Субсидіантам вже за кілька місяців роздадуть по півтори тисячі гривень на руки. Ці кошти підуть на оплату компослуг, а зекономлену готівку можна буде витратити на інші цілі.
Відповідну постанову наразі опрацьовують в уряді і вона є частиною програми з монетизації субсидій в Україні.
Хто та як отримає готівку
Субсидії отримали можливість оформити чотири мільйони українців. І вони в березні отримають першу суму готівкою.
Про це повідомив міністр соцполітики Андрій Рева.
Таким чином, громадянам віддадуть не лише зекономлене, а й всю суму на оплату платіжок.
"Сьогодні у нас 4 мільйони одержувачів субсидій, середній розмір субсидії становить 1,5 тис. грн. Тобто, 6 млр грн у місяць ми видаватимемо готівкою", – заявили у відомстві.
Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом
Торкнеться нововведення тих, хто встиг оформити державну допомогу до початку опалювального періоду в 2018 році. Тим, хто звернувся за субсидією після жовтня місяця, отримають кошти на банківський рахунок. А таких переважна більшість (3,5 мільйонів родин).
Тому навесні їм нададуть монетизовану пільгу і ці кошти підуть лише на оплату комунальних послуг.
Все, що українці з цих коштів зможуть зекономити, їм також повернуть, але пізніше.
Проте зі зростанням соціальних стандартів (прожиткового мінімуму, мінімальної зарплатні тощо) зростуть і витрати на комуналку, оскільки тарифи також не відстають. Тому цілком ймовірно, що пільгове фінансування навесні 2019 можуть скоротити.
На опалення йде близько 70% суми від загальних сум у платіжках.
Система роботи монетизації досі не допрацьована
Як саме працюватиме монетизація, нині невідомо. У Кабміні тільки розробляють пропозицію. Чи пов'язане таке рішення із прийдешніми виборами, залишається відкритим питанням.
За новою розробкою уряду монетизація субсидій триватиме три етапи.
Головне нововведення – раніше "на руки" планували видавати тільки заощаджену суму субсидій, а зараз – усю знижку. Пояснюється таке рішення просто: якщо одразу роздати українцям гроші і запропонувати самим заплатити за комуналку, в результаті частина сімей, за словами чиновників, гроші банально проїсть.
Раніше в рамках монетизації, щоб не стався удар по всій галузі ЖКХ через борги споживачів, планувалося оплачувати за послуги через Ощадбанк без участі субсидіантів. Проте президент Петро Порошенко заборонив це робити, посилаючись на норми Конституції України, яким суперечать прийняті Кабміном нововведення.