Угорщина послала на “Кримську платформу” президента, який має номінальну владу – на ділі країною керує прем’єр. Втім, і цей посланник влаштував на саміті невелику “зраду”.
Замість критики Росії він почав натякати на нетолерантність України, створюючи таким чинном чудову картинку для російських пропагандистів.
Янош Адер заявив, що окремі країни намагалися обмежити вивчення угорської мови.
“Хто вивчає свою мову, опиняється під загрозою штрафу. Це суперечить ідеалам демократії і не робить честі титульним націям”, – сказав він, не уточнивши, кого має на увазі.
Але явно не Росію і Крим: мовний конфлікт відбувається якраз у Угорщини з Україною.
“Ми сподіваємося, що Україна зможе забезпечити безпечне майбутнє для всіх своїх громадян, і що угорці зможуть відчувати себе в Україні, як вдома”, – багатозначно сказав президент Угорщини.
Наприкінці своєї промови Адер закликав українців проявити більше терпіння, щоб мирним способом вирішити питання не тільки Криму, але і Донбасу.
Зазначимо, в свій час Угорщина ультимативно заявляла що погодиться зняти вето на проведення засідань Україна – НАТО тільки в тому випадку, якщо президент Володимир Зеленський погодиться переглянути мовний та освітній закони.
Про це заявляв міністр закордонних справ Угорщини Петер Сійярто в інтерв’ю “Радіо Свобода”, підкреслювавши, що дуже сподівається на компроміс з новою владою України.
“Хочу вам відверто сказати, ми бачимо нового президента України як нову надію. Оскільки він зробив досить обнадійливі заяви з цього приводу – і ми дійсно сподіваємося, що слідом за цими його словами будуть і дії… Всі повинні розуміти – ми відстоюємо права. Права, які мали угорці. І “освітній закон”, так само, як і “мовний закон”, забирають в угорців права, які вони вже мали. Якщо ці права їм повернуть, ми будемо раді скасувати вето на проведення засідань Україна – НАТО”, – ультимативно підкреслював Сійярто.
Експерти зазначають, що:
“Асиметрично угорська влада може псувати нам настрій ще дуже довго і все це стосуватиметься співпраці України з НАТО у форматі зустрічей, самітів, на вищому політичному рівні, адже саміти НАТО за участю України не відбуваються більше двох років саме через їх блокування Угорщиною. Але зі теперішньою зміною адміністрації Білого дому їм і це буде робити складніше, тому що Джо Байден буде виступати проти цього набагато категоричніше, ніж Дональд Трамп”, – переконують експерти і зазначають що у мовному питанні поступатись не слід – адже наслідки в такому випадку для України можуть бути дуже плачевними,.
В свою чергу, під час проведення саміту, під посольством РФ у Києві нагадали Кремлю про 15 тисяч українців, яких вбили їхні бойовики та військові на Донбасі, цю акцію потрібно показати і нашим Угорським колегами, які піднімають провакаційні питання, створюючи картинку для РФ.
У межах акції під будівлею російського посольства розмістили 150 прапорів України. Кожен з них символізує 100 загиблих українців у війні.
“Ми нагадуємо, що Росія не мирна держава, що вони сюди прийшли з кров’ю і вбиті люди – доказ цього. Ми встановлюємо український прапор у переддень Незалежності й говоримо, що боротьба за незалежність триває”, – кажуть організатори акції.
Нагадаємо, у Києві 23 серпня розпочався довгоочікуваний саміт Кримської платформи. До столиці України прибули лідери та представники понад 40 країн.
Участь у саміті візьмуть глави міжнародних делегацій. Підсумки саміту планують внести до Кримської декларації.
Саміт складається з 4 тематичних панелей. Серед них:
про невизнання спроби анексії Криму,
про мілітаризацію Азово-Чорноморського регіону,
про шляхи реінтеграції Криму через права людини та сталий розвиток,
про відновлення прав кримськотатарського народу.