Країна повинна гарантувати Міжнародному валютному фонду, що може повернути кредит

Україна чекає четвертий транш від Міжнародного валютного фонду з грудня 2016. Фонд обіцяє дати 1 млрд дол. Після затвердження оновленого меморандуму з умовами, які виконає країна. Очікується, що Україні доведеться підвищити пенсійний вік, а також відкрити ринок землі. Під загрозу транш ставить ізоляційна зовнішня політика президента США Дональда Трампа, а голос США в МВФ – вагомий, відзначають експерти. Уряду гроші потрібні для поповнення золотовалютного фонду, розрахунків за кредитами і закриття дірок в бюджеті. Якщо в країні не проведуть структурних реформ, МВФ припинить співпрацю з Україною. Що буде, якщо Україні відмовлять в транші, пише Корупція.Інфо

Чому МВФ не дає кредит Україні

Міжнародний валютний фонд пообіцяв провести засідання по Україні після доопрацювання меморандуму про співпрацю. Оскільки голос США в МВФ вагомий, в цьому році Україні складніше буде отримати транш через посиленої зовнішньої політики Трампа, вважає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

“МВФ буде більш прагматичним і збереже залежність від США. У Фонді вага голосу країни залежить від її частки в капіталі, а частка США складає 16,5%. Пакет з 15% дає право блокувати рішення”, – говорить експерт.

Україні важливо отримати транш, поки прагматизм у зовнішній політиці США не почав зашкалювати і Трамп не призначив в раду директорів МВФ свою людину. Директор-розпорядник МВФ Крістін Логард в середині січня заявила, що залишилося залагодити пару моментів.

“У мене є всі підстави вірити, що кілька останніх технічних деталей, які повинні бути розглянуті в наступні пару днів, приведуть до реального позитивного результату”, – сказала Логард в Давосі після переговорів з Петром Порошенком.

Рада директорів МВФ точно не буде розглядати питання по траншу до 6 лютого, судячи з календарного плану, опублікованого на сайті Фонду.

“Для початку потрібно, щоб з Порошенком зустрілися представники адміністрації Трампа. Коли буде знайдена спільна мова з президентом США, тоді можна чекати транш. Рішення МВФ – це скоріше рішення Штатів”, – додає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко.

Що Україна буде винна

Країна повинна гарантувати Міжнародному валютному фонду, що може повернути кредит. Без реформ і економічного зростання це неможливо. Тому, в меморандумі з МВФ прописують умови, яким повинна слідувати країна. У документі президент, глава Нацбанку і міністр фінансів підписуються під обов’язками “залатати дірки” в бюджеті і провести реформи – це гарантії того, що економіка буде рости, а Україна зможе розрахуватися за кредитом.

“Міжнародний валютний фонд висуває три умови для всіх країн: знизити дефіцит бюджету, стабілізувати курс валют і, найважливіше, – провести негайні структурні реформи. Якщо перші два виконати уряд може, то з реформами Україні важко”, – відзначає виконавчий директор Міжнародного фонду Блейзера Олег Устенко.

Яким буде новий меморандум з МВФ, передбачити неможливо, зазначає Олександр Охріменко. Нещодавно в одному з українських ЗМІ опублікували нібито проект меморандуму України з Фондом. У ньому йдеться про підвищення пенсійного віку, монетизації субсидій, земельну реформу, про аудит ПриватБанку, створення реєстру одержувачів соціальних виплат і створення законодавчого поля для роботи антикорупційних судів та інших пунктах.

Олег Устенко впевнений, що в цей раз Україні доведеться провести пенсійну та земельну реформи, закінчити приватизацію і монетизувати субсидії.

“В минулому році дефіцит Пенсійного фонду склав 6,4% ВВП – це катастрофічно багато. Це через відсутність зростання і поганого інвестиційного клімату. Існують два виходи – скасувати пенсії, як у країнах Центральної Азії, або вирівняти пенсії до мінімальної – але український менталітет не сприймає таких кроків. Підвищення пенсійного віку до 63 років нічого не дасть – це лише відстрочка проблеми”, – говорить Устенко.

Монетизація субсидій потрібна, щоб українці самі вирішували – витрачати гроші на утеплення будинків або на оплату комуналки. Приватизацію треба закінчити, поки держпідприємства не втратили остаточно свою вартість.

“Ми приватизацією не підвищувати дохід до держбюджету, а зменшуємо навантаження на платників податків в майбутньому”, – говорить Устенко. Земля може залучити в Україну інвесторів. Але всю землю продавати не потрібно. “Тут можливий компроміс – є велика кількість державних земель, не паїв, можна почати з них. Можливо, цього вистачить”, – додає він.

Програма допомоги МВФ закінчується в 2019 році. До цього часу економіка України повинна відновитися, а країна самостійно платити за кредитами. Для цього потрібно, щоб ВВП зростав на 5% щорічно, зазначає Олег Устенко. Але в 2016 економіка виросла на 1,8%, а в 2017 очікується зростання на 3%.

Що, якщо траншу не буде

Україні важливий не сам транш, а співпраця з Міжнародним валютним фондом. МВФ – остання інстанція, в яку звертаються країни при гострому економічній кризі. Якщо Фонд припинить співпрацю з Україною – це буде сигналом для інших кредиторів і інвесторів, які пильно стежать за рішенням МВФ.

“Гроші звичайно потрібні для поповнення золотовалютного траншу України і для покриття дірок в держбюджеті. Але після цього траншу продовжиться співпраця з іншими нашими партнерами: Європейською комісією, Європейським банком реконструкції та розвитку, Європейським інвестиційним банком – всі вони стежать за діями МВФ. Відмова в транші знизить Україну в фінансових рейтингах і наблизить до потенційного дефолту”, – говорить Андрій Новак.

Якщо Міжнародний валютний фонд не дасть кредит, то країні доведеться або брати гроші з золотовалютного резерву, або шукати кредиторів на зовнішніх ринках під великі відсотки, відзначає Олег Устенко. З 15,5 млрд доларів резерву України може взяти 4 млрд доларів – інше – гроші МВФ.

“Коли золотовалютні резерви знижуються на такі суми – це викликає серйозні хвилювання кредиторів не тільки України, але і бізнесу. Через це можуть постраждати приватні підприємства, які мають потребу в кредитах. Як тільки іноземний кредитор побачить, що програма з МВФ зупинена, він не захоче фінансувати підприємців”, – говорить Олег Устенко.

Україна для продовження співпраці повинна виконувати умови, під якими підписується.

Міжнародний валютний фонд відкрив чотирирічну програму EFF для України на суму 17 млрд дол. В березні 2015 року. Вона передбачала проведення щоквартального перегляду програми і виділення країні в 2015 році чотирьох траншів, в 2016 році – ще чотирьох. Однак країна отримала три транші: перший на 5 млрд дол. В березні 2015 року, другий на 1,7 млрд дол. В серпні 2015 року та третій на 1 млрд дол. у вересні 2016 року.