Питання надання Україні Плану дій членства в НАТО більше не стоїть на порядку денному.

Про це заявив глава МЗС України Дмитро Кулеба після засідання Комісії Україна-НАТО в Брюсселі.

Коментуючи заяву генсека НАТО Єнса Столтенберга про розробку багаторічної програми підтримки України, яка допоможе їй зблизитись із НАТО, Кулеба пояснив, що йдеться не про ПДЧ.

“Питання ПДЧ знято з порядку денного, тому що ми подали заявку. Йдеться про додаткове зміцнення всеосяжного пакета допомоги від НАТО. І це не може бути заміною для членства, і не можу бути умовою для членства. Це – механізм практичної допомоги, який НАТО хоче зробити максимально потужним, а паралельно іде процес ухвалення політичних рішень щодо членства України в НАТО”, – сказав він.

Кулеба наголосив, що на саміті НАТО у Вільнюсі Україна однозначно очікує на формалізовані рішення.

“Це мають бути рішення, які наближають членство України в НАТО. Ми не шукаємо рішення, які лише констатують стан відносин. Повторення вчергове, що двері НАТО залишаються відкритими, цього буде недостатньо”, – додав він.

Раніше ЗМІ повідомляли, що Столтенберг просить країни-члени виділяти по 500 мільйонів євро на рік для Комплексного пакета допомоги Україні, через який вона отримує нелетальну допомогу.

У вівторок відбулось перше засідання Комісії Україна-НАТО з 2017 року, коли був ухвалений освітній закон, проти якого виступає Будапешт.

Хочемо додати, що міністр закордонних справ Дмитро Кулеба розповів, що обговорював у Брюсселі питання надання Україні винищувачів F-16.

Про це він сказав на брифінгу після засідання Комісії Україна-НАТО.

За його словами, питання літаків F-16 обговорювалося на деяких двосторонніх зустрічах на полях міністерської зустрічі НАТО.

“Обговорення складалося з двох блоків. Перший – ми розвіяли деякі аргументи тих, хто каже, що надання літаків – це занадто довго, складно і майже неможливо. Але ніхто не каже, що це непотрібно”, – сказав Кулеба.

“По-друге, рішень немає, але я отримав запевнення, що з урахуванням наданої мною інформації про набагато вищу готовність України оперувати цими літаками, ніж дехто вважає, вона буде обговорена в столицях із політичним керівництвом держав”, – додав він.

Варто зазначити, що рішення про прийняття України до Північноатлантичного альянсу (НАТО) стане відповіддю на загарбницькі амбіції Російської Федерації й тільки зміцнить безпекову ситуацію у світі. Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив керівник Центру військово-правових досліджень Олександр Мусієнко.

“Українська сторона докладає величезних зусиль для того, щоб переконати партнерів, які ще сумніваються, у тому, що таке рішення спрямоване на зміцнення системи європейської безпеки, а не покликане збільшити кризові явища, провокувати війни тощо”, — сказав він.

Відомо, що Росія останні десятиліття безперервно висуває Альянсу ультиматуми, намагаючись зупинити його розширення. Мусієнко зазначив, що відповіддю на такі заяви країни-агресора має стати прийняття України до НАТО.

“Поясню чому, коли Росія висуває подібного роду ультиматуми і дозволяє собі заявляти, що їх не влаштовує присутність НАТО на території країн Балтії, Польщі, Словаччини, Чехії, Румунії, а зараз ще й не влаштує присутність на території України, то, з чого раптом у Росії з’явилося право говорити, що їх влаштовує або не влаштовує, коли це суверенне право будь-якої держави? Я веду до того, що реакція НАТО з відкладанням рішення про прийняття України, це свого роду потурання Росії. І це те, проти чого зараз бореться весь світ, засуджуючи колонії тощо. Тому не повинно бути винятків”, — підкреслив він.