аваков

Аваков Арсен Борисович – вірменин, український політичний і громадський діяч, народний депутат України 7-го і 8-го скликань, 11-й Міністр внутрішніх справ України. На посаді з 27 лютого 2014 року. Його попередником був Віталій Захарченко. До МВС – 5-й Голова Харківської обласної державної адміністрації. Колишній член Ради національної безпеки і оборони України. За даними журналу «Фокус» на 2012 рік, займає 70 місце у списку найбагатших людей України.

Активний користувач соціальної мережі Facebook. Першим перетнув межу у 200 тис. підписників, і залишається найпопулярнішим українським користувачем мережі з кількістю осіб, що стежать за ним, у понад 202 тис.

 

Хронологія подій:

У 1981–1982 працював препаратором кафедри «Автоматизовані системи управління» Харківського політехнічного інституту.

У 1988 закінчив Харківський політехнічний інститут (спеціальність — «Автоматизовані системи управління», кваліфікація — інженер-системотехнік).

У 1987–1990 працював інженером у Всесоюзному науково-дослідницькому інституті охорони вод (м. Харків).

У 1990 заснував і очолив АТ «Інвестор», а в 1992 р. — комерційний банк «Базис».

У 2002 обраний членом виконавчого комітету Харківської міської ради.

4 лютого 2005 Указом Президента України призначений головою Харківської обласної державної адміністрації та склав повноваження Голови наглядової ради АТ «Інвестор» й АКБ «Базис».

26 березня 2006 обраний депутатом Харківської обласної ради V скликання, член комісії з питань бюджету.

3 лютого 2010 Харківська обласна рада на своїй сесії рішенням № 1578-V висловила йому як голові облдержадміністрації недовіру. Керуючись п. 10 ст. 118 Конституції України 5 лютого 2010 р. Указом Президента України № 116/2010 Арсена Авакова було звільнено з посади голови Харківської обласної державної адміністрації.

22 лютого 2014 обраний в.о міністра внутрішніх справ, після того, як з цієї посади було звільнено Віталія Захарченка.

З 27 лютого 2014 — Міністр внутрішніх справ України в уряді Арсенія Яценюка.

На позачергових виборах до Верховної ради 2014 року обраний народним депутатом України 8-го скликання за партійним списком (№ 6 у списку) від Народного фронту.

 

Політична діяльність:

2007 рік. Під час президентської виборчої кампанії 2004 р. був заступником керівника Харківського регіонального штабу Віктора Ющенка, першим заступником голови Харківського регіонального «Комітету національного порятунку».

У березні 2005 р. обраний до Ради партії "Наша Україна" та її президії.

11 квітня 2009 р. за пропозицією лідера Всеукраїнського громадського руху «За Україну!» В'ячеслава Кириленка обраний головою Харківської обласної організації «За Україну!».

На запрошення Юлії Тимошенко рішенням президії політради ВО «Батьківщина» 21 квітня 2010 призначений головою Харківської обласної організації партії. Це рішення викликало заперечення серед деяких депутатів фракцій БЮТ у Харківській міській і обласній радах.

У жовтні 2010 брав участь у виборах Харківського міського голови. Однак, як заявляє міжнародна правозахисна організація Freedom House, в результаті масових порушень результат виборів був змінений на користь Геннадія Кернеса.

В січні 2012 проти Арсена Авакова прокуратурою Харківської області було порушено кримінальну справу за статтею «перевищення влади та службових повноважень». 31 січня в квартирах Авакова відбулися обшуки.

31 січня 2012 Авакова було оголошено до міжнародного розшуку. Червонозаводський суд Харкова видав постанову про його арешт.

За підсумками парламентських виборів 2012, обраний народним депутатом України по списках об'єднаної опозиції «Батьківщина». Заступник голови фракції. Голова підкомітету з питань законодавства про статус народного депутата України Комітету Верховної Ради з питань Регламенту, депутатської етики та забезпечення діяльності Верховної Ради України.

 

У ролі міністра внутрішніх справ:

Після загибелі одного з координаторів «Правого сектору» Олександра Музичка лідер Правого сектору Дмитро Ярош на брифінгу в Києві заявив, що вимагає відставки міністра МВС України Арсена Авакова. Відповідаючи на заяву Яроша, Аваков сказав, що приймає виклик Правого сектору і його позиція до всіх, хто порушує громадський порядок, буде жорстокою.

17 грудня 2014 призначив своїм першим заступником 36-річну грузинку Еку Згуладзе, яка 13 грудня отримала громадянство України. Перший заступник пізніше анонсувала реформу МВС України.

