Президент США Джо Байден оголосив про суттєве посилення американської присутності у Європі в зв’язку з російською загрозою.
Про це глава США заявив під час зустрічі з генсеком Альянсу Єнсом Столтенбергом на полях саміту НАТО.
“Сьогодні я оголошую, що США зміцнюють наші сили у Європі”, – заявив Джо Байден, додавши, що НАТО буде посилено в усіх напрямках у всіх сферах – на суші, в повітрі та на морі.
Він повідомив, що США відправляють два додаткові есмінці на спільну американсько-іспанську базу Рота і таким чином кількість американських есмінців там зросте від 4 до 6.
У Польщі, за словами Байдена, Сполучені Штати утворять постійний штаб п’ятого армійського корпусу США, що допоможе посилити сумісність військ США і НАТО по всьому східному фланзі Альянсу.
США також відправлять дві додаткові ескадрильї F-35 до Британії та посилять протиповітряну оборону у Німеччині та Італії.
У Румунії буде розміщуватись ротаційна бригада у розмірі до 3 тисяч бійців та 2 тисяч іншого персоналу.
Як очікується, лідери країн НАТО на саміті у Мадриді узгодять рішення про збільшення кількості військ високої готовності до понад 300 тисяч.
“На саміті ми зміцнимо наш передовий захист. Ми збільшимо бойові групи у східній частині альянсу до рівня бригад. Ми трансформуємо Сили реагування НАТО і збільшимо кількість сил швидкої готовності до 300 тисяч”, – сказав Столтенберг.
Він додав, що також будуть збільшені можливості НАТО реагувати на кризи на конфлікти, включаючи попереднє розміщення озброєння.
“Більше систем захисту, таких як системи протиповітряної оборони, зміцнення командування та контролю”, – додав генсек.
Пізніше генсек уточнив, що розширення до рівня бригад буде не у всіх 8 країнах, де є бойові групи, а тільки в деяких. “У різних країн різні потреби”, – сказав він.
Сили швидкого реагування НАТО наразі налічують близько 40 000 військовослужбовців.
Багатонаціональні бойові групи в рамках так званої розширеної передової присутності НАТО (eFP) були створені у відповідь на анексію Криму Росією в 2014 році.
Після військового вторгнення Росії в Україну в лютому країни-члени Альянсу погодилися створити бойові групи вздовж східного крила НАТО, включаючи Румунію, Болгарію, Угорщину, а також Словаччину.
На фоні цього, нагадаємо, міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав ОБСЄ знайти спосіб призупинити повноваження Росії у зв’язку з війною, яку вона розв’язала, зазначивши, що інакше РФ зруйнує саму ОБСЄ.
Про це повідомляє “Європейська правда”.
Дистанційний виступ на щорічній конференції ОБСЄ Кулеба почав із запитання, що досі робить представник Росії за столом організації після всього, що вже зробила РФ.
Він навів приклади того, як Росія підривала інструменти ОБСЄ – перешкодила продовженню роботи Координатора проєктів ОБСЄ в Україні, не погодившись продовжити мандат, проігнорувала звернення України через спецмеханізм зниження ризиків ОБСЄ невдовзі перед вторгненням.
“Росії надто довго потурали, і тепер нам доводиться мати справу з монстром, який руйнує все на своєму шляху. Путін відкрито заявив свої агресивні плани відновлення радянської імперії – по суті, завоювання сусідніх суверенних держав. Члени російського політичного істеблішменту регулярно погрожують іншим країнам ядерними ударами. Нагадаю всім, що йдеться про одного з постійних членів Ради Безпеки ООН, якому світове співтовариство доручило зберігати міжнародний мир і безпеку, а не руйнувати їх”, – наголосив Дмитро Кулеба.
Він закликав організацію, з огляду на всі обставини, знайти спосіб призупинити повноваження Росії.