Наша команда вирішила поглянутина на антикорупційну ініціативу Уряду, зі іншого, більш критичного боку.  Окрім того, певний рівень негативної оцінки панує і серед експертної думки.

Тому, ми більше детально розглянули проект Антикорупційного бюро та склали Топ 5 причин, що можуть завадити цьому органу виконувати свої функції.

Як пам’ятаємо, після довгих і палких дискусій, народні депутати 14 жовтня все-таки змогли прийняти закон про створення Антикорупційного бюро в країні. За документ проголосували 278 парламентаріїв.

Однак, якщо порівняти текст закону, який прийняли у першому читанні 7 жовтня і текст закону, який був прийнятий у другому читанні 14 жовтня, то побачимо кардинальні відмінності. Причому, як заявляють депутати із закону зникли норми, які дійсно могли боротися із  хабарництвом і кумівством в Україні.

 

1. Люстрація не для всіх

У попередньому варіанті закону була норма, якої заборонялося брати на роботу в антикорупційне бюро людей, які останні п'ять років займалися боротьбою з корупцією. У новій редакції документа, таким людям сказали: «Ласкаво просимо".

 

2. Спеціальна освіта і особливий досвід

Претендувати на посаду директора Бюро може лише людина з вищою юридичною освітою і п'ятирічним досвідом роботи на керівних посадах. На думку, нардепів ця норма дає зелене світло для людей системи, з якими завжди можна було домовитися, і" червоне світло "для представників громадянського суспільства, незалежних і принципових громадських активістів і патріотів пройшли, в тому числі АТО" .

 

3. Легке звільнення

Усунути директора Антикорупційного бюро з посади – не складе труднощів. Це питання можуть ініціювати 150 народних депутатів. Що за цим стоїть?

Якщо раніше звільнити голову через політичні мотиви було неможливо, то відтепер за поданням 150 народних депутатів, тобто, 1, або максимум 2 фракцій в парламенті, можна підняти питання про усунення глави.

 

4. Перевірка на детекторі брехні скасовується

Випала із закону така важлива норма, як незалежна оцінка всіх співробітників Бюро на поліграфі. Відсутність такої експертизи призведе до формування штату Бюро по старинці на основі особистих зв'язків і знайомств, а не професіоналізму і не дозволить сформувати користується довірою суспільства орган, здатний дійсно протистояти системної корупції.

 

5. Низькі зарплати

Після внесення правок було змінено порядок оплати праці працівників Бюро. Якщо раніше законом визначалася мінімальна зарплата слідчого на рівні не менше 18 тисяч гривень, що мало забезпечити високі зарплати і непідкупність співробітників органу, то ліквідація цієї норми непідкупність слідчих з низькими зарплатами від хабарів високопоставлених чиновників буде складно забезпечити.

Відповідно до прийнятого закону, зарплати співробітників залежатимуть від наповнюваності держбюджету.

 

Автор: Кай Кіт

Джерело: Центр Протидії Корупції