25 березня 2015 року під час засідання уряду було публічно затримано керівника державної служби з надзвичайних ситуацій Сергія Бочковського та його заступника Василя Строєцького. Арсен Аваков звернувся з проханням звільнити з посади Бочковського та Строєцького, а також всіх обласних керівників ДСНС, оскільки вони також причетні до цієї злочинної схеми. Пізніше він сказав, що вирішив провести публічний арешт, щоб вони не уникнули покарання.

 

Скандали та провокації:

У 2006 році Арсен Аваков був звинувачений журналісткою Валентиною Романенко у тому, що він нібито є власником газових свердловин у Валківському районі Харківської області, після чого він подав на неї до суду з вимогою спростувати цю інформацію та виграв його.

Активісти «Правого сектору» звинувачують Арсена Авакова у смерті Олександра Музичка при його затриманні 25 березня 2014 і вимагають його відставки з посади міністра МВС України.

Народний депутат Інна Богословська стверджує, що Міністр внутрішніх справ Арсен Аваков був призначений на свою посаду для того, щоб випустити Тимошенко, "посадити" всіх політичних опонентів і випустити з країни Віктора Януковича.

31 березня 2014 журналісти ТСН зафіксували факт порушення ПДР, що полягав в перевищенні швидкості і обмеження руху по маршруту слідування кортежем міністра МВС України.

Андрій Ілларіонов, екс-радник президента Росії В. Путіна, вважає, що Юлія Тимошенко, Олександр Турчинов і Арсен Аваков своєю бездіяльністю і закликами не втручатися допомогли Росії захопити Донецьк, Луганськ і приєднати Крим.

 

Партійне членство:

політичної партії «Народний Союз Наша Україна»

партії «За Україну!» (з 31 січня 2010)

ВО «Батьківщина» (з весни 2010)

 

 

 

Попри такі біографічні данні, у Верховній Раді готують звільнення Авакова.

Група парламентарів реєструє у Верховній Раді проект постанови про звільнення міністра внутрішніх справ Арсена Авакова.

Про це повідомив на своїй сторінці у "Фейсбуці" голова комітету з протидії корупції Єгор Соболєв.

 

"Україні потрібний новий міністр внутрішніх справ. Арсен Аваков провалив завдання очищення МВС від корупціонерів та перевертнів. Історія з Чеботарем стала останньою краплею. Реєструємо проект рішення Верховної Ради про відставку Авакова", – написав він.

 

Що ж, розглянемо його діяльність детальніше.

 

Уряд Японії у рамках Кіотського протоколу передав Міністерству внутрішніх справ України 348 автомобілів із гібридними двигунами Toyota Prius.

Як повідомляє прес-служба МВС, у церемонії взяли участь посол Японії в Україні Шігекі Сумі і представники корпорацій Sumitomo і Toyota Ukraine. Україну представляв глава МВС Арсен Аваков.

За словами Авакова, ці автомобілі передбачені для київської й одеської патрульних служб.

"Основна перевага автомобілів – низький розхід палива. 10 літрів економії на 100 кілометрів або 2 гривні на 1 літрі", – розповів заступник голови координаційної ради форуму з питань безпеки дорожнього руху Богдан Аганін.

Аваков змінює систему штрафів і ДАІ з 1 червня. Йдеться про закони “Про національну поліцію”, “Про органи внутрішніх справ” і ще два документи. З ухваленням вищеназваних законопроектів, дороги в Україні у буквальному розумінні заживуть по-новому. У декілька разів буде збільшено кількість камер автоматичної фіксації порушень, а порушники знову стануть отримувати “листи щастя”. Разом з цим зміняться деякі штрафи, а також з’явиться “бальна” система. Окрім того, в Україні перестане функціонувати ДАІ в колишньому вигляді. Її замінить патрульна служба, яка забезпечуватиме правопорядок на вулицях міста.

“Між містами, на трасах забезпечувати правопорядок буде доки ДАІ. У нас вистачить сил і ресурсів. Буде дорожній патруль. Ми повністю змінимо і нинішню систему МРЕО – до кінця року почне функціонувати новий сервісний центр, в якому буде абсолютно інший рівень обслуговування і спрощені процедури”, – підкреслив глава МВС.

Аваков анонсував створення “нового "Беркуту” під назвою “КОРД”.

МВС незабаром представить програму створення єдиного спеціального підрозділу для оперативного реагування за аналогією американського спецпідрозділу SWAT.

Аваков зазначив, що МВС готове найближчим часом представити концепцію роботи цього спецпідрозділу.

"Він буде мати назву "КОРД" – "Корпус оперативно-раптової дії"", – поінформував глава МВС.

Аваков пропонує розформувати Печерський районний суд Києва, в якому розглядається велика частина гучних справ.

