Експерти розповіли, які рішення можуть відбутися після переговорів президента США Джо Байдена з лідерами інших країн, а також, чи вдасться врегулювати питання конфлікту на Донбасі. Увечері 9 грудня цю саму тему Байден обговорив із президентом України Володимиром Зеленським. За словами українського лідера, сторони обговорили можливі формати щодо припинення бойових дій на Донбасі.
Експерти проаналізували для видання “Коментарі” цю низку переговорів та ймовірні сценарії подальшого розвитку подій.
Директор Центру міжнародної безпеки Валерій Кравченко звертає увагу, що у процесі переговорів Зеленського з Байденом сторони порушували питання врегулювання конфлікту на Донбасі. А голова Офісу президента Андрій Єрмак навіть підтвердив інформацію, що США готові увійти якщо не до Нормандського формату, то діятиме паралельним треком.
Наразі, схоже, симулюється умовна перемога Путіна у діалозі з Байденом. Хоч насправді це не так. США готують паралельні формати, спілкуються з Бухарестською дев’яткою. Ніхто не готує умовний саміт із нової архітектури безпеки в Європі, чого хотів би Путін. На його думку, це можливо після того, як демонтується і зруйнується стара система колективної безпеки, тобто НАТО. І Путін робитиме все, щоб НАТО та ЄС якщо не зруйнувалися, то максимально послабшали, їхні цінності нівельовані. Для цього йому потрібна активна фаза. Яку Путін і готуватиме. І не факт, що Україна – кінцева мета у планах Кремля. Просто Україна у його списку стоїть першою, – зазначає експерт.
У Кремлі, упевнений експерт, визначили, що Україна буде полігоном для зіткнення поглядів – умовно американських та російських. Ми не хочемо, звісно, таких сюжетів на нашій території. Але готуємось до всього.
Провокації відбуватимуться постійно. Буквально вчора, паралельно розмові Зеленського та Байдена, відбувалася провокація ФСБ РФ в Азовському морі щодо українського корабля “Донбас”. Росіяни заявили, що судно прямує у бік Керченської протоки. Згодом і представники ООС, і міністр оборони України Олексій Рєзніков назвали це інформаційною атакою з боку РФ, – прогнозує Валерій Кравченко.
Україна, продовжує експерт, готова до будь-яких сценаріїв, включаючи вторгнення агресора. А нинішні переговори просто дозволили нам виграти час, який слід витратити на зміцнення обороноздатності.
Ну і, як сказав радник президента США з національної безпеки Джейк Салліван, чекаємо на реакцію приблизно через тиждень. Тоді буде видно, чи Росія відводить війська, чи є зрушення в ТКГ, чи були продуктивними переговори. І як вплинули на Путіна симуляція перемоги та зусилля щодо активного стримування РФ, яке проводили США та союзники, – резюмує Валерій Кравченко.
Політичний експерт Михайло Чаплига вважає, що розмова між Зеленським і Байденом була, схоже, жорсткою. І, швидше за все, відбувалася у кількох ключах.
Суть його в тому, що просуватиметься Мінський процес у контексті реалізації політичної частини. Автономізація ОРДЛО, місцеві вибори там до передачі Україні контролю за кордоном тощо. Чи це збуджуватиме праві сили в Україні? Не думаю, – пояснює Михайло Чаплига.
А тому, резюмує він, це не внутрішньоукраїнська “зрада”, а “консенсусне рішення наших міжнародних партнерів”. Зеленський, на його думку, намагався здобути хоч щось, включаючи фінансові можливості для України. У тому числі, як компенсацію за “Північний потік-2”, за відмову від НАТО, за виконання Мінських угод.