Росія направила дипломатичну ноту Чехії, в якій попередила, що Прага не може постачати колишнє радянське озброєння до третіх країн без згоди Москви.

Про це заявив міністр закордонних справ Чехії Ян Ліпавський, пише “Європейська правда” із посиланням на Ceske Noviny.

Міністр заявив, що чеське міністерство ніяк не відреагує і сказав, що “це нісенітниця, і щодо цих коштів засобів немає пункту, який забороняє реекспорт”.

“У МЗС надійшла нота про те, що нам нібито не дозволено постачати зброю радянського виробництва до третіх країн без дозволу Росії. Росія вимагає брехати, щоб припинити нашу підтримку України”, – заявив Ліпавський.

За словами міністра оборони Яни Чернохової, заява Росії є черговою зухвалою спробою відмовити країни Заходу від допомоги Україні.

“Росія намагається відбити бажання у західних країн допомагати Україні загрозами, шантажем та поширенням дезінформації. У цьому випадку Москва стверджує, що без згоди Росії Чехія не має експортувати колишні радянські технології”, – сказала вона.

Чеська сторона надає Україні зброю та іншу військову техніку. Станом на 6 квітня загальна вартість матеріалів, подарованих Україні, становить 1,1 мільярда крон. Проте з міркувань безпеки Міноборони якийсь час не заявляло, яку військову техніку воно спрямовує. За даними ЗМІ, Чехія також відправила в Україну самохідні гаубиці “Дана” та реактивні системи залпового вогню РМ-70 “Град” виробництва Чехословаччини. 

Кількість поставлених гаубиць невідома, однак зазначається, що вони вже в Україні. Щодо РСЗВ, то їх поставили щонайменше 20 одиниць.

“Реактивна установка RM-70 “Град” — це чехословацька ракетна установка, побудована на шасі Tatra. На відміну від радянської версії, вона не лише має 40 ракет, але може давати повторний залп”, — пояснив військовий аналітик Лукаш Візінгр.

За його словами, це ключове озброєння української армії, яке може підтримати опір української армії на сході країни, де зараз зосереджена вся увага.

“Важливо і правильно, що Україна отримує важку артилерію, тому що вона потрібна для боротьби на Донбасі. Завдяки зенітним ракетам Україні вдалося зупинити наступ Росії в попередні тижні. Але якщо Україна хоче перемогти на Донбасі, що буде зовсім іншим боєм, потрібні важкі наступальні озброєння – танки, БМП, а також артилерія, яку вона отримує від нас”, – сказав Візінгр.

Техніка, ймовірно, надійшла зі складів чеських зброярів. Разом зі Сполученими Штатами Чехія є одним із лідерів у військовій допомозі Україні і особливо в постачанні важкої техніки.