«Спостерігаю брудний возьянс у справі Єфремова. Задовбало «печерське правосуддя». Цей суд слід закрити, за фактом закриття знести, як Бастилію. Цей суд – портал у минуле, живий пам'ятник корупції з суддями-жерцями, які плюються країні в обличчя», – написав він на своїй сторінці в Facebook.

«Негайно починаю перереєстрацію офісу МВС в іншому районі. Усі найважливіші справи слідчого управління МВС тоді перейдуть до іншого суду. Звернувся до президента України, до Верховного Суду – і, зараз говорю про це публічно – не тільки від себе, від міністра. Впевнений – від більшості українців: Печерський суд необхідно розформувати!»- Заявив Аваков.

 

 

Соціально активне життя політика.

Міністр внутрішніх справ України Арсен Аваков не розглядає соціальну мережу Facebook, як розвагу.

Дивіться, хтось п'є ночами, хтось ходить по дівкам або відвідує концерти. Хтось курить. Я, замість того, щоб палити – пробігаю в інтернеті новини і стрічку ФБ, замість вина – віддаю перевагу ночами взяти в руки смартфон і заглянути в стрічку, подивитися, хто чим дихає,— розповів Аваков.

Водночас глава МВС зазначив, що не розглядає Facebook, як розвагу.

"Це засіб комунікації. Більш того, це моя зброя, за допомогою якої я веду свою роботу. Якщо я хочу щось донести до суспільства, я беру і ставлю це у себе на Фейсбуці. І ніяка прес-служба швидше за мене цього не зробить", — додав він.

 

 

Щодо грошового капіталу, то тут Авкову можна позаздрити. У його сина квартира за 4 мільйони. Міністр оприлюднив неформально свою декларацію про доходи за минулий рік.

Так, його зарплата як депутата Верховної Ради за січень-лютий склала 47 052, 16 грн, зарплата міністра з лютого по грудень – 170 617, 43 грн., дивіденди (компанія Avitalia srl, Італія) – 65 300 євро.

"Статутний внесок ТОВ "Трастова компанія Авакова" – 205 477, 59 грн., статутний внесок Avitalia srl (Італія) – 800 000 євро, акції ПАТ ФК "Металіст"- 3 грн., казначейські зобов'язання "Війскові" (серія В № 051533-051544 ) – 20 тис. грн. Залишки на рахунках в банках на 31.12.2014 г: "Укрексімбанк" – 118 156, 7 грн., "Альфа-банк" – 121, 33 грн.", – написав міністр у Фейсбук.

Аваков також вказав доходи дружини Інни: "зарплата в АТ "Інвестор" (Харків) – 20 215, 68 грн., дохід від продажу акцій за кордоном – 1563220 євро. (Це сума доходу до оподаткування від продажу частки фабрики по виробництву сиру в Італії, проданого в жовтні 2014 року. Частка в цьому виробництві належала моїй родині ще з 2004 року, задовго до того як став працювати на державних посадах)", – написав міністр.

Міністр написав, що дані про нерухомість вказав такі ж, як і минулого року – квартира в Чугуєві Харківської обл. (перейшла у власність як спадок від померлих батьків), дві квартири у Харкові.

Він написав, що для роботи використовує два службові автомобілі Міністерства – один "Фольскваген", один броньований "Мерседес". Має приватну нагородну вогнепальну зброю.

 

Реформа МВС — зміна суті чи косметика?

Зрозуміло, що реформа МВС, яке в суспільстві відлунює негативними асоціаціями і гидкими визначеннями, нагальна. Країна, яка не бажає відмовитися від своєї порочної суті, при цьому хоче змінити власне обличчя.

До опрацювання цього проекту було залучено відповідну експертну групу на чолі з Євгеном Захаровим, але про сам проект акцентовано заговорили саме зараз — під час розпочатих передвиборчих перегонів. 18 вересня міністр МВС Арсен Аваков оприлюднив на офіційному сайті міністерства коротку відеопрезентацію реформи, яка має торкатися стратегії розвитку органів внутрішніх справ України, концепції реформи МВС і деталізації за відповідними напрямами. Міністр закликає громадськість до участі в обговоренні цієї реформи. Але вже зараз видно, що її загальний знаменник зводиться до скорочення кадрів і більш чіткого розподілу функцій органів. Зокрема ОВС мають бути переформатовані в шість видів поліції — місцеву, адміністративну, карну, фінансову, прикордонну та військову. Проект передбачає, що МВС має забезпечувати державну політику у сферах правоохоронної діяльності, захисту конституційного ладу та територіальної оборони, міграційної діяльності, захисту кордону, цивільного населення та пожежно-рятувальної справи. Міністр внутрішніх справ має залишитися в ролі політичної фігури, тобто його зміна не впливатиме на очільників правоохоронних органів. Професійний сегмент останніх повинен спиратися на національну гвардію (військове формування), національну поліцію, прикордонну службу, міграційну службу та службу з надзвичайних ситуацій. ДАЇ, яке буде об’єднане з патрульною службою, позбудеться функцій реєстрації транспорту, видачі посвідчень водія й сфокусується лише на патрулюванні національних автошляхів. Окремою темою стоїть запровадження технічних засобів контролю за дотриманням правил дорожнього руху, що має унеможливити корупцію на дорогах. На місцевому рівні буде створено муніципальну міліцію, яка підпорядковуватиметься органам місцевого самоврядування та МВС. Її функції будуть обмежуватися контролем за правопорядком на вулицях і контролем за благоустроєм.

