26 квітня виповнюється річниця однієї з найбільших техногенних катастроф у світі – аварії на Чорнобильській атомній електростанції. В результаті вибуху реактора сотні тисяч людей отримали високі дози опромінення, а десятки тисяч квадратних кілометрів території враз стали непридатними для проживання, передає Корупція.Інфо

Популярне: Мороз по тілу: 10-річний хлопчик повісився на мотузці для білизни! Важко стримати сльози!

Сьогодні зона навколо ЧАЕС все ще становить небезпеку для людини. Втім, до аварії ця частина Полісся була обжитою територією.

Містечко Чорнобиль, яке отримало свою назву від рослини – полин, зустрічається в літописах ще в 1193 році. В одному з текстів сказано, що князь Вишгородський і Ростислав Туровський "повертався з полювання з Чорнобиля в Торцийській". Але значні поселення були тут значно раніше, про що говорять древні кургани, городища та інші пам'ятки археології.

Територія краю не раз переживала спустошливі війни і повстання. У XIII столітті на ділянці, де річка Прип'ять впадає в Дніпро, об'єднані литовсько-українські війська розгромили татарське військо на чолі з воєводою хана Батия Кайданом, яке йшло за даниною.

В 1569 році, після підписання Люблінської унії, Чорнобиль відходить до Польщі і влада над містом переходить в руки династії шляхтичів Сапегів.

У результаті визвольної війни під проводом Богдана Хмельницького, в краї проходили серйозні битви між козаками і поляками. Назва містечка Чорнобиль засвітилося і в часи Великої французької революції. Так, уродженка цього міста 26-річна полька Розалія Любомирська-Ходкевич, 30 червня 1794 року була гильотинирована в Парижі за вироком революційного трибуналу, будучи звинуваченою у зв'язках з королевою Марією-Антуанеттою.

У 1986 році в історії краю стався новий виток подій, які назавжди пов'язали цю територію зі словами "катастрофа" і "трагедія". З-за колосального забруднення території радіацією внаслідок аварії 26 квітня, все населення (понад 100 тисяч осіб), було евакуйовано, а 30-кілометрова зона в радіусі ЧАЕС була оголошена нежитловою.

Незважаючи на відхід людей, інтерес до забороненої зони в суспільстві не зменшується. Одних приваблюють подорожі по покинутих населених пунктах, інших розбурхують страхи, пов'язані з можливим поширенням радіації із зруйнованого реактора. 

Щоб убезпечити світ від можливих аварій на ЧАЕС, було вирішено звести над саркофагом так званий "новий безпечний конфайнмент (Арку). Цей об'єкт дозволить герметично закрити реактор і захистити навколишнє середовище від можливого викиду нової порції елементів таблиці Менделєєва. На сьогоднішній день над укриттям працюють два підрядника: французький консорціум Novarka і ЗАТ "Укренергомонтаж" (входить в держкорпорацію "Укрбуд"), остання займається зміцненням об'єкта, який повинен простояти не менше 100 років.

Передбачається, що за цей час повинні з'явитися технології, які зможуть вивезти і поховати залишки реактора без участі людини. Як розповів керівник проектів "Укренергомонтаж" Анатолій Дмитришин, завершити роботи по зміцненню Арки планують у жовтні 2017 року.

"Компанія виконує роботи по завершенню конструкцій і огороджує контур. Основні роботи ведуться на одному з блоків, двох торцях деаератора (деаераторна етажерка призначена для видалення газоподібних домішок з теплоносія. – Ред.) – східний торець 4-го енергоблоку. Ще є частина робіт, які ведуться на дахах з машзалу", – розповів він.

Щодня над зміцненням об'єкта, названий також Укриття-2, працює 160 осіб, які працюють вахтовим методом. Ці люди є піонерами у своїй справі, оскільки в світі нічого подібного не будували. Дмитришин говорить, що якщо знадобиться, українські фахівці зможуть поставити укриття і над японською АЕС "Фукусіма", на якій сталася аварія в 2011 році.

Відзначимо, що по закінченні часу, зона відчуження почала поступово "оживати". Справа в тому, що період напіврозпаду таких радіонуклідів, як стронцій і цезій, що знаходяться в грунті, закінчився. Вже зараз на багатьох територіях можна вести господарство. Звучать пропозиції про скорочення зони відчуження до 10 км. Також розглядаються проекти по створенню на території зони відчуження першого центру зеленої альтернативної енергетики. Чорнобильська зона відчуває переродження.