Генеральний прокурор Ірина Венедіктова підбила підсумки року, вперше висловившись щодо підозри 5-му президенту України Петру Порошенку у справі про закупівлю вугілля в ОРДЛО.

Певно найгучнішими цьогоріч стали два повідомлення про підозру нардепові у державній зраді, а також замаху на розграбування національних цінностей і сприянні діяльності терористичних організацій, пише Венедіктова для Української Правди.

Скептики вважали, що цей дракон нам не по зубах. Але закон для всіх один і ніяке кумівство його не зупинить.

У вугільній справі він був одним із перших підозрюваних, однак ми як і обіцяли, крок за кроком, викриваємо причетних до організації незаконних поставок вугілля із підконтрольних терористам ЛНР та ДНР територій.

Мені по-людськи неприємно і десь навіть боляче, що лава підозрюваних збільшується, а особи, з якими доводиться мати справу – люди з електоральною підтримкою.

(Скоріш за все мова йде про Порошенка)

Втім, електоральними симпатіями слід користуватись під час виборчих кампаній, а не з метою порушення закону.

Нагадаю, що розраховувались за вугілля із бойовиками валізами готівки в часи найкривавіших подій у Дебальцевому та Донецькому аеропорту.

Серед підозрюваних вже також міністр енергетики та вугільної промисловості та президент України на той час.

Варто зазначити, що Державне бюро розслідувань дало офіційне повідомлення про підозру: п’ятий президент України підозрюється у тому, що він, діючи за попередньою змовою групою осіб, зокрема з числа представників вищого керівництва Російської Федерації, сприяв діяльності терористичних організацій “ЛНР” та “ДНР”.

Санкціями вищевказаних статей передбачено покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 15 років з конфіскацією майна або без такої.

У зв’язку із неможливістю вручення письмового повідомлення про підозру особисто його було вручено у спосіб, передбачений Кримінальним процесуальним Кодексом (направлено за місцем проживання, реєстрації, а також за місцем роботи), заявили в ДБР.

Офіс генпрокурора погодив клопотання про обрання запобіжного заходу експрезиденту Петру Порошенку у вигляді арешту з можливістю внесення застави у розмірі 1 млрд грн.

Саме тому, як зазначає Венедіктова Деолігархізація стала одним із слів року в Україні. Справа Приватбанку – це деолігархізація в дії. Мало хто вірив, що цього дракона хтось хоча б спробує побороти. Ми довели, що їх реально впіймати навіть на льоту при спробі втечі.

Провадження щодо виведення коштів із Привату перед його націоналізацією розслідувалось із 2017 року.

В січні 2021-го я увійшла до групи прокурорів у ньому, дала необхідні вказівки і призначила експертизи, які встановили збитки у понад 8,3 мільярда грн за двома епізодами злочинної діяльності топ-менеджерів банку. І вже в лютому і березні п’ятеро високопосадовців одержали погоджені мною підозри.

Нині ми активно рухаємося у розслідуванні, щоб передати цю справу до суду.

Хочу ще раз пояснити – НАБУ і САП не можуть ефективно працювати без підтримки Генпрокурора, не дивлячись на імена і прізвища – так вже вибудувана логіка КПК.

Я точно знаю, що нам вдалося сформувати конструктивні і довірливі відносини як із нашими партнерами із НАБУ, так і з колегами із САП.

Ми багато чого вже зробили разом, а ще більше нам доведеться зробити в майбутньому. Спільна робота триває щоденно і я дуже ціную такі стосунки і довіру, що виникла між партнерами.

Ми серйозно зайнялися повернення розкрадених активів банків та покаранням тих, хто ошукав вкладників. Це питання вперше потрапило до структурного маяка МВФ і ми тепер публічно звітуватимемо про активність на цьому напрямі.

Офіс Генпрокурора координує розслідування у провадженнях стосовно ТОП-10 боржників Нацбанку та Фонду гарантування вкладів. Їх сукупна заборгованість перед вкладниками, не покрита виплатами Фонду – понад 120 мільярдів гривень.

За нашими даними, частина цих коштів, банально розтрачена та розкрадена власниками та менеджментом цих установ.