НІЯКИХ ПОСЕРЕДНИКІВ
Якщо не хочете зв'язуватися зі службами таксі, можна знайти приватну особу. Найчастіше послуги оренди машини шукають люди, які хочуть працювати в таксі, але буває, що людина орендує авто для особистого користування. На сайтах розмістіть оголошення і пропишіть, на яких умовах готові надати транспортний засіб в прокат.

"Приватній особі краще здавати довгостроково. Не варто "грати" в прокатну фірму і надавати авто на 1-2 дні без належного оформлення документів. Це дуже небезпечно!" – попереджає Дмитро Люшенко.

Обов'язково застрахуйте машину і при передачі новому клієнтові вимагайте заставу

З приватною особою також обов'язково укладати договір.

"Не варто користуватися шаблонами, – радить Денис Федоркін. – Багато людей припускаються помилки, завантажуючи з інтернету зразки і заповнюючи їх. На практиці нерідко зустрічається, що подібний договір не має юрсили, тому що, наприклад, регулюється законодавством РФ …"

Такий договір варто завірити нотаріально. Але пам'ятайте: сам договір нотаріус не перевіряє, він тільки засвідчує особистості сторін. В майбутньому це допоможе уникнути деяких питань в разі судового розгляду.