Тепер термін виходу на пенсію в Україні залежить не від віку, а від накопиченого страхового стажу. Дізнайтеся, що ще входить до пенсійного стажу, крім трудової діяльності.
У минулому році в Україні була проведена пенсійна реформа. Згідно з новим пенсійним законодавством, то, коли можна буде вийти на пенсію, залежить тільки від розміру страхового стажу. І він включає в себе не тільки трудову діяльність.
Є кілька видів стажу роботи. Трудовий стаж, або загальний, підтверджується записами у трудовій книжці. Страховий, або пенсійний, стаж – це весь той час, протягом якого людина оплачувала щомісячні страхові внески. Поняття страхового стажу було введено в 2004 році. Весь трудовий стаж, отриманий до січня того року, прирівнюється до страхового.
Популярне: Масові перевірки та шалені штрафи: як каратимуть українців вже з жовтня
Пенсійний стаж: що входить
На початку 2018 року стали діяти нові норми пенсійного законодавства, згідно з якими термін виходу на пенсію залежить безпосередньо від накопиченого за період трудової діяльності страхового стажу. Це означає, що значення має не те, скільки часу людина фактично працювала, а протягом якого періоду вона сплачувала страхові внески в пенсійний фонд.
Тому головне питання, яке мучить майбутніх пенсіонерів: чи вистачить їм страхового стажу для отримання пенсії. Для відповіді потрібно уточнити, що входить в пенсійний стаж, крім власне трудової діяльності. А конкретніше: чи зараховується навчання у вузі або технікумі, декрет і відпустка по догляду за дитиною і служба в армії до страхового стажу.
Чи входить навчання в виші до пенсійного стажу?
Студенти перестали платити внески до пенсійного фонду з 1 січня 2004 року. Тому ті, хто здобував вищу освіту вже після цієї дати, не зможуть зарахувати роки навчання до страхового стажу. Проте тим, хто навчався у вищих і професійно-технічних навчальних закладах раніше, пощастило більше.
У пенсійний стаж будуть додані роки навчання в вищих та середніх спеціальних навчальних закладах, училищах і на курсах з підготовки кадрів, підвищення кваліфікації та перекваліфікації, в аспірантурі, докторантурі і клінічній ординатурі тим, хто навчався до 2004 року – відповідно до чинного на той час закону «Про пенсійне забезпечення».
Чи входить до страхового стажу декретна відпустка?
Жінки, які були у відпустці по пологам та догляду за дитиною до 2004 року, отримають додаткові роки до свого страхового стажу – незалежно від того, чи були вони на той момент офіційно працевлаштовані чи ні.
З 2004 року в пенсійний стаж зараховується декретнуа відпустка, якщо жінка в цей період отримувала допомогу по догляду за дитиною.
Що увійде до пенсійного стажу
Ще одне важливе нововведення: з 2013 року з допомоги по пологам почали робити відрахування до пенсійного фонду. Тому жінкам, які народили дитину після 2013 року, до страхового стажу увійдуть також 2 місяці до і 2 місяці після пологів. Після 1 січня 2018 року цей період також зараховується до пенсійного стажу.
Служба в армії і пенсійний стаж
З 2007 року військові частини, в яких проходять строкову службу, сплачують внески в пенсійний фонд за своїх солдатів. Так що ті, хто служив в армії в період з 2007 по 2017 рік, зможуть внести роки служби до свого пенсійного стажу.
Однак є одна складність. До 2016 року військові частини не передавали в пенсійний фонд індивідуальні звіти по кожному службовцю. Є домовленість, що протягом п’яти років звіти по кожному солдату надійдуть в ПФ для проведення розрахунків страхового стажу. Так що до моменту виходу на пенсію українців, які проходили службу в армії в період з 2007 по 2017 рік, проблема вже має бути вирішена.
Крім того, в пенсійний стаж будуть зараховані догляд за дитиною-інвалідом, участь в бойових діях, догляд за інвалідом I групи і т.д.