putin_yanukovich1

Ключовим показником того, які наслідки матиме для України цей судовий розгляд, буде позиція МВФ, вважають експерти

Росія і Україна так і не змогли домовитися про "борг Януковича" і Москва вирішила звернутися за допомогою до британської Феміди. На думку експертів, рішення суду можливо доведеться тримати не один рік і у сторін залишається можливість прийти до компромісу, але поки їх позиції дуже розходяться.

У середу, 18 лютого, міністр фінансів РФ Антон Силуанов повідомив, що його відомство подало до Високого суду Лондона позов про стягнення заборгованості з України по так званому кредиту Януковича.

"Сьогодні Мінфін Росії подав судовий позов проти України до Високого суду Лондона з метою стягнення заборгованості по облігаціях України номінальною вартістю $3 млрд і відшкодування судових витрат РФ", – сказав він.

Міністр пояснив, що на такий крок Москва пішла, оскільки Київ не готовий вести переговори в дусі "доброї волі".

У Мінфіні України, в свою чергу, заявили, що країна має намір і повністю готова рішуче відстоювати свої інтереси з питання даних єврооблігацій в англійському суді.

Як відомо, історія почалася з того, що в грудні 2013 року екс-президент України Віктор Янукович відвідав РФ, де серед іншого домовився про 15 млрд. дол. кредиту. Українські євробонди (під 5% річних) на цю суму мав викупити Фонд національного добробуту РФ. Тодішня українська влада встигла отримати з цієї суми 3 млрд. дол.

Термін по виплаті отриманої суми закінчувався в грудні минулого року. Разом з тим, в минулому році в рамках зобов'язань взятих на себе перед МВФ Україна домовилася з усіма своїми кредиторами про реструктуризацію боргу – частина боргу була списана. Виплати по залишку відстрочені на 4 роки.

Такий же підхід був запропонований і РФ, проте Москва запропонувала свій варіант реструктуризації: рівномірне повернення боргу протягом трьох років з 2017 по 2019 роки. При цьому західні країни повинні виступити гарантами цих виплат.

А в українському Мінфіні повідомили, що Київ не може прийняти таку пропозицію, оскільки згідно з програмою співпраці з МВФ, реструктуризація боргу для всіх кредиторів повинна відбуватися за однією схемою.

У підсумку, 18 грудня 2015 року Україна оголосила мораторій на виплату всіх боргів перед РФ, включаючи борг, взятий урядом Януковича-Азарова в 2013 році.

putin_yanukovich1

Позиції сторін

Позиція РФ зараз зводиться до того, що борг України є офіційним, і як зазначає Силуанов, за усталеною міжнародною практикою офіційний кредит РФ "не повинен був бути включений в недавню реструктуризацію боргу України перед приватними кредиторами.

"РФ повинні були бути запропоновані кращі умови, ніж комерційним кредиторам", – стверджує Силуанов.

У зв'язку з тим, що Київ кращих умов не пропонує, Москва вважає, що Україна не може стверджувати, що готова сумлінно вести переговори.

"Ми багато разів заявляли про готовність обговорювати можливість двостороннього (позасудового) врегулювання питання погашення Україною своїх зобов'язань перед Росією. Але, на жаль, Україна виявилася не готова вести переговори в дусі "доброї волі", до чого її закликали не тільки ми, а й МВФ. Тому єдине вирішення питання – звернення до суду, що і було зроблено", – заявив Силуанов.

Російський прем'єр Дмитро Медведєв раніше заявляв, що з юридичної точки зору Україна знаходиться в стані дефолту, "а це значить, що Росія може домагатися повернення простроченої заборгованості в судових інстанціях".

Не можна сказати, що Україна не була готова до такого повороту подій. Ще в кінці минулого року Кабінет міністрів дозволив Міністерству юстиції найняти юристів для захисту інтересів країни в разі виникнення судових спорів за цим боргом.

А міністр фінансів України Наталія Яресько підкреслила, що кращих умов для РФ в порівнянні з іншими кредиторами бути не може. "Але це не означає, що угода повинна бути ідентичною. Але чистий економічний результат повинен бути таким самим", – цитує агентство слова Яресько.

Крім того раніше в МЗС України заявляли, що судовий процес у Лондоні допоможе Києву довести, що так званий кредит Януковича був хабарем.

За інформацією агентства Bloomberg, Мінфін Німеччини, який виступає посередником в переговорах по "боргу Януковича", передав російській владі пропозиції України щодо реструктуризації боргу. Однак російську сторону пропозицію України не влаштувало, в Мінфіні Росії відзначили, що не можуть вважати цей крок "початком сумлінних переговорів, оскільки українська сторона не визнає офіційний статус боргу".

