Україна вважає заяву міністра оборони РФ Сергія Шойгу щодо початку відведення російських військ від українських кордонів позитивною подією, однак очікує на подальші конструктивні дії, підтверджені розвідками українською стороною і НАТО.
Про це заявив міністр закордонних справ Дмитро Кулеба у відповідь на запитання ЗМІ.
За словами глави МЗС, заява міністра Шойгу є позитивною подією, адже якщо Росія дійсно відведе від кордону з Україною стягнуті нею величезні військові сили, це послабить напруженість. Однак треба пам’ятати, що сам цей крок не зупиняє ані ескалацію, ані конфлікт у цілому, зауважив Кулеба.
«По-перше, заяви – це добре, але ми хотіли б бачити послідовні конструктивні дії, підтверджені нашою розвідкою і розвідкою НАТО. По-друге, ці війська не просто дійшли до нашого кордону і тепер мають повернутися назад. Вони проводили небезпечні навчання та створили реальну небезпеку для України. Росія як і раніше повинна в цілому пояснити Україні, ОБСЄ і міжнародному співтовариству, навіщо їй насправді потрібно стягувати таку кількість військ із наступальним озброєнням на кордоні з Україною з такою надмірною чисельністю військ”, – сказав Кулеба.
Він подякував міжнародним партнерам за рішучу і своєчасну реакцію на загострення Росією ситуації, що допомогло спонукати Росію до ухвалення рішення про згортання безпрецедентно небезпечних навчань.
«Україна закликає своїх партнерів наразі не втрачати пильність, продовжувати уважно стежити за ситуацією і вживати дієвих заходів щодо стримування Росії», – акцентував очільник зовнішньополітичного відомства.
Також, зі слів Кулеби: Україна вперше візьме участь в переговорах трикутника Румунії, Польщі та Туреччини – східного флангу НАТО.
Румунія, Польща та Туреччина створили тристоронній формат ще у 2012 році, однак цього разу на саміт також запросили Україну та Грузію.
Засідання пройде в Бухаресті у п’ятницю, 23 квітня, в форматі засідання міністрів закордонних справ.
«Це не просто запрошення. Це політичний сигнал і конкретна дія з підтримки України у важкий момент», – каже Кулеба.
Міністри обговорюватимуть посилення присутності та готовності НАТО до зміцнення безпеки та стабільності в регіоні, і про євроатлантичні переспективи України та Грузії, а також про ініційований Україною формат Кримської платформи.
Крім того, Кулеба має намір поспілкуватися з колегами в двосторонньому форматі про політику та торгівлю у відносинах між країнами.
Зазначимо, членство в НАТО надасть Україні важливі переваги. Якщо Росія вирішить здійснити повномасштабний наступ на нашу країну, інші члени Альянсу будуть змушені вступити у війну.
Про це розповів нардеп від “Голосу”, член Комітету Верховної Ради з питань нацбезпеки, оборони й розвідки Роман Костенко. І додав, Україна поступово наближається до членства в НАТО.
Депутат відзначив, що шлях до Північноатлантичного альянсу прописаний в Конституції України. І Україна зараз рухається в правильному напрямку – до вступу в НАТО.
Голосуючи за вступ України, кожна держава повинна розуміти, що вступає у війну з Росією,
– підкреслив він.
Роман Костенко зауважив, якщо Путін одного дня вирішить ескалувати ситуацію, кожна з 30 країн повинна взяти своїх солдатів, техніку і зайти на українську територію. Почати топити в Чорному морі російські кораблі і битися з російськими солдатами.
Він припустив, якщо Росія захопить нашу територію, а Україна захоче її забрати військовим шляхом. То оскільки ми будемо членами НАТО, інші держави повинні воювати за нашу країну.
“І тут питання, чи захочуть ці країни”, – наголосив народний депутат.
За словами Романа Костенка, Україні потрібно шукати союзників поза Північноатлантичним альянсом. Мовиться про США і Велику Британію, які наразі підтримують нашу державу.
Він також вважає, що Україні потрібно включати дипломатію і працювати більше в Німеччині й Франції, тому що це ключові країни в Європі.
“Ми повинні шукати ті країни, які готові з нами разом протистояти Путіну. Не казати загалом про НАТО”, – зазначив парламентар.