Країни Європейського Союзу не хочуть платити російському “Газпрому” за блакитне паливо в рублях, як цього забажав президент країни-окупанта Володимир Путін. Крім того, вони задумуються про відмову від російського газу.

Про це повідомив керівник Центру економічної стратегії Гліб Вишлінський.

“Газ продається не на базарі, а за контрактами… Європейські чиновники, які купують російський газ, зазначають, що у контрактах прописано не рубль, а інша валюта… Ця вимога виглядає як короткостроковий політичний крок, спрямований на те, щоб на якийсь час посилити рубль”, – зазначив він.

За словами Вишлінського, з економічної точки зору немає різниці, заплатить німецький споживач газу в євро “Газпрому”, а потім газова дубинка Кремля ці євро продасть на російському валютному ринку. Чи спочатку німецький споживач продасть євро на валютному ринку і віддасть “Газпрому” рублі.

“Кількість євро від цього не змінюється, тому це скоріше політичний крок”, – пояснив експерт.

Він вважає, що вимога Путіна платити в рублях може стати хорошим першим кроком для ЄС, щоб відмовитися від російського газу.

“Оскільки Євросоюз виходить з опалювального сезону, то є час підготуватись до наступної осені-зими і за цей час налаштувати канали постачання газу так, щоб була можливість від російського газу відмовитись”, – підкреслив Вишлінський.

Нагадаємо, що Володимир Путін пішов на відчайдушний крок – наказав “Газпрому” перевести всі виплати за постачання російського газу в “недружні країни” в рублі. Він підкреслив, що зміна стосується тільки переказу коштів. Росія продовжить постачати газ відповідно до прописаних у контрактах умов. Тобто ціна і обсяги залишаться незмінними. Президент РФ доручив уряду направити в “Газпром” директиву для внесення поправок в діючі договори.

Радник керівника офісу президента Михайло Подоляк прокоментував рішення РФ: 

“РФ відкрила антиєвропейський фронт. Фінансовий. Путін заявив про переведення розрахунків за газ у рублі й відмову від доларів/євро, що спровокує операційні провали, тиск на громадську думку. Це другий крок до ескалації. Перший – погрози ударами по єврологістичних центрах за допомогу (Україні)”.

Додамо, що після цієї заяви Путіна спотові ціни на газ в Європі зросли на 17% – до 1340 доларів за тисячу кубометрів. А от австрійська компанія OMV зовсім відмовилася оплачувати російський газ рублями.