Комітет обумовив купівлю низкою умов

Антимонопольний комітет надав дозвіл компанії Рината Ахметова "ДТЕК Нафтогаз" на придбання акцій ПрАТ "Київобленерго" та АТ "Одесаобленерго". Про це повідомляє РБК-Україна з посиланням на прес-службу АМКУ.

Як зазначається в повідомленні прес-служби, суть концентрації полягає в придбанні групою ДТЕК ще двох електророзподільних компаній.

Комітет дійшов висновку, що дана концентрація не призводить до монополізації чи суттєвого обмеження конкуренції.

Водночас, враховуючи потенційні ризики, АМКУ обумовив надання дозволу зобов’язаннями, зокрема, не допускати перехресного субсидіювання (перекладання витрат групи ДТЕК з виробництва та постачання електроенергії "Київобленерго" та  "Одесаобленерго"), не надавати необґрунтованих переваг компаніям ДТЕК та іншими умовами.

Голосування за це рішення було роздільним – більшістю від присутніх на засіданні членів АМКУ. Їхні прізвища стануть відомі після відповіді Комітету на запит.

Цим придбанням група Ріната Ахметова суттєво перевищила поріг 35% на ринку поставок електроенергії, що є структурною ознакою монополії на ринку.

Напередодні голосування колишній член НКРЕКП Андрій Герус, який у команді Володимира Зеленського опікується антимонопольною тематикою, письмово повідомив держуповноважених АМКУ, що де-факто оператор мереж (обленерго) отримає вирішальний вплив на господарську діяльність відповідних постачальників електроенергії в регіонах, створених на базі енергозбутових підрозділів обленерго.У свою чергу нардеп Вікторія Войцицька ("Самопоміч") публічно звернулась до Ради національної безпеки України розглянути ситуацію з "енергетичною гіпермонополією Ахметова".

Наразі група Ріната Ахметова контролює понад 80% теплової енергогенерації, понад 80% видобутку енергетичного вугілля, Бурштинський енергоострів, через який може здійснюватись, але не здійснюється імпорт в Україну дешевшої електроенергії з Європи.

Питання концентрації обленерго було винесено на засідання АМКУ 18 квітня, за три дні до програшу Петра Порошенка на виборах президента. Тоді рішення відклали на тиждень.

Радник Володимира Зеленського та екс-глава Міністерства економічного розвитку і торгівлі Айварас Абромавичус заявляє про необхідність перезавантаження Антимонопольного комітету і Національної комісії, що здійснює держрегулювання в сфері енергетики і комунальних послуг.

В грудні 2018 року Антимонопольний комітет України прийняв рішення про закриття справи про монопольне становище енергохолдингу ДТЕК бізнесмена Ріната Ахметова. Як відомо, на сьогодні енергохолдинг Ахметова контролює 75% ринку теплової генерації і 85% видобутку вугілля в країні. До купівлі двох обленерго ДТЕК контролювало передачу і збут 37% близько всієї електроенергії.

Нагадаємо, що зараз ПрАТ "Київобленерго" та АТ "Одесаобленерго" належать групі  російській групі VS Energy.