Не всі елітні автомобілі потрапляють в список Міністерства економіки

За машину доведеться заплатити: Міністерство економіки до 1 лютого підготує список автомобілів, які підпадають під щорічний податок в 25 тисяч гривень. До середини року Фіскальна служба розішле українцям платіжки.

Кому доведеться платити?
Міністерство економіки готує список автомобілів, за які треба буде заплатити 25 тисяч грн податку. Це транспортний податок на легкові авто, з року випуску яких минуло не більше п’яти років, а середня ринкова вартість становить понад 375 мінімальних зарплат. Станом на 1 січня 2020 року – це 1,7 млн грн.

Є одне “але”. Середньоринкову вартість визначає Міністерство економічного розвитку і торгівлі. Відомство в своїх розрахунках враховує марку, модель, рік випуску машини, об’єм циліндрів двигуна, тип пального. Навіть якщо українець купив автомобіль трохи дешевше, але машина в списку – податок доведеться заплатити. Також збір доведеться платити незалежно від того, в якому стані автомобіль.

Минулого року до списку потрапило 350 авто. Після того, як оприлюднять новий список машин, Фіскальна служба до 1 липня розішле власникам таких автівок платіжки. Заплатити треба буде протягом 60 днів. Транспортний податок входить до складу податку на майно і повністю зараховується до місцевих бюджетів тих територій, на яких зареєстровано авто.

Машину можуть конфіскувати за несплату податку!
Не всі елітні автомобілі потрапляють до списку Мінекономіки. Наприклад, у 2019 році до переліку не увійшли Tesla Model X і Tesla Model 3. Якщо авто немає в списку, то можна не платити, йдеться в роз’ясненні Фіскальної служби:

“Спочатку ознакою віднесення транспортного засобу до об’єкта оподаткування транспортним податком є його присутність в Переліку легкових автомобілів, що підлягають оподаткуванню. Якщо в Переліку немає транспортного засобу, то такий автомобіль не є об’єктом оподаткування транспортним податком у 2019 році”.

Водночас податкова має право в будь-який момент звернутися до Міністерства економіки, щоб до переліку додали автомобіль, який підлягає оподаткуванню транспортним податком.

Якщо платіжка прийшла, а автовласник не заплатив протягом 60 днів, сума податку буде зростати. Якщо заплатити у перші 90 днів – до штрафу додається 10%, після 90 днів – 20%. Більш того, автомобіль або інше майно можуть конфіскувати і продати, а з вирученої суми забрати платіж – решту повернуть власнику автомобіля.

Але може трапитися й так, що машина буде в списку, однак податкова забуде надіслати платіжку. В такому разі власник авто звільняється від відповідальності. А ось в наступному році Фіскальна служба має право виставити рахунок в подвійному розмірі – за два роки. Також податківці можуть нарахувати несплачену суму протягом трьох років.

Коли можна заплатити менше?
Є кілька випадків, коли транспортний податок буде меншим за 25 тисяч гривень.

Якщо автомобіль куплений в середині року, то Фіскальна служба нарахує податок, починаючи з місяця, коли платник податків отримав право власності на машину. Щорічний платіж в 25 тисяч ділиться на 12 місяців, а потім множиться на кількість місяців, що залишилися в році.

Так само і в разі, якщо авто перепродується іншій людині. Тоді податок ділиться пропорційно між колишнім власником і новим власником з місяця купівлі-продажу авто. В такому випадку колишній власник може звернутися до податкової, щоб його платіжку виправили.

Якщо п’ятирічний вік авто закінчується протягом року, сума податку теж буде меншою – треба буде заплатити суму з 1 січня до початку місяця, коли вік авто досягає п’яти років, йдеться в Податковому кодексі.

У разі крадіжки авто податок не сплачується з наступного місяця після того, як цей факт зареєстрували правоохоронні органи.

Відзначимо, у 2019 році на облік в Україні було поставлено майже 88,5 тис. нових легкових автомобілів, причому 9200 з них – в грудні, а 8565 – в листопаді. Таким чином, ринок нових автомобілів за рік виріс на 8%.