Головними скептиками щодо надання Україні статусу кандидата у члени ЄС були Нідерланди та Німеччина. Про це в опублікованому 4 липня інтерв’ю LB.ua заявив глава МЗС Дмитро Кулеба.

Уявляєте, як себе почувають зараз лідери країн, які говорили із [президентом України Володимиром] Зеленським або приїжджали в Київ за останні три місяці й казали: “Слухай, ну, реально ми за тебе, але кандидатства не буде. Президент, як завжди, казав: “Народ, ніякого не треба нам напівстатусу, нам не потрібні ніякі проміжні функції, нам потрібен статус кандидата у члени ЄС”. І всі ці люди абсолютно серйозно й дружньо переконували, а потім проголосували за статус кандидата для України. Це не трансформація, це реально психологічний перелом із ними відбувся. І от підвести їх до цього психологічного перелому – це було найважче завдання, – наголосив Кулеба.

За його словами, найбільші скептики ніколи не пропонували Києву “напіврішень”.

Я точно не скажу вам, хто пропонував оці альтернативні напіврішення, бо це були більш-менш прихильні до нас країни. Вони просто казали по-дружньому: “Дивіться, ну не буде [статусу кандидата], бо вони скептики, ви їхню думку не зміните”. Тому я можу абсолютно спокійно сказати, хто належав до табору скептиків, але їх якраз не доводилося в цьому плані переламувати, тому що вони були проти. Вони вважали, що Україні треба щось дати, але не пов’язане з юридично зафіксованою обіцянкою членства у Європейському союзі. Це були Нідерланди, це була Німеччина, – сказав міністр.

Водночас він зазначив, що важливу роль у цьому питанні відіграв прем’єр-міністр Італії Маріо Драгі, який “був єдиним лідером великої європейської держави, яка прямо підтримала статус кандидата для України”.

Також Кулеба додав, що Україні сприяв і президент Франції Еммануель Макрон, який “допоміг знайти правильний підхід у спілкуванні з канцлером Німеччини” Олафом Шольцом.

Україну не позбавлять статусу кандидата в члени Євросоюзу, оскільки всі вимоги Європейської Комісії Київ виконає. Таке переконання висловив прем’єр-міністр України Денис Шмигаль в інтерв’ю виданню “Лівий берег”.

Я не уявляю і не допускаю можливості, що статус кандидата може бути забраний, зупинений тощо. Ми виконували та перевиконували і в часі, і в кількості всі умови Угоди про асоціацію між Україною та ЄС, і я впевнений, що Україна буде вчасно і ефективно проводити всі переговорні процедури, виконувати всі умови, які є, тому тут я не бачу сьогодні загроз, – визнав керівник українського уряду.

Статус кандидата, за словами прем’єра, має низку переваг.

Перш за все, це доступ до європейських структур. Тобто, Україна на рівні офіційних органів, осіб, отримує доступ безпосередньо в інституції Європейської Комісії, і ми починаємо вчитися працювати уже в інституціях ЄС” – пояснив очільник Кабміну.

Також завдяки кандидатству Україна отримає фінансову підтримку у вигляді грантів та кредитів, зазначив він. Для країн-кандидатів, за словами Шмигаля, на наступні сім років у ЄС закладено понад 14 мільярдів євро підтримки – щорічно на країни-кандидати виділяється в середньому близько двох мільярдів євро грантової підтримки.

За словами Шмигаля, вже зараз Україна домовилася про грошову підтримку на майже 29 мільярдів доларів США, з яких уже приблизно дев’ять мільярдів отримано.

Це допомога і від Європейського Союзу, і від Сполучених Штатів Америки, Канади. Окремо від країн-членів Європейського Союзу також є пряма бюджетна підтримка. Є грантова і кредитна підтримка від міжнародних фінансових інституцій: МВФ, Світовий банк, Міжнародний банк реконструкції і розвитку, – повідомив він.