Колишній заступник начальника штабу ВМС України, капітан 1 рангу Андрій Риженко прокоментував вибухи у захопленому Севастополі, внаслідок яких було пошкоджено кораблі ЧФ Росії.

Він каже, що в одночасній атаці брали участь приблизно 10 безпілотників, що літають, і 6 – 8 морських безпілотних апаратів, дронів-камікадзе. Такі відомості оприлюднив український військовий в ефірі 24tv.ua.

В результаті, за різними даними, було пошкоджено або знищено від трьох до дев’яти російських кораблів.

«Було пошкоджено фрегат «Адмірал Макаров», який зараз є флагманом флоту, і він буде на ремонті щонайменше 2 – 3 місяці, якщо будуть запасні частини. Це добре, бо він регулярно обстрілює наші мирні міста ракетами «Калібр». Одним із таких обстрілів була атака на Вінницю у липні», – зазначив екс-заступник начальника штабу ВМС України.

Він продовжив, що також пошкоджено ракетний корвет, на борту якого – 8 «Калібрів». Є інформація про пошкодження повітряним дроном тральщика Іван Голубець. Однак, це старий корабель, якому вже близько 50 років. Ще один десантний корабель. Це, як мінімум.

За його словами, росіяни з 11 кораблів, які теоретично могли бути носіями ракет «Калібр», в оперативному користуванні залишилося 3.

«Ще для 4 патрульних кораблів зарезервовано місця, але їх немає. Тобто їхня ударна здатність значно знизилася. Раніше, у лютому, у березні, росіяни просто розстрілювали кораблі, які заходили до портів України», – додав Риженко.

Варто зазначити, що внаслідок вибухів уранці 29 жовтня в Севастополі були пошкоджені декілька кораблів, зокрема, флагман Чорноморського флоту. Малоймовірно, що це могла бути провокація самої Росії.

Про це сказав військовий експерт, полковник запасу ЗСУ та льотчик-інструктор Роман Світан. Він зауважив, що втрата хоча б одного корабля сильно б’є по Чорноморському флоту.

Світан зазначив, що атака, яка була здійснена у Севастополі, дуже добре відпрацьована та прорахована людьми, що її готували. Найімовірніше, вона була багаторівневою.

За його словами, там була повітряна складова, тобто це БПЛА або ракети типу HARM, тому що були знищені радіолокатори, зокрема, й на кораблях. Також була надводна атака. Мовиться про безпілотники типу бойових глісерів.

Військовий експерт не виключає того, що були ще й підводні безпілотники, оскільки було заявлено про пошкодження так званої сітки, яка їх уловлює.

«Це може бути трирівнева або чотирирівнева атака – підводна, надводна, повітряна й ракетна одночасно чи дві або три з цих площин», – наголосив Світан.

Він зазначив, що такого рівня атаки довго прораховуються та готуються. Поки що ніхто не заявив про причетність до її виконання. Ця атака була приблизно такоє ж, коли декілька місяців тому вдарили ракетами по аеродрому Саки в Криму.

Світан наголосив, що атака була успішною, оскільки декілька кораблів були щонайменше пошкоджені. Один із них – це флагман, який є носієм 8 “Калібрів” та був стартовим майданчиком для ракет, що вже декілька місяців знищують українську інфраструктуру та вбивають наших людей.

На його думку, ця атака була одним із приводів для виходу росіян із зернової угоди. Тобто вони вичікували, коли з’явиться якась підстава, адже Путіну треба вийти з угоди до 15 листопада. Глава Кремля хоче, щоб його вмовляли далі її продовжувати.

«Тобто йому потрібен хоч якийсь козир, хоч якийсь предмет розмови на G20 й узагалі, щоб з ним хтось про щось міг принаймні говорити», – пояснив Світан.

За його словами, якби не було цієї атаки, то найближчим часом вони самі підірвали б, наприклад, якийсь корабель та заявили про вихід із зернової угоди.

Світан зауважив, що для самоатаки та провокації ця операція є занадто масштабною. З боку росіян операцію такого рівня ніхто б не проводив, як і щодо знищення Кримського мосту.

«Це не могла бути провокація Росії для того, щоб приурочити до виходу із зернової угоди. Вони б знайшли щось інше», – сказав полковник запасу ЗСУ.