 

Мають бути скорочені та реорганізовані такі сектори міліції: Головне управління по боротьбі з організованою злочинністю, транспортна міліція та ветеринарна міліція. У цьому моменті особливо варто звернути увагу на ГУБОЗ. Саме це знамените управління, яке стало у свій час уособленням боротьби із криміналітетом дев’яностих років, має особливий кадровий і практичний досвід у ліквідації особливо небезпечних елементів. Тема реформування, а фактично — ліквідації його, точилася задовго до Майдану. ГУБОЗ має спецпідрозділи, які, мабуть, випадково не потрапили під хрестик на представленні Авакова, а саме — легендарний підрозділ «Сокіл», бійці якого, зокрема, відзначились у затриманні та ліквідації одіозних «авторитетів».

 

Проект реформи передбачає ліквідацію всіх спеціальних підрозділів (останні потрапили під згадані хрестики на представленні). Назви останніх асоціюються в народі не стільки з охороною порядку, скільки із виконанням спецзавдань, які зрештою перетворилися на словесні подразники в суспільстві. Наприклад, став джерелом роздратування у громадян сумнозвісний «Беркут», який, як запевняють деякі політики, не мав права на існування взагалі, адже не був підпорядкований жодному закону. Замість цих спецпідрозділів буде створено єдиний універсальний спецпідрозділ швидкого реагування. Реформа МВС також декларує обов’язкову переатестацію працівників міліції, намагається запровадити вектори демократичного контролю за діяльністю останньої. Звісно, якісні зміни при цьому легко можуть бути затушовані перетасовкою старих кадрів, а не докорінною їх зміною. А саме не просто на скорочення, а й на зміну основного сегменту кадрів МВС чекає народ.

 

Скорочення штатів (а саме декларація цього наміру є основним посилом цієї реформи) немає ніякого відношення до корінних змін. Скоротити МВС, безумовно, необхідно, але цього недостатньо. Таке скорочення в усякому разі відбудеться навіть за рахунок тих міліціонерів, які покинули Україну із зони АТО, або переїхали до Криму, або навмисно залишилися на територіях, підконтрольних бойовикам. Накази про виведення міліції з території АТО торкалися не одразу всіх міліціонерів. Останню частину з них було виведено із зони АТО наприкінці липня, коли наші війська начебто мали розпочати вирішальну стадію зачистки теренів країни від терористів. До цього приблизно третя частина міліції залишалася на місцях і виконувала чисто формальні обов’язки. Фільтрація складу правоохоронних органів, зокрема на Донбасі, відбулася кардинальна. Воєнна ситуація оголила безліч вад у кадровому складі міліції. Найголовніше — чітко виявилися зрадницькі позиції в правоохоронній структурі. І за літо, принаймні на сході країни, де завжди спостерігалась особливо велика кількість криміналітету, міліцейські кадри було просіяно, так би мовити, природним шляхом. Не можна сказати, що те ж саме відбулося на інших теренах України. Як буде забезпечено фільтрацію складу міліції? На це в представленні є лише натяк — шляхом тестування. Тестування, зокрема на поліграфі, це дуже корисний елемент добору кандидатів на роботу в правоохоронні структури, але рисочок і тестових запитань занадто мало для того, щоб пересіяти міліціонерів (майбутніх поліцейських). Для відчутних результатів реформи потрібні більш кардинальні підходи в кадровому питанні, інакше така реформа з часом матиме зворотну інерцію й нівелює можливі позитивні зміни.

 

 

 

Запамятайте, що реформи мають бути по суті, а не по формі. Змінивши назву, не змінюємо сам факт. Чи правильно довіряти керуючі посади людині, яка не один раз йшла у відставку? Другий шанс у цьому випадку давати марно.