У середу, 4 серпня, Вищий антикорупційний суд обиратиме запобіжний захід колишньому судді Дніпровського районного суду столиці Миколі Чаусу, якого ще у 2016 році викрили в отриманні хабаря у розмірі 150 тисяч доларів.

Адвокат Ростислав Кравець заявив, що він поспілкувався зі своїм підзахисним Миколою Чаусом. І що поки у нього немає інформації, чи зможуть його завтра доставити в суд і забезпечити захист. Але каже, що адвокати будуть.

При цьому Кравець в своєму пості по суті спростував учорашні заяви ряду осіб про те, що Чаус зустрічався із Зеленським:

«Що стосується зустрічі з Зеленським, посміялися разом. Хоча робити це йому ще важко. Мабуть колишнім “своїм” і “друзям” просто не вистачає уваги. На мою думку, деякі громадяни так і не зрозуміли, яка відповідальність покладається при виконанні функцій держави і в інтересах держави Україна».

Нагадаємо, 2 серпня народний депутат Гео Лерос, посилаючись на “надійне перевірене джерело”, заявив, що президент Володимир Зеленський нібито таємно зустрічався з Чаусом ще до того, як було офіційно оголошено про виявлення екс-судді. Також про це розповів колишній генеральний прокурор Руслан Рябошапка. Він заявив, що Зеленський зустрічався із Чаусом кілька разів.

Водночас в Офісі президента також цю інформацію спростували – там назвали такі заяви “свідомою брехнею” й додали, що нині склалася унікальна ситуація, коли виник очевидний конфлікт підслідності: НАБУ має конкретні докази до 2016 року, а СБУ потрібно реагувати на епізоди сьогоднішні – зникнення, повернення, загрози життю і так далі.

Чому у НАБУ хочуть забрати справу Чауса

Адвокати Чауса вже направили до Офісу генпрокурора клопотання з вимогою забрати у НАБУ його справу й передати іншому органу. Захист Чауса заявив, що нині у нього два статуси: перший – підозрюваний у справі НАБУ, другий – постраждалий у справі про його викрадення.

«На сьогодні він не є затриманим. Є спеціальний закон про захист осіб, які проходять у кримінальних провадженнях. Судячи з того, що розповів Чаус, я гадаю, що йому дійсно потрібна допомога. Й об’єктивно я був здивований, що СБУ взяла його під захист, а не залишила у тому положенні, у якому він перебував», – наголосив адвокат.

Варто зазначити, що Чаус став надто відомий громадськості у 2016 році. Його у серпні того року затримали співробітники НАБУ, коли він закопував частину хабаря у дворі свого дому в банці. Таких банок було дві – іншу закопати не встиг. У вересні того ж року Верховна Рада дала згоду на арешт судді, однак Чаус зник, і його одразу оголосили у розшук.

У березні 2017 року Чауса затримали на території Молдови. А у жовтні Молдова відмовила Чаусу в політичному притулку.

У квітні 2021 року стало відомо, що в Молдові невідомі викрали Чауса. Наступного дня в МВС Молдови повідомили, що це зробили іноземні громадяни.

Згодом Чаус опублікував відео, на якому заявив, що перебуває в безпеці й має намір прибути до України. Його адвокат повідомив, що ці заяви можуть бути не добровільними. Водночас генпрокурор Молдови назвав учасників викрадення судді Чауса – це нібито були представники українських спецслужб.