Кожного українця хвилює питання, коли наша країна вступить до ЄС

Посол ЄС Матті Маасікас в одному з інтерв’ю оцінив перспективи вступу України до Європейського союзу за два роки. Таке прагнення українського керівництва він назвав “оптимістичним, енергійним та рішучим”.

Посол ЄС відреагував на заяву українського прем’єра Дениса Шмигаля про те, що Україна сподівається пройти весь шлях вступу до ЄС за два роки.

“Це оптимістично, енергійно та рішуче. І це так, як ми хотіли б, вірно? Розширення ЄС – це процес, заснований на досягненнях. Абсолютна більшість того, що має зробити, залежить від країни-кандидата”, – заявив він.

Маасікас зазначив, що після набуття статусу кандидата в ЄС Україна має зробити “домашню роботу” за допомогою Євросоюзу.

“Потім Єврокомісія оцінить досягнутий прогрес. Я можу поки що лише процитувати слова президентки Єврокомісії Урсули фон дер Ляйєн під час її нещодавнього (15 вересня, – ред.) візиту до Києва: оцінка буде наступного року, а далі бачитимемо”, – зазначив посол.

Нагадмаємо, прем’єр-міністр України Денис Шмигаль заявляв, що технічна частина переговорів про вступ України до ЄС може зайняти лише два роки, що буде рекордом для країн-кандидатів.

“Зазвичай такі переговори тривають 5-7-8 років. Наша амбіція – зробити це набагато швидше, за два роки”, – заявив він.

Досягти цього, за словами прем’єра, має допомогти консенсус суспільства щодо європейського шляху країни.

“Яка ще країна могла відповісти на опитувальник лише за три тижні? А для якої період між подачею заявки до отримання статусу кандидата тривав лише 3 місяці? Однак, коли я кажу про можливість дуже швидких переговорів із ЄС, я не лише базуюсь на цій швидкості. Уряд вже розробив дорожню карту, яка розписує, як пройти цей шлях за два роки, фіксує наші вузькі місця та визначає, як їх пройти. Це й дає мені підстави для такого оптимізму”, – пояснив він.

Разом із тим Денис Шмигаль не виключає, що політична частина переговорів може затягнутися.

“Здобуття політичного консенсусу (між країнами ЄС щодо прийняття України. – Ред.) стане ще одним викликом для нас. Ми вже зараз маємо знайти всі аргументи для наших партнерів. І при цьому не забуваймо, що Росія продовжує інформаційно та гібридно впливати на ЄС і буде гальмувати наш вступ”, – резюмував він.

Що стосується початку переговорів з ЄС, то Денис Шмигаль впевнений, що всі необхідні передумови будуть виконані Україною до кінця року: “Ми повністю прописали дорожню карту 107 законодавчих та нормативних актів, всі з яких вже опрацьовані урядом. Із них 60 вже внесено у Раду, а решта – буде внесена протягом місяця. Тож до кінця року ми виконаємо всі необхідні умови, щоб Україна могла перейти до перемовин з ЄС про членство”.

Крім того, за словами Шмигаля, в уряді розраховують на підтримку Чехії, яка наразі головує у ЄС. Ці питання будуть підняті на спільному засіданні урядів України та Чехії, яке заплановано провести наприкінці жовтня.

Також додамо, що раніше віце-прем’єр з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина заявила, що Україна не може приєднатися до ЄС до 2024 року. Бо це рішення не залежить лише від України.

“Якби це рішення залежало виключно від України, то я могла б спрогнозувати, що 2024 року Україна могла б почати приєднуватися до ЄС. Але це залежить не тільки від України. Навіть якщо ми виконаємо угоду про асоціацію, навіть якщо ми виконаємо всі 7 рекомендацій та почнемо переговори про членство, на кожному цьому етапі нам потрібно буде мобілізувати єдність 27 країн ЄС, і для початку переговорів, і для завершення переговорів, і для приєднання до ЄС, для відкриття внутрішнього фінансування”, – розповіла вона.

За словами Стефанішиної, це означає, що той експіріанс, той досвід з набуття статусу кандидата, який Україна має повторювати багато разів протягом усього періоду до приєднання до ЄС.