Обстріл Росією морського порту в Миколаєві, внаслідок якого було знищено велику кількість агропродукції в терміналі, що його орендує Китай, є сигналом про те, що зернова угода залишається під загрозою.

Такою думкою в ефірі FREEДОМ поділився аналітик Центру досліджень продовольства та землекористування Київської школи економіки Павло Мартишев.

Він вважає, що Росія створює невизначеність щодо того, чи буде продовжено зернову угоду після закінчення 120 днів, на які її укладали, тобто після 22 листопада. З одного боку, повернення РФ в угоду підвищує ймовірність того, що вона буде продовжена. З іншого боку, від Кремля, за словами Мартишева, надходять дуже неоднозначні сигнали.

“Було обстріляно Миколаївський порт. Це той порт, наголошу, який не бере участі в зерновій угоді. Було пошкоджено термінал китайської компанії. Дуже багато знищено агропродукції. І це дуже неоднозначний хід з боку Росії: вони натякнули на те, що загалом все одно зернова угода під загрозою”, — коментує експерт, наголошуючи на тому, що РФ обстрілом зачепила інтереси Китаю, у якого складна ситуація з продовольчою безпекою.

Мартишев зазначає, що для РФ зернова угода — винятково політичне питання. І продовження чи непродовження участі Росії в угоді залежатиме лише від політичного контексту.

“Зернова угода це взагалі не про зерно — про геополітику. Росію не турбує питання, щоб нагодувати світ. Вони зацікавлені тут, ймовірніше, в тому, щоб послабити Україну економічно. Ось це головний мотив для них”, — упевнений експерт.

Судна, які перевозитимуть зерно та іншу агропродукцію з України, прикриває флот країни НАТО Туреччини, і навряд чи росіяни косо подивляться в його бік. Про це сьогодні, 3 листопада, в ефірі телеканалу FREEДОМ заявив військовий льотчик-інструктор, полковник Збройних сил України в запасі Роман Світан.

Він зазначив, що турецький флот у кілька разів потужніший за російський, а також не варто забувати, що Туреччина перекриває Босфор — вихід із Чорного моря.

“Тому якщо хоча б одна ракета піде в бік “зернового коридору” з боку Росії, то далі буде кілька днів побиття немовляти, яким є Чорноморський флот для турецького флоту. І я думаю, ми більше в цьому житті не почуємо про Чорноморський флот взагалі нічого. Тому навряд чи росіяни навіть подумають про те, щоб обстріляти “зерновий коридор” під прикриттям військ турецького морського флоту”, — пояснив полковник.

Експерт підтвердив, що таким чином українські системи протиповітряної оборони (ППО) і протиракетної оборони (ПРО) навіть не будуть задіяні для гарантування безпеки “зернового коридору”, а саме суден.

“Це точно. Але ця система одна щонайменше може бути задіяна для прикриття портів. Район, припустімо, Одеси й портів. Однієї системи вистачить, її розтягнути вздовж узбережжя і цієї системи вистачить для прикриття портів. Тут оптимальний варіант використання однієї системи або IRIS-T SLM, або NASAMS”, — вважає Роман Світан.

Сергій Шаповалов, політичний аналітик Фонду “Демократичні ініціативи” імені Ілька Кучеріва, підтверджує виданню Коментарі, що убезпечити зерновий коридор без російської участі взагалі можливо. Для цього потрібний супровід українських цивільних кораблів військовими кораблями країни НАТО.

“У такому разі атака на український корабель з великою ймовірністю обернеться і атакою на країну НАТО, на що Росія не наважиться, – вважає Сергій Шаповалов. – Чи це реально? Ми не бачимо готовності реалізувати подібний сценарій з боку країн НАТО, адже це, хоч і гіпотетично, але може включати ризик нападу Росії на корабель Альянсу, що вимагатиме консолідованої реакції блоку. Отже, взаємне стримування працює дивовижним способом. Наслідком цього є незахищеність українських кораблів, які працюють на вирішення проблем, у яких зацікавлені ті самі країни НАТО. Росія традиційно розуміє лише мову сили і є абсолютно нікчемним військовим противником для Альянсу в сенсі конвенційних озброєнь. Треба просто трохи більше сміливості”.