Глави МЗС країн Євросоюзу обговорили створення місії щодо надання військової допомоги Україні.
Про це на брифінгу розповів глава європейської дипломатії Жозеп Боррель.
“Це буде найважливіший тиждень в ООН. Україна буде найважливішою темою… Україна б’ється, вона зазнає бомбардувань і ракетних обстрілів.
Але й решта світу уражена зростанням цін на енергію, на продовольство, високими обліковими ставками. Ми можемо сказати, що це – “ідеальний шторм”, де високі ціни на енергетику та продовольство, спричинені війною, створили фінансову кризу, яка уразила всіх”.
“Ми, європейці, маємо більше взаємодіяти з рештою світу, та обговорювати ці проблеми. Ми будемо дивитися, як протидіяти російському наративу, та переконати людей, що не санкції спричинили ці проблеми, а війна (Росії проти України – ред.)”.
Він зауважив, що урядовці країн ЄС мають багато питань у порядку денному зустрічі, включаючи ситуацію в Афганістані, ескалацію на Кавказі між Вірменією і Азербайджаном, військові дії у Середній Азії. Але головний фокус уваги міністрів буде зосереджений саме на глобальних наслідках війни в Україні.
Водночас, Україна також збирається ініціювати розгляд певних питань, пов’язаних з війною, а саме російською агресією. На Генасамблеї ООН Україна запропонує союзникам підтримати резолюцію про конфіскацію російських активів.
Відомо, що заморожені активи запропонують конфіскувати як репарації за війну, яку розв’язала росія проти України. У виданні зазначають, що посадовці Мін’юсту України обговорили це питання з представниками МЗС Великобританії.
Крім того, дискусії на цю тему проводилися з колегами у Німеччині, Франції та іншими країнами ЄС, а також із помічником міністра фінансів США Елізабет Розенберг.
Раніше глава американського Мінфіну Джанет Єллен заявляла, що за законом Вашингтон не може стягнути репарації з рф, оскільки США не є учасником війни. Водночас США можуть застосувати закон про торгівлю з ворогом або закон про міжнародні надзвичайні економічні повноваження.
Також репарації підтримали міністри фінансів Естонії, Латвії, Литви та Словаччини у своїй спільній заяві.
Важливо зазначити, що країни Євросоюзу зберігають єдність і рішучість у питанні допомоги Україні до її перемоги у розв’язаній росією війні.
На цьому зокрема наголосила депутатка Європейського парламенту від Німеччини, заступник голови Комітету з міжпарламентського співробітництва ЄС – Україна Віола фон Крамон-Таубадель.
«У керівництва держав Європейського Союзу є чітке розуміння, що це війна не лише українська, це війна європейська. Тому Європа сьогодні об’єднана спільною солідарністю та відповідальністю за те, що буде з Україною в майбутньому», – сказала вона.
Хоча, зауважила Крамон-Таубадель, не всі країни-члени ЄС можуть сьогодні допомагати Україні однаковою мірою, оскільки в їхніх урядах присутні різні політичні сили з часто відмінними поглядами на війну.
«Щонайменше в інституціях ЄС – Європарламенті, Єврокомісії, Європейській раді є чітке розуміння того, що перемогти в цій війні можна тільки спільними зусиллями», – наголосила депутатка.
Вона зазначила, що разом з колегами-європарламентарями намагається переконувати очільників держав ЄС збільшувати допомогу Україні: «Ми постійно лобіюємо надання Україні зброї, у тому числі важкого озброєння, та фінансової допомоги. Зброя і гроші – інше не має значення сьогодні».
Водночас, на її переконання, перемога у війні та швидка відбудова України значною мірою залежать від впровадження реформ, які необхідно продовжувати попри пов’язані з війною труднощі. Зокрема, завершити децентралізацію, реформувати систему правосуддя і створити сприятливе бізнесове середовище для залучення іноземного бізнесу та інвестицій в Україну.
У такому разі, за словами Крамон-Таубадель, після завершення війни «ми всі разом із міжнародною спільнотою, європейськими державами та міжнародним бізнесом швидко відбудуємо Україну й відновимо тут нормальне життя».