21 жовтня почне діяти новий Кодекс з процедур банкрутства, який запроваджує поняття неплатоспроможності фізичних осіб.

Новий кодекс дає можливість фізособам і ФОП ініціювати процедуру відновлення платоспроможності. Так, боржник може реструктуризувати або повністю списати свій борг.

Що для цього потрібно?

Звернутися до господарського суду із заявою про відкриття провадження у справі про неплатоспроможність можна у разі, якщо:

1) розмір прострочених зобов'язань боржника перед кредитором (кредиторами) становить не менше 30 розмірів мінімальної заробітної плати;

2) боржник припинив погашення кредитів чи здійснення інших планових платежів у розмірі більше 50 відсотків місячних платежів за кожним з кредитних та інших зобов'язань упродовж двох місяців;

3) ухвалено постанову у виконавчому провадженні про відсутність у фізичної особи майна, на яке може бути звернено стягнення;

4) існують інші обставини, які підтверджують, що найближчим часом боржник не зможе виконати грошові зобов'язання чи здійснювати звичайні поточні платежі (загроза неплатоспроможності).

Крім цього, потрібно буде заплатити арбітражному керуючому, який усуватиме борг. Заплатити доведеться одразу за 3 місяці вперед, по 5 прожиткових мінімумів для працездатних громадян за кожен. Так, арбітражному керуючому потрібно буде заплатити 30 105 грн.
Також боржникові необхідно скласти план реструктуризації боргів, який повинен бути затверджений усіма кредиторами, а після цього – судом. Підготовка необхідного пакету документів займе чимало сил, часу і, ймовірно, буде потрібна допомога кваліфікованих фахівців. Юристи визнають, що далеко не всі клієнти з тих, хто зацікавився процедурою банкротства, після консультації і більш предметного вивчення питання вирішать нею скористатися.