Президент України Володимир Зеленський висловив сподівання, що на суді у справі катастрофи малайзійського Боїнга над Донбасом буде встановлено справедливість і винні понесуть відповідальність. Розгляд справи розпочався у Гаазі сьогодні, 9 березня.
Про це Зеленський написав у соцмережах у неділю ввечері.
«Cпільно з партнерами з Австралії, Бельгії, Малайзії та Нідерландів українські фахівці провели висококласну роботу зі збору доказів у справі МН17. 9 березня розпочнеться розгляд справи у суді в Гаазі. Вірю, що справедливість буде встановлено і винні понесуть відповідальність за загибель 298 людей», – зазначив глава держави.
Тоді як новопризначений глава МЗС Дмитро Кулеба написав у Twitter: «Вітаю початок судового розгляду у справі MH17 у Нідерландах. Потрібно поіменно встановити весь ланцюжок злочинців, які вбили 298 людей. Аби більше ніхто не міг, вкидаючи фейкові теорії, знущатися з горя рідних і близьких. Вони мають право на правду і справедливість».
Стосовно самої справи наразі відомо, що звинувачення висунуті проти трьох громадян Росії: Сергія Дубинського, Ігоря Гіркіна та Олега Пулатова, а також громадянина України Леоніда Харченка
Одному з них – Пулатову – повістку вдалося вручити офіційними каналами.
“23 січня Росія повідомила, що Пулатов з’явився в російському суді Ульяновська і йому була передана в рук повістка”, – повідомив під час слухань головуючий суддя Хендрік Стейнхаюс.
Цей підозрюваний, колишній російський військовий, представлений у суді в Нідерландах також командою адвокатів.
Двоє інших росіян, Дубинський та Гіркін, були викликані до суду за місцем реєстрації, але на засідання не з’явилися, а Харченка не було куди викликати, оскільки він проживає у непідконтрольному Україні Донецьку.
Однак слідча група змогла переконатися, що всі троє отримали виклики, проконтролювавши це через соцмережі та месенжери.
Так голова розвідки “ДНР”, ветеран ГРУ РФ Дубинський намагався сховатися від слідчої групи, але залишив у інтернеті сліди того, що він в курсі про суд.
Зовсім інша схема спрацювала із Ігорем Гіркіним.
“Спроба доставити повістку за адресою реєстрації в Москві показала, що там живе літня жінка і за даними сусідів жоден чоловік тут не з’являвся. Запити, надіслані на Skype та e-mail лишилися без відповіді”, – пояснив суддя.
Але згодом Гіркін сам виконав роботу слідчих, підтвердивши, що знає про дату і місце суду.
Додамо, що на початку слухань у суді виступив головуючий суддя Хендрік Стейнхаюс та заявив, що до суду надійшли заяви із вимогами про фінансову компенсацію.
“84 родичі загиблих повідомили про вимоги щодо компенсації”, — наголосив він.
Варто звернути увагу на те, що суддя не розкрив деталі щодо заявлених вимог про компенсацію, ці дані будуть оприлюднені згодом.