Несподіваний успіх партії «Самопоміч» на виборах до Верховної Ради України багато аналітиків пов'язують з новими політичними обличчями і проєвропейської орієнтацією політсили. Але майбутнє покаже, чи зможе партія утримати свої позиції або зникне.

Про це пише американська журналістка видання «Foreign Policy» Аннабель Чапман.

Садовій вчасно зумів виступити проти тих, до кого щорічно їздив в Межигір'ї в гості – журналіст

Тим часом, суспільство покладає великі надії на «Самопоміч»: ця партія успішно зарекомендувала себе в якості групи професіоналів, здатних реформувати політичну та економічну систему України.

Вони пообіцяли позбавити членів парламенту депутатської недоторканності, децентралізувати владу та оподаткування, проводити перевірку нових урядовців на предмет їх зв'язки з колишнім режимом (ця практика позначається терміном «люстрація») і заснувати спеціальний орган для розслідування корупції на вищому рівні.

Серед 33 депутатів від партії «Самопоміч», що увійшли до складу нового парламенту, можна назвати 32-річну Ганну Гопко, координатора ініціативи «Реанімаційний пакет реформ», яка очолила партійний список. Однак у нього також увійшли учасники бойових дій на сході України, такі як Семен Семенченко і Павло Кишкар з батальйону «Донбас» (вони зайняли другу та сьому рядки в списку відповідно).

«Якщо ми станемо депутатами, парламент буде зовсім іншим», – сказала Хопко під час з'їзду партії у вересні. Тепер настав час перевірити правдивість її слів.

Але, незважаючи на успіхи «Самопомочі» на виборах, сумніви в її потенціалі зберігаються. 

Слабкі місця нової політичної партії

Слабким місцем партії є «відсутність ідеологів, єдиного лідера і її регіональний характер». І на противагу її ретельно продуманим образу команди націлених на реформи технократів програма партії «скоріше схожа на маніфест», ніж на чіткий план реформ економіки і політичної системи України.

Садовій є успішним бізнесменом: його медіа-імперія, яку він офіційно передав своїй дружині після вступу на посаду мера Львова, включає в себе кілька радіостанцій, телеканал і безліч сайтів.

Це вже не перший випадок в історії української політики, коли партія із заходу країни переживає спочатку стрімкий зліт, а потім захід своєї популярності. Націоналістична партія «Свобода», подібно до «Самопомочі», виникла в Львові і якийсь час вважалася рупором нових ідей – незважаючи на її ультраправу риторику і нетерпимість у поглядах.

У 2012 році «Свобода» пройшла в парламент, набравши 10,44% на голосуванні – як і «Самопоміч» на жовтневих парламентських виборах. Однак після успіху 2012 рівень підтримки «Свободи» став знижуватися: на минулих в жовтні виборах вона не змогла подолати поріг в 5% голосів.

Оскільки об'єкт її гніву, колишній президент Віктор Янукович, вже зник, а партії мейнстриму апелюють до патріотичного духу на тлі боїв на сході країни, «Свобода» втратила свою монополію на патріотизм, як недавно написав Антон Шеховцов, експерт з ультраправим партіям України.

Однак на відміну від «Свободи», «Самопоміч» утримується від відверто націоналістичних заяв. «Ми, Українці, незалежно від нашого етнічного походження, є єдиним національним тілом», – так починається програма «Самопомочі». У ній також робиться акцент на важливості громадянської активності, яка є «запорукою необоротних змін».

«Самопоміч виникла дуже швидко, а те, що швидко виникає, має тенденцію швидко зникати», – попереджає Небоженко з «Барометра».

Наступні кілька місяців покажуть нам, чи зможе популярність мера Львова та його команди пережити важкі часи, які належить пережити новому парламенту, а також безперервні бої на сході країни і невизначеність у відносинах з Росією

 

Читай найсвіжіші новини про Львів