Українська армія має серйозний бойовий досвід. Однак переважно він стосується оборонних операцій, а не наступальних. Під час контрнаступу все буде по-іншому. Про це 24 каналу розповів народний депутат та ветеран АТО Роман Костенко. За його словами, зараз підрозділи ЗСУ поступово здобувають наступальний досвід, звільнюючи українські населені пункти.

За словами Костенка, під час контрнаступу надзвичайно важливо, щоб командири змогли змотивувати бійців саме наступати. Насправді під час війни дещо легше оборонятися, ніж йти вперед.

На війні нам легше набагато оборонятися, ніж наступати. Коли ти обороняєшся, то більше сидиш в захищених місцях, тебе прикриває артилерія і стріляти легше. Нюансів насправді багато, – зазначив Роман Костенко.

Під час наступу все ж таки доводиться більше відкриватися, рухатися під обстрілами ворожої артилерії тощо. Однак ЗСУ поступово здобувають необхідний досвід.

На думку Романа Костенка, найважливіше, щоб командири змогли змотивувати бійців до великих наступальних дій. Тоді можна буде говорити про великий перелом у війні. Це серйозно деморалізує російських окупантів.

Коли це зробимо – буде перелом у війні. Коли бійці зрозуміють, що ми можемо відбивати наші території, завдавати ворогу серйозних втрат та проводити серйозні наступальні операції. Тоді це буде перелом у війні, – вважає Роман Костенко.

Останнім часом побільшало новин про те, як ЗСУ успішно вражають цілі ворога, знищують пункти командування та склади з боєприпасами окупантів. Це пов’язують із прибуттям на озброєння України зброї від західних партнерів.

Однак не варто применшувати зусиль українських захисників, адже без майстерного застосування ця зброя не працювала б ефективно. Про це 24 каналу розказав народний депутат та секретар Комітету Верховної Ради з нацбезпеки Роман Костенко.

До прикладу, американські гаубиці M777 необхідно правильно корегувати та наводити на ціль. Це відбувається зусиллями корегувальників ССО та піхотних підрозділів на полі бою, і лише тоді артилерія робить свою роботу.

Так само і вже славнозвісні HIMARS. Це чудова зброя, але щоб вразити з її допомогою ціль, потрібно виявити її, передати інформацію звідти, де фактично немає зв’язку, правильно навести комплекс, обманути ППО противника і завдати удару в правильний час, коли не працює ворожа РЕБ (радіоелектронна боротьба).

Якщо просто стріляти, то нічого не вийде. Мати таку зброю – це дуже важливо, але ще дуже важливо вміти її чітко використовувати. Просто стріляти в ту сторону – так не працює,– пояснив Костенко.

ЗСУ пройшли тест. Нардеп також підтвердив слова міністра оборони України Олексія Резнікова, який напередодні заявив, що західні партнери, які постачають нам зброю, хотіли переконатися, що ЗСУ зможе правильно нею користуватися. Вони, так би мовити, мали пройти тест і зробили це. Відтак, можна сподіватися на те, що Захід ще активніше підтримуватиме Україну зброєю.

Костенко додав, що для Сполучених Штатів було важливо не просто подивитися, як ми використовуємо їхню зброю, а показати українським бійцям свою концепцію її використання і перевірити, чи сприйняли вони її.

Концепції використання радянської зброї часів “холодної війни” і натівської зброї досить різні, – запевнив він.

За його словами, на перший погляд здається, що боєприпас радянського та натівського зразків, відрізняються лише калібрами, але це не так. Уся суть в концепції використання цих озброєнь.

Костенко пояснив, що радянська промисловість не могла виготовити досить точні гармати та інше озброєння, тож там вирішили йти шляхом масовості. Такою ж є і нинішня концепція росіян – це масові удари по українських населених пунктах, цивільній інфраструктурі, полях, позиція військових.

Вони просто засипають, сподіваючись на те, що якийсь снаряд зі 100 чи 200 попаде в ціль, – додав нардеп.

Натомість натівська концепція зовсім інша – вона чітка. За їхніми стандартами, беруть точні ракети, точні гармати і точні снаряди. Ними необхідно чітко в ціль вразити, до прикладу, пункт управляння, склад забезпечення боєприпасами, конкретну техніку тощо. У такий спосіб знищується вся військова інфраструктура противника, не зачіпаючи та не знищуючи цивільну інфраструктуру.

Тому у росії така велика кількість складів з боєприпасами, а у США їх менше, але вони працюють точніше та ефективніше. Цю стратегію, на переконання Костенка, й повинна переймати Україна.