Нардепи фракції «Слуга народу» самостійно визначатимуть кандидатуру на посаду голови Верховної Ради у разі відставки Дмитра Разумкова. Про це президент Володимир Зеленський повідомив під час пресконференції у Трускавці.

Він зазначив, що Дмитро Разумков будує своє особисте політичне життя і сторониться однопартійців. Тому фракція «Слуга народу» хоче відкликати його з посади голови Верховної Ради. За його словами, нардепи самостійно визначатимуться із новою кандидатурою на цю посаду.

«Обов’язково буде фракція, яка буде проговорювати, хто може бути тією чи іншою кандидатурою від монобільшості на місце спікера. У такому форматі у нас завжди все відбувається: 70% на 30%», – зазначив Зеленський.

Нагадаємо, 30 вересня голова фракції «Слуга народу» Давид Арахамія почав процедуру збору підписів за відставку Дмитра Разумкова з посади спікера Верховної Ради. Вони вже надійшли в Апарат ВР. Пізніше Арахамія подав ще одне звернення – особисте.

Сам Разумков не виключив, що його можуть спробувати позбавити депутатського мандата.

«Я сьогодні є позафракційним, оскільки є головою Верховної Ради. Саме так передбачає регламент Верховної Ради України. Тому спроби можуть бути. Але у нас багато хто намагається на щось бути здатними – не завжди це виходить», – розповів він.

До слова, «політичні ігри в стосунках між спікером ВР Разумковим і його колишньої фракцією «Слуга народу» стають все більш специфічними. І це вже швидше статусні ігри. Дмитро Олександрович запросив своїх колишніх партійних товаришів на зустріч, але в понеділок і у Верховній Раді».

Про це заявив політолог Володимир Фесенко.

«Якщо перевести цю ситуацію на звичайну мову, то мова йде про те, хто до кого прийде, і на чиїх умовах відбудеться зустріч. Тобто, хто буде контролювати ситуацію. Інакше кажучи, якщо Дмитро Разумков приїжджає в Трускавець, то це буде виглядати як «явка з повинною», «повернення блудного сина» і тому подібні сюжети. І тоді можливо примирення. Але виглядати це буде як поразка Разумкова.

А у Верховній Раді поки що він залишається керівником. Місце і час зустрічі призначає він. Таким чином він має намір розіграти свій сценарій цього протистояння. До речі, те ж саме стосується і пропозиції Президенту ветувати закон про олігархів, як умови підписання цього закону спікером ВР. Знову-таки питання в тому, хто диктує умови. Саме з цієї причини Президент, як і депутати його фракції, не гратимуть за сценарієм, запропонованим головою парламенту», – підкреслив Фесенко.

І одразу ж додав, що «все це виглядає дуже символічно, але насправді дуже серйозно».

«Статусні ігри і в політиці, і в бізнесі відіграють визначальну роль. І якщо статуси не дотримуються, тоді це відкритий конфлікт. Схоже, що компромісний варіант у відносинах між Разумковим і президентською командою, про теоретичну можливість якого я писав раніше, не буде реалізований. Вже зрозуміло, що ніхто не хоче йти на поступки. Збір підписів за відставку Разумкова вже відбувається.

Свою позицію щодо ситуації, яка склалася навколо Разумкова, висловив і Президент Зеленський. У його оцінці, до речі, також пролунав натяк на правильність і неправильність дій у відносинах між Разумковим і його колишньої фракцією, і критична оцінка публічної позиції спікера ВР.

Чим все це закінчиться? За відповіддю звернемося до нашої ж новітньої історії. У статусній ієрархії української політики і державного управління, незалежно від форми правління, Президент завжди стояв вище спікера ВР. Кілька разів в історії незалежної України між главою держави і главою парламенту були конфлікти, і завжди переможцем виходив Президент. А поточний конфлікт глава держави розглядає як внутрішньофракційний. І вирішувати його будуть відповідним чином. До того ж ресурси опору у спікера ВР обмежені», – у завершенні заявив політолог.