ато

Протягом 2016 року в Росії будуть сформовані три нові дивізії на західному напрямку. За словами міністра оборони РФ Сергія Шойгу, посилення західного флангу стане "найважливішим завданням" для російської армії в 2016 році.

Аналітики у свою чергу попереджають про подальшу розкрутку спіралі протистояння між РФ і НАТО, пише DW.

Ланцюжок подій

Опитані російські експерти сходяться на думці, що формування нових дивізій на західних кордонах країни є підсумком загострення відносин НАТО та Росії, викликаних війною на Донбасі. На думку директора Центру аналізу стратегій і технологій Руслана Пухова, дії Москви, а саме анексія Криму та підтримка терористів в Донецьку і Луганську, призвели до того, що в Україні почали сприймати східного сусіда не інакше як ворога.

Крім того, політика Кремля стала причиною серйозного занепокоєння східноєвропейських і балтійських країн, які є членами НАТО. Так, в листопада 2015 року лідери дев'яти цих держав висловилися за "потужну, переконливу і тривалу" військову присутність західного оборонного блоку в регіоні у відповідь на "агресивну поведінку" Росії. Альянс всерйоз задумався про розміщення додаткових військових контингентів на своїх східних рубежах і провів серію військових навчань в регіоні.

В результаті, вважає Пухов, НАТО фактично повернулося до своєї історичної місії – стримування Росії. "Міністерство оборони РФ не може не брати це до уваги", – резюмує військовий експерт.

Позицію НАТО в цій ситуації озвучив генсек організації Йенс Столтенберг, який заявив у липні минулого року: "Все, що ми робимо, це оборона. Ми захищаємо наших союзників, а Росія використовує силу для зміни меж і дестабілізації України".

Між брязканням зброї і реальними приготуваннями

"Росія разом із Заходом стрімко рухається до ситуації нової холодної війни", – попереджає військовий оглядач Олександр Гольц. Аналітик нагадує, що підтримка Росією бойовиків на Донбасі спричинила відповідь НАТО у вигляді "розгортання передових сил на непостійній основі в країнах Балтії та Польщі". Намічене російським військовим відомством на 2016 рік створення нових дивізій в західній частині РФ є відповіддю на те рішення НАТО, пояснює Гольц.

Експерт поскаржився, що при цьому розділити брязкання зброєю і реальність неможливо. "Деякі символічні жести сприймаються іншою стороною як реальні приготування, ця сторона вживає відповідні дії. За такими законами і живе холодна війна", – переконаний Гольц.

Раніше про небезпеку взаємної "ескалації військових навчань" Росії і НАТО розповідали аналітики британського центру European Leadership Network, підготувавши в серпні 2015 року відповідну доповідь. На думку дослідників, маневри обох сторін фактично означають підготовку до можливого зіткнення один з одним.

Росія і НАТО – загроза безпеці одне для одного?

Під кінець 2015 року російська влада зафіксували логіку протистояння з НАТО в новій стратегії національної безпеки РФ. На думку Кремля, "нарощування силового потенціалу" альянсу і "активізація військової діяльності країн блоку" загрожують безпеці Росії.

На переконання Олександра Гольця, насправді ні Росія, ні НАТО не несуть реальної військової загрози один для одного, так як у них відсутні збройні сили, необхідні для широкомасштабної військової операції. Втім, попереджає аналітик, ситуація поступово змінюється, про що свідчать і плани Росії щодо створення трьох нових дивізій на західному напрямку. "Не виключаю, що в найближчі роки відбуватиметься рішуче нарощування збройних сил", – прогнозує Гольц.

"Українська криза, особливо на ранньому етапі, привела до явної напруженості між Росією і НАТО, переміщенням військ і серйозним заявам військових з обох сторін", – нагадав експерт Центру аналізу стратегій і технологій Василь Кашин.

Сприйняття Росією і НАТО один одного в якості загрози, за словами аналітика, спричинило за собою рішення "по зміні конфігурацій військової присутності і в Росії, і в блоці". Кашин вказує також на довгостроковий ефект загострення відносин між РФ і Північноатлантичним альянсом. Адже Росія планує не тільки сформувати нові дивізії, а й облаштувати місця їх постійної дислокації, створити полігони, місця зберігання техніки та проживання військових.

Дві дивізії на кордоні з Україною

За відомостями газети "Ведомости", дві з трьох планованих дивізій будуть дислоковані в безпосередній близькості від кордону з Україною – у містах Богучар і Новочеркаськ, а ще одна – в Смоленській області на кордоні з Білоруссю. Опитані експерти не бачать в цьому небезпеки для реалізації мінських угод.

Олександр Гольц вважає, що факт, на якій відстані від кордону будуть знаходитися ці дивізії, не має серйозного значення. "Як показала практика, Росія зараз у стані легко перекинути кілька десятків тисяч чоловік до кордону за дуже короткий період часу", – міркує аналітик. Гольц нагадав, що російські війська і так вже висунуті до українського кордону, а тепер їх формально облаштують в цьому регіоні.