60_main

В АП працюють над правками в "закон Денисенко", і не всі вони будуть бездоганними, повідомляють джерела

На наступному пленарному тижні депутатам належить провести роботу над помилками: виправити закон про електронне декларування, щоб українці змогли їздити в ЄС без віз. Скандальний "проект Денисенко" під тиском ЄС повинні скасувати, повернувши обов'язкове електронне декларування кровно нажитого чиновниками вже з цього року. Правда, поки це тільки обіцянки. Готового документа, що скасовує вже прийнятий "проект Денисенка" ніхто і в очі не бачив, хоч голосування заплановано на вівторок. А члени профільного парламентського антикорупційного комітету кажуть, що проект, який виставлять на голосування, пишуть в АП, і нічого спільного з вимогами ЄС в документі немає.

СКАНДАЛЬНІ ПРАВКИ. Вчора в Раді пройшло засідання лідерів депутатських фракцій і груп із Гройсманом, де якраз і обговорили порядок денний парламенту на наступний пленарний тиждень. Спікер пообіцяв, що парламент внесе зміни в "проект Денисенка" №3755 про електронне декларування.

"На наступному пленарному тижні у нас є всі підстави прийняти остаточно зміни в електронному декларуванні, і будуть виконані на 100% всі зобов'язання, які Україна на себе взяла (перед ЄС – Авт.). Залишається невиконаним вимога про створення Нацагентства з питань запобігання корупції (проходить конкурс по доукомплектування керівного складу – Авт.). Але це питання до уряду. Думаю, і те, і інше буде виконано, і ми отримаємо безвізовий режим вже в 2016 році", – заявив Гройсман перед вчорашньою зустріччю з лідерами депутатських фракцій і груп.

Йдеться про зміну прийнятого Радою 16 лютого закону авторства нардепа від БПП Вадима Денисенка. Спочатку у документа була одна єдина мета – скасувати скандальну правку позафракційного Володимира Мисика до держбюджету, яка відкладала введення системи електронного декларування майна чиновників на рік. Але при розгляді "закону Денисенка" в залі з голосу внесли кілька правок. По-перше, відклали на рік введення кримінальної відповідальності за брехню в декларації (два роки в'язниці). По-друге, дозволили декларувати майно лише тих родичів, які проживають разом з декларантом. Тобто, майно, нажите корупційним шляхом можна переписати на дочку, сина або бабусю, і піти від відповідальності. По-третє, правками збільшили вартість подарунка, який потрібно декларувати з 50 до 150 мінімальних зарплат (з 68 900 грн до 206 700 грн).

В Єврокомісії поправки в законі про електронне декларування помітили, закликавши Верховну Раду переголосувати документ. А щоб наміри офіційного Брюсселя сприйняли всерйоз, Україна "викинули" з безвізового пакета з Грузією. І 9 березня Єврокомісія вже дала зелене світло Раді ЄС щодо скасування віз для Грузії.

"А по Україні все залежить від того, чи відповідають прийняті закони критеріям, про які ми домовилися раніше. Є невідповідність погодженим вимогам законодавчої норми про електронне декларування доходів українських чиновників. Тут є необхідність вдосконалення", – заявив в ході українського тижня в Європарламенті єврокомісар з питань розширення і політики сусідства Йоханнес Хан.

У неофіційних бесідах з Сегодня.ua в АП і БПП пояснювали скандальні правки так: "І так вводять нову онлайн форму декларування. Гарантуємо, що маса чиновників будуть робити помилки, заповнюючи декларації. А при тотально корумпованою правоохоронною системою, у чиновника вимагатимуть хабара, щоб не сісти на два роки. Цього не можна допустити. А так, за рік потренуються заповнювати декларації, і з 2017-го вже можна буде вводити систему електронного декларування".

Члени Центру протидії корупції відповідають, що за цей рік все майно, нажите корупційним шляхом, чиновники просто перепишуть на людей, з якими не проживають на одній житлоплощі.

"Ну не можуть депутати себе змусити нормально декларувати майно і бути готовими нести відповідальність за незадекларовані активи. Вони бояться і пояснюють це тим, мовляв, у нас погані правоохоронні органи. Так, ми всі про це знаємо: правоохоронні органи можуть "наїхати" на звичайну людину і забрати все. Але депутати про це згадали тільки тоді, коли відчули, що пахне смаженим для них", – сказала виконавчий директор Центру протидії корупції Дар'я Каленюк, яка також була присутня на українському тижні в Європарламенті.

ВЕТО ПРЕЗИДЕНТА. Була в БПП і інша теза, який прямо з Брюсселя озвучував глава фракції БПП Юрій Луценко: "Закриті зустрічі з керівництвом Європарламенту та Єврокомісії були дуже відвертими. Європа в шоці від мільйона сирійських біженців. Говорити про безвізовий режим для воюючої країни (для України – Авт.) в таких умовах – непопулярне. Голландські політики вимагають зупинити всі процедури до кінця референдуму про безвізовий режим для України (6 квітня в Голландії пройде референдум щодо Угоди про асоціацію Україна – ЄС – Авт.)…".

За словами Дар'ї Каленюк, такими висловлюваннями депутати заздалегідь готують собі "подушку": "Якщо не дадуть безвізовий, тому що депутати і далі будуть обводити навколо пальця європейців, звичайно, будуть "винні" європейці. За Грузії позитивний висновок Єврокомісії вже є. Ми могли не чекати референдуму в Голландії, а виконати всі антикорупційні вимоги ЄС ще в грудні-січні. І, таким чином, послати позитивний посил голландцям, що Україні можна довіряти, що Україна виконує зобов'язання".

Зараз скандальний "закон Денисенка" чекає на підпис президента в АП. Після вчорашнього засідання лідерів депутатських фракцій і груп Юрій Луценко заявив, що Петро Порошенко поверне документ зі своїми правками назад до парламенту. Тобто, застосує право вето. "Ми сподіваємося, що сьогодні ввечері президент повернеться з Туреччини і розбереться з законом про електронне декларування. Ми сподіваємося, що президент поверне в парламент (застосує право вето – Авт.) Прийнятий закон зі своїми правками. І якщо не у вівторок, то в четвер Рада його підтримає", – заявив Луценко.

Але не всі поділяють оптимізм глави фракції БПП. Один з членів парламентського антикорупційного комітету сказав Сегодня.ua, що зараз в АП якраз працюють над правками в "закон Денисенка", і не всі вони будуть бездоганними. А член все того ж антикорупційного комітету, нардеп від "Радикальної партії" Ігор Попов вважає, що "проект від імені підставної автора спустять (внесуть в Раду – Авт.) В понеділок увечері, і будуть вимагати розглядати похапцем, без обговорень з порушенням всіх регламентних норм".

"За оперативною інформацією, реальні автори законопроекту пропонують звузити завдання НАПКА до звірки відомостей офіційних декларацій з даними держреєстрів. Питання про джерела і законності отриманих доходів – задаватися не повинні, підозри про законному збагаченні – перевірятися не будуть. Активи, зареєстровані на підставних осіб, будуть перебувати за межами уваги НАПКА. У той же час, вчора на комітеті знову обговорювали факти арешту 13 млн франків одного з діючих суддів, які звичайно ж в декларації не фігурували", – написав у своєму Facebook Ігор Попов.