У ЄС заявили, що Путін не може виграти війну, а Україна обов’зково має перемогти Як відомо, саме з початком повномасштабного вторгнення Росії до України Євросоюз вперше у своїй історії виділив кошти країні третього світу на озброєння, надавши фінансову підтримку Україні на суму понад 10 млрд євро.

І це без урахування ініціатив окремих європейських країн. Про це повідомила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн під час виступу на Стратегічному форумі у Словенії.

Вона також наголосила, що вже зараз Євросоюз розробляє наступний транш підтримки.

Ми підтримуватимемо Україну стільки, скільки буде потрібно. Ми робимо це для України, для підтримки наших європейських цінностей, і ми робимо це для того, щоб показати Росії та всьому світу, що порушення норм міжнародного права коштуватиме дорого. Путін не може виграти цю війну, а Україна має перемогти, — підкреслила Урсула фон дер Ляєн.

До того ж, президентка Єврокомісії впевнена, що нові виклики вимагають від Євросоюзу нового стратегічного мислення. Йдеться саме про використання економічної сили ЄС для захисту світового порядку від зовнішньої загрози. І зокрема екстрених рішень для самого Європейського Союзу щодо реформ на ринку електроенергії, аби уникнути шантажу з боку Росії.

Зліт цін на електроенергію в Євросоюзі до космічних висот продемонстрував усі недоліки ринку електроенергії в ЄС, який створювався для інших умов. Тому Єврокомісія працює над планом екстреної структурної реформи нашого ринку електроенергії в ЄС — нам потрібна нова ринкова модель для електрики, яка працюватиме та поверне баланс європейській економіці, — зазначила Урсула фон дер Ляєн.

Водночас учасники форуму в Словенії також заявили, що ЄС має створювати міцні засади з однодумцями для розвитку економіки та підтримувати ті країни, які є найбільш вразливими перед зовнішніми загрозами, як Російська Федерація, згадавши при цьому не лише Україну, а й Західні Балкани.

До прикладу, президент Словенії Борут Пахор закликав до якнайшвидшого вступу Боснії та Герцеговини до Європейського Союзу та НАТО.

“Чим довше триває процес розширення ЄС, тим більше ці країни схильні до устремлінь Росії або, принаймні, до її зростаючого впливу. Ось чому Словенія роками працює над швидким та рішучим розширенням ЄС на Західні Балкани”, — сказав він.

Зазначимо й те, що прем’єр-міністр Польщі Матеуш Моравецький заявляв, що Європа опинилася перед кризою “жахливих масштабів”. За його словами, у такій ситуації Європі слід замислитися про те, як захистити себе і додав, що війна в Україні “навіть не думає закінчуватися”, тому українські військові більше потребують зброї та фінансової підтримки, ніж гуманітарної. Він вкотре закликав країни Євросоюзу до єдності.

Те, з чим ми маємо справу сьогодні, це навіть не кінець війни в Україні. На жаль, це навіть не початок кінця. Росія, напавши на Україну, спровокувала жахливу кризу, яка, ймовірно, тільки починається. Криза, що впливає на безпеку, торкається енергетичних питань. Разом ми стоїмо, самотужки — падаємо. Нехай не виявиться, що українці мають більше сил, терпіння та наполегливості, ніж у нас, європейців, які думають, чи скрутити термостат на два градуси, — резюмував Моравецький.

Окрім того, Євросоюз має покінчити з будь-якою залежністю від Росії — так вважає і міністр закордонних справ Румунії Богдан Ауреску. За його словами, відносини між Росією та Євросоюзом залежатимуть від розвитку ситуації в Україні. Втім Бухарест підтримує зупинення спрощеного візового режиму та відкритий до обмежень на видачу туристичних віз.

Ми не можемо повернутися до звичних відносин із Росією. Наразі рано оцінювати майбутнє відносин між ЄС та РФ, бо це залежить від розвитку подій в Україні. Але одне зрозуміло: ми маємо покінчити з будь-якою залежністю від Росії, — вважає Ауреску.

Додамо й те, що глава дипломатії ЄС Жозеп Боррель теж заявив, що Україна сьогодні потребує підтримки Євросоюзу і вона продовжить її отримувати. Так, усі країни ЄС підтримали створення місії щодо навчання українських військових. Йдеться про підготовку снайперів, фахівців з розмінування та офіцерського складу.