У Держдепартаменті США занепокоєні можливістю розміщення російської ядерної зброї у Білорусі.

Держдеп США висловив занепокоєння про те, що вплив Росії на режим Лукашенка в Білорусі може посприяти референдуму для внесення змін до конституції, які дозволять розмістити в республіці на постійній основі як звичайні збройні сили РФ, так і ядерну зброю.

Про це заявив під час телефонного брифінгу для журналістів у вівторок високопоставлений представник Державного департаменту США.

“Запропоновані (референдумом. – Ред.) зміни до конституції (Білорусі. – Ред.) включають формулювання, які можна інтерпретувати як створення умов для розміщення російських гарнізонних військ на білоруській території”,- зауважив чиновник.

Він підкреслив, що це означало б суттєві зміни для РБ.

“…і подібний крок став би викликом європейській безпеці, який, можливо, вимагатиме відповіді”.

Крім того, зауважив представник Держдепартаменту США, “проєкти конституційних змін можуть свідчити про плани Білорусі дозволити розміщення на її території як звичайних, так і ядерних сил Росії”.

Чиновник нагадав, що Олександр Лукашенко відкрито заговорив про ймовірність постачання російської ядерної зброї ще в листопаді. І хоча він часом висловлює “неймовірно перебільшені й необґрунтовані думки”, будь-які заяви про ядерну зброю не можуть залишатися поза увагою.

Представник адміністрації США зазначив, що це підтверджує безповоротне послаблення позицій режиму Лукашенка в країні, а також що він розраховує на всі види підтримки з боку РФ. Росія ж використовує вразливість білоруського диктатора, який після 27 років зусиль зі збереження суверенітету й незалежності країни зараз, схоже, готовий торгуватися всім, аби залишитися при владі, зауважив представник Держдепу.

Нагадаємо, що у вівторок США висловили занепокоєння щодо передислокації російських військ на територію Республіки Білорусь та початку там “спільних навчань”. У Вашингтоні назвали ситуацію “вкрай небезпечною”. Американське представництво заявило, що зараз ситуація перебуває в тій точці, “коли Росія в будь-яку мить може почати атаку на Україну”.

Проте Лукашенко зазначив, що ще у грудні 2021 року домовився з президентом Російської Федерації Володимиром Путіним провести позапланові “солідні військові навчання”.