Президент України Володимир Зеленський пропонує в найближчі тижні скликати саміт держав – постійних членів Ради безпеки Організації Об’єднаних Націй, за участю України, Туреччини і Німеччини. Він сказав про це під час виступу на 58-й Мюнхенській конференції з питань безпеки 19 лютого.

За його словами, метою засідання було б розв’язання безпекових викликів у Європі і напрацювання «нових, дієвих безпекових гарантій для України».

«Гарантій сьогодні, поки ми не є членом оборонного Альянсу. І фактично перебуваємо в сірій зоні – у безпековому вакуумі», – сказав президент.

Крім того, він наголосив, що зараз важливо продовжити дієво підтримувати Україну, її обороноздатність.

«Надання Україні чіткої європейської перспективи, наявних для країн-кандидатів інструментів підтримки, чітких і осяжних часових меж вступу в Альянс. Підтримати трансформації в нашій країні. Створити для України Фонд стійкості та відновлення, програму ленд-лізу, постачання новітніх озброєнь, техніки, обладнання для нашої армії – армії, яка захищає всю Європу. Виробити ефективний пакет превентивних санкцій для стримування агресії. Гарантувати енергетичну безпеку України, забезпечити її інтеграцію в енергетичний ринок ЄС, коли Nord Stream 2 використовується як зброя», – сказав Зеленський.

Попри заяви російського Міноборони про те, що частина військ після навчань повертаються на свої бази, США і НАТО заявили, що не бачать відведення російських військ від кордону з Україною, і що загроза нападу зберігається.

Зокрема, підтримувані Росією бойовики станом на 17:00 19 лютого здійснили вже 70 порушень режиму припинення вогню на Донбасі, 60 із яких – із застосуванням забороненого Мінськими домовленостями озброєння, повідомив пресцентр операції Об’єднаних сил.

Внаслідок обстрілів двоє українських військовослужбовців загинули, у чотирьох – поранення різного ступеня тяжкості.

Обстріли зафіксували в районі 35 населених пунктів, велися вони, зокрема з з мінометів калібру 120 мм і 82 мм, з артилерії калібру 152мм і 122 мм, станкових протитанкових гранатометів, автоматичних станкових гранатометів і великокаліберних кулеметів, йдеться в повідомленні. За останні кілька днів безпекова ситуація на сході України суттєво погіршилася.

Ватажки угруповань «ДНР» і «ЛНР» оголосили про евакуацію своїх жителів до Росії вдень 18 лютого. Вони пояснили це зростанням напруженості у регіоні. В Україні наголошують, що не планують жодних наступальних операцій на Донбасі і попереджають про провокації Росії.