Російське керівництво утримує відносини з Офісом президента Володимира Зеленського в “точці кипіння”. Кремль, формально не відмовляючись від зустрічі Володимира Путіна з українським колегою, висуває заздалегідь неприйнятні умови: “прямий діалог” з бойовиками, амністія і “особливий статус”.

Росіяни згорнули агресивні навчання поблизу українських кордонів, але загроза військової ескалації зберігається. Проте, Москва активно готує приводи для подальшої агресії. Які провокації може влаштувати Кремль, аби створити підстави для нової хвилі агресії, пише Володимир Шевчук для видання Апостроф.

Росія не дозволить Україні повернути контроль над окупованими районами Донбасу без проведення там місцевих виборів і амністії бойовиків так званих “ДНР” і “ЛНР”. Про це в інтерв’ю кремлівським пропагандистам заявив глава МЗС РФ Сергій Лавров.

Заява Сергія Лаврова пролунала на тлі переговорів з приводу можливої зустрічі Володимира Зеленського з Володимиром Путіним.

Спочатку Володимир Зеленський запропонував кремлівському лідеру зустрітися на Донбасі. Володимир Путін у відповідь запросив Володимира Зеленського в Москву для обговорення питань “двосторонніх відносин”, запропонувавши Києву з’ясовувати ситуацію в ОРДЛО з Луганськом і Донецьком.

В результаті ситуація зайшла в глухий кут: президент Зеленський не хоче говорити з терористами, а Володимир Путін, як заявила його прес-служба, не має наміру обговорювати з українським президентом війну на Донбасі.

“У Кремлі розуміють, що Володимиру Зеленському необхідно задовольняти соціальний запит на встановлення “миру”. Хоча українське суспільство вкладає в це слово різний зміст. Для однієї частини йдеться про заморожування конфлікту, а для іншої частини – “мир” означає реалізацію Мінських угод” , – сказав у розмові з “Апострофом” керівник Українського інституту політики Руслан Бортник.

Наступного дня після заклику до Володимира Путіна до “прямих переговорів”, заступник голови адміністрації президента РФ Дмитро Козак запропонував Німеччині та Франції організувати зустріч на Донбасі за участю Києва та фейкових “республік” ОРДЛО.

Незважаючи на тупик, Кремль занадто наполегливо просуває тему “прямого діалогу” Києва з бойовиками, одночасно погрожуючи “різаниною” в окупованих районах Донбасу. Сам факт того, що подібні заклики лунають від Володимира Путіна і Сергія Лаврова вказує на те, що вони хочуть заявити свою позицію Володимиру Зеленському, але без проведення особистої зустрічі.

Один з варіантів легалізації бойовиків, який росіяни активно просувають, полягає в залученні “офіцерів” з ОРДЛО для спільної роботи з українськими офіцерами в рамках Спільного центру з контролю і координації питань припинення вогню (СЦКК). У грудні 2017 року МЗС РФ заявило про вихід російських представників з СЦКК. З того часу вони намагаються завести себе замість терористів.

Росіяни можуть продавити такий варіант виключно силою. Розраховувати на те, що Париж і Берлін жорстко схилятимуть Київ до “прямого діалогу”, Володимир Путін не може. Відповідно, Москва буде використовувати всі наявні військово-політичні інструменти, паралельно намагаючись дискредитувати Україну в очах європейців.

Кремль в цій частині має більший простір для маневру. Ризики російських ескалацій і провокацій нікуди не поділися, незважаючи на те, що російське командування відвело війська від українських рубежів.

Одночасно з цим кремлівські спецслужби створюють Україні образ “терористичної держави”. В окупованому Криму ФСБ періодично затримує “українських шпигунів та диверсантів”. Останній епізод – незаконний арешт журналіста “Радіо Свобода” Владислава Єсипенка, у якого в авто чекісти нібито знайшли бойову гранату.

У четвер 29 квітня (тобто вже після початку відводу військ від кордонів України) в ФСБ повідомили про затримання в РФ групи “українських радикалів”, які готували “підриви будинків” в декількох великих російських містах.

Затримання “радикалів” і “терористів” – свого роду попередження Україні, що Москва в будь-який момент може знайти привід для масштабної силової акції проти Києва.

“У нинішніх умовах є загроза, що росіяни інсценують терористичний акт або його підготовку. Після чого, переслідуючи “терористів” вони спробують військовим шляхом розблокувати постачання дніпровської води по Північно-Кримському каналу”, – розповів в коментарі “Апострофу” генерал-майор юстиції, експерт з питань державної безпеки Василь Вовк.

У нинішніх умовах зустріч Володимира Зеленського з Володимиром Путіним залишається малоймовірною, так само як і згода росіян скорегувати “Мінськ”. У Кремлі ж будуть періодично розхитувати ситуацію в українському суспільстві, викликаючи в ньому то панічні, то “зрадницькі” настрої.