На думку експертів, рішення РФ не означає закінчення переговорного процесу, це скоріше черговий крок у переговорах.

Це демонстрація того, що РФ буде просувати свої умови і своє бачення. Це не є щось надзвичайне. Це як раз природна практика: якщо на перших етапах не виходить швидко прийти до якогось рішення, то завжди робиться наступний крок, це звернення в судові інстанції", – пояснив Сегодня.ua директор економічних програм Центру Разумкова Василь Юрчишин.

При цьому рішення суду можна буде чекати і два, і три роки, додає президент Українського аналітичного центру Олександр Охріменко. "Суди ці досить тривалі і результат може бути найнесподіванішим, як на користь України, так і на користь РФ. На англійський суд вплинути не можна і він не враховує якісь політичні моменти", – пояснив він Сегодня.ua.

Так що у сторін залишається можливість для досягнення компромісу і без рішення суду, хоча знайти його буде досить складно, зазначає Василь Юрчишин. "Якщо борг приватний, або прирівняний до приватного кредиту (саме таку позицію в цьому питанні займає Київ, – ред.), то тоді природно, що реструктуризація повинна відбуватися на загальних умовах, оскільки більшість кредиторів погодилися. Також будемо заявляти, що РФ є агресором і надавати агресору вигідніші умови, ніж іншим кредиторам, це мало хто це зрозуміє і схвалить", – вважає експерт.

Саме те, що в суперечці по "боргу Януковича" сьогодні більше політики, ніж економіки, і є ключовою проблемою, чому сторони не можуть домовитися, додає Олександр Охрименко. З одного боку, за його словами, досить різку і не цілком конструктивну позицію в переговорах займає Київ, а й Москва керується аж ніяк не економічною доцільністю. "3 млрд. дол. для РФ – це незначна сума, тільки в 2014 році РФ виплатила нерезидентам 104 млрд. Це чиста політика", – пояснив експерт.

Які наслідки для України

При цьому, як відзначають експерти, ключовим показником того, які наслідки матиме для України це судовий розгляд, буде позиція МВФ – отримає або не отримає Київ черговий транш.

Як відомо в минулому році МВФ трохи змінив свої правила кредитування, то в тому числі дозволило Україні оголосити мораторій на виплату російського кредиту без порушення співпраці з Фондом. "Раніше за умовами МВФ, якщо допускався дефолт за суверенним боргом (фактично те, що сталося з боргом Януковича, коли Україна відмовилася його виплатити, – ред.), то МВФ припиняв співпрацю з такою країною, припиняв фінансувати кредитні програми в ній. Зараз внесена зміна до статуту МВФ, яке дозволяє йому продовжувати фінансувати існуючі у нього програми з такою країною, навіть якщо допущено дефолт за суверенним боргом", – пояснив Сегодня.ua економіст Міжнародного центру перспективних досліджень Олександр Жолудь.

При цьому Україна, як вважає Василь Юрчишин, виконує важливу вимогу в такій ситуації – сумлінно намагається домовитися з РФ, відповідно і співпрацю з Фондом триватиме. "Сумлінно, не означає, що вже на наступний день домовилися і прийняли рішення. Тут Україна має деяку моральну перевагу, оскільки реструктуризація відбувалася за участю МВФ і за участю міжнародних фінансових інститутів. Ці питання обговорювалися. Мало хто і припускав, що РФ погодиться на загальні умови по реструктуризації", – зазначив економіст.

Разом з тим саме невирішеність суперечки з РФ і перехід його в площину судових розглядів може послужити негласною причиною для Фонду притримати виділення нового траншу, вважає Олександр Охріменко. "Ми проводитимемо консультації, зустрічі, але грошей не буде, хоча там причина буде інша", – зазначив він.

Як відомо, раніше МВФ пригрозив зупинити свою роботу в Україні, якщо не будуть тривати реформи. А міністр фінансів Наталія Яресько повідомила, що Адміністрація президента України і Кабінет міністрів зараз розробляють "дорожню карту" реформ в країні для Фонду.

Але ж сьогодні саме від МВФ багато в чому залежить питання подальшого кредитування України, зазначає Василь Юрчишин. "Можна по-різному ставиться до МВФ, але зараз на жаль альтернативи Фонду немає. Надання МВФ кредиту, нехай невеликого, в розмірі одного траншу, буде символом співпраці і сигналом для інших міжнародних фінансових інститутів кредитувати Україну", – пояснив він.