Після того як один із лідерів “Опозиційної платформи – За життя” Віктор Медведчук потрапив під українські санкції, правоохоронці оголосили йому про підозру, а суд відправив під домашній арешт. Як ці події вплинули на обстановку всередині ОПЗЖ і що пророкують цьому проекту в майбутньому – йдеться в матеріалі РБК-Україна.

Володимир Зеленський на прес-конференції з нагоди двох років президентства заявив про закінчення “епохи Медведчука”. З лютого один із лідерів “Опозиційної платформи – За життя” (ОПЗЖ) потрапив під “санкційний каток”. Рада національної безпеки і оборони заблокувала активи Медведчука і його оточення, а також пул пов’язаних з ним телеканалів – 112, ZIK та NewsOne.

На цьому його проблеми не закінчилися. У травні нардепу оголосили про підозру у держзраді та посяганні на розкрадання національних ресурсів у Криму. Суд відправив Медведчука під цілодобовий домашній арешт до 9 липня. Ці події поставили під питання політичне майбутнє не тільки кума російського президента, а й цілісність ОПЗЖ.

У самій політсилі будь-які версії про можливий розкол відкидають і в унісон заявляють про монолітність в її рядах.

Думки політологів у цьому плані частково збігаються. Принаймні всі вони сумніваються, що розкол ОПЗЖ можливий в близькому майбутньому.

“Я не вірю в розкол, тому що знаю про внутрішні зобов’язання, які виходять за рамки тільки політичних контактів. Групи Бойка-Льовочкіна і Медведчука-Рабіновича пов’язує дещо більше ніж просто політика, є певні фінансові та бізнес зобов’язання, які зараз неможливо розірвати. Тому вони приречені бути разом”, – упевнений Кость Бондаренко.

Якщо хтось із нардепів-списочників зважиться вийти з фракції ОПЗЖ, він ризикує втратити мандат, нагадав політолог Володимир Фесенко. Тому навряд чи зараз, в нинішньому скликанні Ради, можливий розпад партії, вважає експерт.

“Ситуація, коли політичний шлюб начебто зберігається, але подружжя спить окремо – ця ситуація, ймовірно, вже відбувається. Між групами і так не було особливої любові”, – уточнив політолог.

При цьому він вважає, що група Льовочкіна-Бойка буде поступово дистанціюватися від Медведчука і спостерігати за подальшим розвитком подій. Формально вони будуть підтримувати свого соратника, при цьому займаючи більш помірковану позицію, щоби не йти на пряму конфронтацію з владою.

“Цілісність ОПЗЖ буде залежати від того, якою буде подальша доля Медведчука. Якщо проблеми для нього продовжаться, якщо він залишиться під арештом, якщо буде ризик, що він отримає судовий вирок – це вплине на партію. Поки що рано робити прогнози, як ситуація з Медведчуком позначиться на партії. Вся ця епопея з ним – на мій погляд, ще мінімум на два-три роки”, – зазначив Фесенко.

Він вважає, що тектонічні перебудови в ОПЗЖ можливі ближче до виборів. На думку політолога, тоді “газовики” можуть створити свій власний політичний проект, у якого будуть непогані шанси залишитися на плаву і потрапити в наступний парламент.

Ще один можливий наслідок, на який вказують експерти – поки ОПЗЖ” лихоманить”, на їхньому полі можуть з’явитися інші проекти, націлені на той же електорат. Одним із непрямих вигодоодержувачів подій навколо Медведчука став Євгеній Мураєв. Його телеканал ” Наш” допоміг колишнім глядачам підсанкційних каналів заповнити інформаційний вакуум. Але на його особистому рейтингу ослаблення партії-суперника поки не сильно відбилося.

Єдність представників колишнього “біло-блакитного” табору зазвичай трималася на двох стовпах – рейтингу і взаємній вигоді. Коли ці складові руйнуються, то і союзна “конструкція” опиняється під загрозою. Санкції та інтерес влади до персони Віктора Медведчука посилили групу Сергія Льовочкіна та Юрія Бойка. Питання в тому, чи захочуть вони рятувати цей союз. Якщо так – то на яких умовах і чи будуть вони прийнятні для партнерів.