Нарощування Росією військової сили біля українського кордону є загрозою для “всього демократичного порядку”. У ситуації, що склалася, гарантувати безпеку і мир може тільки членство України в НАТО.
Таку заяву зробив президент України Володимир Зеленський в інтерв’ю британській газеті The Daily Telegraph, яке він дав напередодні поїздки в Париж для переговорів із президентом Франції Еммануелем Макроном і канцлеркою Німеччини Ангелою Меркель.
“Це конфлікт, який вирішить, чи буде збережено істинний демократичний порядок, чи діятиме принцип непорушності кордонів і чи буде свобода народів вибирати свою долю”, – зазначив президент.
Зеленський сказав, що зараз біля кордону України, на окупованих територіях Донбасу та в Криму зосереджено більше російських військ, ніж у 2014-2015 роках, коли йшли найзапекліші бої.
“Це тиск на Європу та Захід загалом. Це перевірка міцності наших зв’язків і ваги слів та рішень західних країн”, – підкреслив гарант.
Глава держави додав, що Росія загрожує Україні не тільки стягуванням озброєння. Це проявляється також у поширенні фейків, спробах втручання в політичні та виборчі процеси в інших країнах, кібератаках.
“Ось чому ми повинні спільно боротися з дезінформацією, захищати наші політичні інститути та забезпечувати прозорість економічних процесів”, – сказав Зеленський.
Нагадаємо, Президент України Володимир Зеленський вчора прибув до Парижа для зустрічі з французьким лідером Еммануелем Макроном. Окрім того, в онлайн-режимі до них приєдналася канцлерка Німеччини Ангела Меркель.
Основні підсумки зустрічі:
в спільній заяві глав України, Франції та Німеччини йдеться, що Росія повинна відвести свої війська від українських кордонів,
країни ведуть підготовку до зустрічі лідерів “нормандської четвірки”,
переговори радників відбудуться 19 квітня,
радники в “нормандському форматі” обговорять етапи покрокової реалізації Мінських угод,
Зеленський запропонував усім країнам ЄС підписати декларації про підтримку членства України в Євросоюзі,
в червні стане відомо, які країни підтримують надання Україні ПДЧ щодо НАТО,
президент України позитивно оцінив ідею зустрічі Путіна й Байдена.
Відзначимо, значне посилення Росією своєї військової присутності, зокрема оснащення технікою й кадрами угруповань біля України, занепокоїло уряди Канади й Німеччини.
З критикою таких дій РФ виступили під час телефонної розмови канадський прем’єр-міністр Джастін Трюдо та німецька канцлерка Ангела Меркель. Про деталі бесіди повідомили в офісі глави канадського уряду.
Зазначається, що двоє лідерів висловили спільне занепокоєння нещодавніми військовими діями Росії в Криму та вздовж українського кордону.
“Вони наголосили на своїй відданості суверенітету, безпеці та територіальній цілісності України”, – підкреслили в прем’єра Канади.
В свою чергу, Сполучені Штати можуть збільшити кількість американських військових в Україні через загострення ситуації на Донбасі.
«Поки ми тут в Яворові, десятки тисяч російський військових знаходяться біля кордону України та на українській території Криму і їх кількість збільшується. США і наші союзники і партнери по НАТО в Європі глибоко стурбовані цією ескалацією», – зазначила тимчасовий повірений у справах США в Україні Крістіна Квін в ефірі «Свобода слова Савіка Шустера».
Квін підкреслила, що Україна продемонструвала чудову стриманість перед залякуванням і агресією Росії.
«На тлі російських провокацій важливо пам’ятати, що Україна 2021 року та українські Збройні сили 2021 року значно відрізняються від тих, якими вони були в 2014-му. У нас тут на постійній основі перебувають 160 американських військових, і, якщо, за нашими оцінками, потреби зміняться і кількість необхідно збільшити, ми розглянемо це питання», – додала Квін.