У Європейському парламенті підготували проєкт резолюції на випадок продовження російської агресії в Україні, в якому міститься заклик до від’єднання РФ від SWIFT і зупинки “Північного потоку-2”.
Відповідний документ, який також передбачає відмову від російських нафти і газу, внесено до Європарламенту.
У резолюції йдеться про те, що за нинішній рівень відносин між Росією і ЄС відповідальна саме Москва. В ЄП закликають Кремль припинити практику невиправданого нарощування військових сил для створення загроз сусіднім країнам.
Ще одним пунктом проєкту стала пропозиція ввести санкційний режим за корупційні злочини та додати в список російських олігархів.
Під час виступу глава зовнішньополітичної служби ЄС Жозеп Боррель заявив, що Росія прагне до посилення конфронтації з Євросоюзом. Він закликав Брюссель бути готовим до ускладнень відносин із Москвою.
Резолюцію мають ухвалити в четвер, 29 квітня, за підсумками пленарної сесії.
Нагадаємо, що ініціатором документа стала найбільша в Європарламенті фракція Європейської народної партії. Крім нарощування російської армії біля кордонів України, причинами було названо конфлікт РФ і Чехії через вибухи складів боєприпасів у Врбетіце, а також справа засудженого опозиціонера Олексія Навального.
У свою чергу, Президент України Володимир Зеленський виступив з різкою критикою будівництва газогону “Північний потік-2”.
“Усі мають розуміти – і європейські лідери, і українці – всі мають розуміти, що будівництво газопроводу в обхід України – це питання не лише економіки України, хоча це також дуже важливо для нас, а це питання енергетичної безпеки для всієї Європи. (…) Якщо “Потік” буде добудовано, – буде ще один потужний удар знову по Україні, крім Донбасу та Криму”, – сказав Зеленський, цитує агенція новин “Інтерфакс-Україна”.
“Я вважаю, що Україна разом із країнами Європейського Союзу та зі Сполученими Штатами Америки – ми їм теж дуже вдячні за цю постійну підтримку, санкційну підтримку щодо “Північного потоку 2” – ми багато зробили. Якби ми не порушували ці питання, я впевнений, що “Потік” був би вже добудований”, – зазначив Зеленський.
На думку українського президента, доки це питання залишатиметься на порядку денному, “доки і країни Європейського Союзу, і Сполучені Штати не пом’якшуватимуть свою позицію, ми будемо в безпеці”.
В Берліні та Москві постійно наголошують, що спорудження цього газогону не має нічого спільного з політикою. Натомість Київ, США, а також низка країн-членів ЄС вбачають у реалізації цього проєкту саме політичні амбіції Москви.