Генпрокурор Ірина Венедіктова підписала інформаційне повідомлення до Офісу прокурора Міжнародного кримінального суду (МКС) щодо воєнних злочинів проти об’єктів культурної спадщини у тимчасово окупованому Криму.

Як розповіли в Офісі генпрокурора, у повідомленні йдеться про широкомасштабне привласнення і руйнування об’єктів культурної спадщини на території анексованого півострова.

Під документом також поставили підписи провідний експерт ГО “Регіональний центр прав людини” Роман Мартиновський та адвокат Української Гельсінської спілки Максим Тимочко.

Зазначається, що культурні цінності, які перебувають у музеях АР Крим та м. Севастополь, а також культурна спадщина, розташована на цій території, є власністю держави Україна, національним багатством, невід’ємною складовою національного культурного надбання та охороняється як національним законодавством, так і міжнародним правом.

“У документі наведені докази широкомасштабного руйнування і привласнення об’єктів культурної спадщини: Стародавнє місто Херсонес Таврійський і його хора; Історичне середовище столиці кримських ханів у Бахчисараї – Ханський палац, Чуфут-Кале; Кримська астрофізична обсерваторія; Вежа Костянтина та Докова Башта у м. Феодосія; Церква Івана Предтечі у м. Керч”, – йдеться у повідомленні ОГПУ.

Крім того, в інформповідомленні зазначені численні випадки незаконних археологічних розкопок та модифікацій культурних цінностей на тимчасово окупованій території півострова Крим, зокрема поселень Кермен-Бурун та Сиваг-Кермен.

“Ми передаємо спільно зібрану аналітику щодо експропріації та руйнування цих цінностей, щоб Міжнародний кримінальний суд долучив їх до свого розслідування”, – наголосила Ірина Венедіктова.

Також у документі детально описано окремі форми скоєння злочинів з боку офіційної влади РФ та окупаційної влади півострова Крим – незаконний обіг предметів культури, злочинна недбалість у процесі так званої “реставрації” об’єктів культури, проведення незаконних археологічних розкопок, а також переміщення культурних цінностей з тимчасово окупованої території.

“Десятки об’єктів культурної спадщини України та людства було знищено також внаслідок будівництва так званої траси “Таврида” – це траса Керч-Севастополь та шляхопроводи у Севастополі, що разом зі спорудженням Кримського мосту відповідно до Резолюції Генасамблеї ООН “Проблема мілітаризації Автономної Республіки Крим та м. Севастополь (Україна), а також частин Чорного і Азовського морів сприяє подальшій мілітаризації півострова. Такі дії є серйозним порушенням міжнародного гуманітарного права, та кваліфікуються як окремий різновид воєнних злочинів за змістом Римського статуту Міжнародного кримінального суду”, – додала генпрокурор.

Крім цього, наразі органи правопорядку АР Крим та м. Севастополя проводять розслідування у 23 кримінальних провадженнях за понад 100 фактами умисного знищення, руйнування чи псування пам’яток історії або культури, незаконного проведення пошукових, археологічних робіт, вивезення культурних цінностей з тимчасово окупованої території АР Крим та міста Севастополя за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 438, ч. ч. 1, 3 ст. 298, ст. 341, ст. 356, ч. 2 ст. 201 КК України.