Після кількох спроб приборкати корупцію на “Укрзалізниці” влада зрештою визнала свою поразку. І підключила до процесу виведення компанії з кризи важку артилерію.
Питання діяльності “Укрзалізниці” в п’ятницю розглядала Рада національної безпеки і оборони. По її звершенні секретар Ради Олексій Данилов анонсував “кардинальні, в тому числі, кадрові рішення” в державному монополісті залізничних перевезень.
За останні два роки кадрові ротації в керівництві державної компанії стали буденністю. При Зеленському тимчасові керівники в “Укрзалізниці” змінювалися вже 5 разів, а єдиний повноцінний голова правління Володимир Жмак протримався біля керма монополії лише 6 місяців.
Тепер крісло захиталося під Іваном Юриком, який в статусі “в.о.” керує компанією з березня цього року. Що стало причиною?
В розпорядженні ЕП опинився документ, на основі якого РНБО в п’ятницю ініціювало перед Кабінетом міністрів введення “тимчасового керівництва” в “Укрзалізниці”. Крім того уряду доведеться “негайно вчинити дії по стабілізації роботи компанії”.
У документі наголошується, що через недосконале тарифне регулювання тільки в останні 4 роки компанія втратила майже 100 млрд грн.
“Подальша робота компанії в рамках економічно необґрунтованих тарифів призведе до банкрутства”, – вважають в СБУ.
Мова йде про різницю в тарифах для різних класів вантажів – дискримінаційний метод субсидіювання перевізників руди за рахунок інших вантажовідправників і за самої “Укрзалізниці”.
Чисельні спроби змінити щось в цьому напрямку завжди зупинялися лобістами олігарха Ріната Ахметова, чий бізнес отримує найбільші преференції від чинних тарифів на залізничні перевезення.
Корупція, яка вразила майже всі аспекти діяльності компанії. І керівництво “Укрзалізниці”, як зазначається в документі, сприяє цій корупції замість того, щоб з нею боротися.
За даними правоохоронців, за останні два роки щодо посадовців компанії зареєстровано 237 кримінальних проваджень, а загальна сума збитків – понад 1 млрд грн.
“Посадовці залізниці сприяють у постачанні запчастин та обладнання неналежної якості та невідомого походження, через які виникають надзвичайні події”, – йдеться у зверненні.
Примітно, що в середині липня очільниця тимчасової слідчої комісії Верховної ради, створеної для перевірки й оцінки стану “Укрзалізниці” Юлія Гришина назвала значно більшу суму від корупції на закупівлях компанії.
“Збитки “Укрзалізниці” від корупції на закупівлях детективи Національного антикорупційного бюро оцінили у 8 мільярдів гривень за 2020 рік – це 1 мільйон гривень у годину”, – повідомила Гришина.
Проблемою є і завищення обсягів ремонтних робіт, до виконання яких залучаються сторонні організації, хоча структурні підрозділи компанії можуть впоратися із цим самостійно.
Окремим пунктом виділені маніпуляції у фінансовій сфері, що “не можуть відбуватись без сприяння вищого керівництва компанії”.
Приклад – передчасне підписання угоди з Європейським банком реконструкції та розвитку на фінансування проектів, які неможливо було реалізувати у передбачені строки, через що вже втрачено 5 млн дол.